Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yaşayan efsane Patti Smith’ten unutulmaz konser
Yaşayan efsane Patti Smith’ten unutulmaz konser
“Patti Smith and her band”, Zorlu PSM ev sahipliğinde hafızalara kazınan mesajlarla dolu unutulmaz bir performans sergiledi.
Kültür Sanat 24 Haziran 2016 - 10:41

Hayatının her döneminde özgür ruhunu sanatına yansıtan 69 yaşındaki müzisyen ve şair Patti Smith, dün akşam Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nin unutulmaz konuklarından biri oldu.

konser1
1975 yılında çıkardığı ilk albümü Horses ile punk rock’ın doğmasında en etkili isimlerden biri olan ve punk’ın vaftiz annesi olarak anılan Smith, Horses’ın 40. yılı şerefine çıktığı dünya turunda İstanbullu müzikseverlere hafızalara kazınan mesajlarla dolu bir gece yaşattı.

konser3

Biletleri satışa çıktıktan kısa bir süre sonra tükenen konserinde, sahneye çıkışında seyirciler tarafından ayakta alkışlanan Patti Smith, “Sözün gücüyle üç akorlu rock'ın birleşimi” olarak tanımladığı ilk albümü “Horses”da yer alan tüm şarkıları seslendirdi.

konser2

Salona sık sık mikrofon uzatan Patti Smith’in şarkılarına salondakiler de eşlik etti.  Dinleyicilerden gelen “Frederick” şarkısı isteğine Patti Smith, “Frederick şarkısı bu albümde değil ama Frederick için yazdığım bir şarkı” diyerek Bruce Springsteen ile birlikte yazdığı ve listelerde 13 numaraya kadar yükselen “Because the Night”ı tüm salonla birlikte söyledi.

konser4

Patti Smith, bundan 40 yıl önce “Horses” albümünü yaparken “Elegie” şarkısını ölen arkadaşlarını anmak için yaptığını söyleyip yakın zamanda kaybettiğimiz Lou Reed, Prince ve David Bowie de olmak üzere Jimi Hendrix, Jim Morrison, eşi Fred Sonic Smith, Allen Lanier, Richard Sohl gibi müzik dünyasının pek çok efsanevi ismini anarak, seyircilere duygusal anlar yaşattı. Ardından Prince'in unutulmaz şarkısı “When Doves Cry” şarkısını seslendirdi.

konser5
Eylemciliği ve hükümet politikalarına karşı duruşuyla bilinen Smith, Amerika’daki ‘Demokrasi Yükseliyor’ gösterilerinde sahne aldığında tüm kalabalığı canlandıran şarkısı “People have the power”ı büyük bir coşkuyla söylerek; diktatörlere ve haksızlıklara eğilmeyin mesajları verdi.

konser7

Patti Smith bise çıktığında ise; “Silah istemiyoruz, savaş istemiyoruz, bizim enstrümanımız işte bu!” diyerek gitarını havaya kaldırdı. Gitarın tellerini elleriyle parçaladıktan sonra Patti Smith, enstrümanını öptü ve “İyi bir hayat geçirmeni dilerim İstanbul” diyerek sahneden ayrıldı.

pattismith1

İLGİLİ HABEREfsane sanatçı Patti Smith hayranlarıyla buluştuEfsane sanatçı Patti Smith hayranlarıyla buluştu