Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yavuz Çetin dostlarıyla anılıyor
Yavuz Çetin dostlarıyla anılıyor
Türk rock müziğinin altın çocuğu Yavuz Çetin, vefatının 16'ıncı yılında anılacak. Efsane isim için Moğollar, Bulutsuzluk Özlemi, Kurtalan Ekpres, Murat İlkan & Metin Türkcan (Akustik), Pentagram ve oğlu Yavuzcan Çetin gibi isimler sahne alacak. 
Kültür Sanat 10 Temmuz 2017 - 11:49

Türk rock müziğinin gelmiş geçmiş en iyi gitar virtüözü olarak anılan, efsane isim Jimi Hendrix ile karşılaştırılan ve aramızdan çok erken ayrılan Yavuz Çetin, ölümünün 16'inci yılında sevenleri ve arkadaşları tarafından bir kez daha müzikle anılacak. Çetin, anısına düzenlenen 4. Yavuz Çetin Müzik Festivali, 13 Ağustos’da UNIQ Açıkhava Sahnesi’nde gerçekleşecek. Festivalde Büyük Ev Ablukada, Flört, Moğollar, Bulutsuzluk Özlemi, Kurtalan Ekpres, Murat İlkan & Metin Türkcan (Akustik), Pentagram, Sahte Rakı, Can Gox, Palmiyeler, Eskiz, Mosquito ve oğlu Yavuzcan Çetin sahne alacak.

EFSANENİN MÜZİKAL SERÜVENİ…

Blues müziğe olan hayranlığından dolayı 1990 yılında Batu Mutlugil, Sunay Özgün ve Kerim Çaplı ile beraber Blue Blues Band grubunu kuran Çetin, Çoğunlukla 1970'li yılların rock ve blues şarkılarını ‘cover'layan grupta hem çaldı hem de vokal yaptı. Fuat Güner ile tanışmasının ardından stüdyo müzisyenliği hayatı başlayan Çetin'in gitarıyla eşlik ettiği sanatçılar arasında İzel, Kıraç, Soner Arıca, Turgut Berkes ve Göksel gibi isimler var. Göksel'in ‘Sabır' adlı parçasında Talkbox kullanmasıyla Türkiye'de ilk Talkbox kullanan gitarist ünvanına sahip oldu. İlk albümü ‘İlk’i 1997'de Ercan Saatçi ile yaptığı çalışmalar sonrasında çıkaran Yavuz Çetin'in bu albümdeki ‘Erkeğin Olmak İstiyorum' şarkısı Sinan Çetin'in Propaganda adlı filminde kullanıldı. İkinci albümü ‘Satılık’ için TMC Film Müzik ile anlaşması dahilinde 1999'da stüdyoya giren Çetin, albümün sevenleriyle buluşmasına şahit olamadan 15 Ağustos 2001'de hayata veda etti.