Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yarım asırlık Şehzade Camii büyük zarar gördü
Yarım asırlık Şehzade Camii büyük zarar gördü
Mimar Sinan’ın yaptığı 600 yıllık Şehzade Camii de büyük hasar gördü
Kültür Sanat 7 Haziran 2016 - 16:32

İstanbul'da Vezneciler'de gerçekleşen bombalı saldırıda Mimar Sinan'a ait Şehzade Camii büyük tahribata uğradı.

PATLAMA1,

Çevik kuvvet polislerini taşıyan polis midibüslerinin hedef alındığı bombalı saldırıdan tarihi camide zarar gördü. Mimar Sinan'ın yaptığı ünlü Şehzade Camisi'nin vitrayları patladı, alçı ve duvarlarında ise kopmalar meydana geldi.

VEZNECİLER

ŞEHZADE CAMİİ

Şehzade Camii (Şehzade Mehmet Camii ya da Şehzadebaşı Camii olarak da bilinir), İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan ve Mimar Sinan tarafından yapılan cami. I. Süleyman tarafından Saruhan Sancak Beyi iken 1543’te 22 yaşında ölen oğlu Mehmed adına yaptırılmıştır. Camiyi 1543-1548 yılları arasında Mimar Sinan’a yaptırttı. Mimar Sinan’ın çıraklık eserimdir dediği camidir.
vezneciler-patlama

18,42 metrelik kubbesi 4 büyük yarım kubbeye yaslanır. Şadırvan avlusu 12 sütunda 16 kubbelidir. İkişer şerefeli çift minaresi vardır. İmaret ve medrese, tabhane, türbeler cami bahçesinde ve arka sokaktadır.

Şehzade türbesinin içi rengarenk çinilerle doludur. Ortadaki sandukada Şehzade Mehmed, sağında Şehzade Cihangir yatar, solunda Hümaşah Sultan. Şehzade türbesinin sol tarafında Rüstem Paşa’nın türbesi bulunur. Diğer şehzade türbeleri Vefa tarafındadır. Dış avluda Destari Mustafa Paşa’nın türbesi vardır.

Son güncelleme: 16:35 - 07.06.2016