Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yayıncılar Birliği’nden ‘darbe’ açıklaması
Yayıncılar Birliği’nden ‘darbe’ açıklaması
Türkiye Yayıncılar Birliği: Darbe girişimi demokrasinin gerekliliğini kanıtladı
Kültür Sanat 17 Temmuz 2016 - 13:00

Türkiye Yayıncılar Birliği, 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimi ardından bir basın açıklaması yayımlayarak olayı kınadı.

turkiye-yayincilar-birligi

Birliğin açıklamasında “Darbe girişimi insanlığın evrensel değerlerinin, düşünce ve ifade özgürlüğünün ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır” denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

15 Temmuz gecesi yaşanan parlamenter sisteme ve demokrasiye yönelik darbe girişimi ile başta demokrasi ve insan hakları olmak üzere, insanlığın evrensel değerlerinin, düşünce ve ifade özgürlüğünün yaşamın her alanında ne kadar gerekli ve korunması gereken değerler olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

Demokrasiye, insan haklarına yönelik girişimlere her zaman karşı olduğumuz gibi bu darbe girişimine de karşıyız. Bu vesileyle düşünce ve ifade özgürlüğüne, yayınlama ve haberleşme özgürlüğüne yönelik baskıların sadece demokrasi düşmanlarının, darbecilerin işine yarayacağını bir kez daha hatırlatıyoruz.

Darbe girişimi sırasında ölen vatandaşlarımızın ve güvenlik güçlerinin ailelerine baş sağlığı diliyor, yaralanan vatandaşlarımıza, basın mensuplarına ve güvenlik güçlerine “geçmiş olsun” diyoruz.