Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yeditepe Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü açıldı
Yeditepe Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü açıldı
Yeditepe Üniversitesi, Türkiye’nin dördüncü Konfüçyüs Enstitüsü’nün açılışını, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi YU Hongyang ile Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan’ın katılımıyla yaptı. 
Kültür Sanat 28 Eylül 2017 - 11:55

Yeditepe Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü açılış töreni, 27 Eylül Çarşamba günü, üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Açılış töreninde konuşan Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, bugün yapılan bilimsel çalışmaların bize insanlar, hayvanlar, bitkiler ve cansızlar dâhil her şeyin bir bütün olduğunu gösterdiğini belirterek, “Gerçekte hepimiz biriz. MÖ. 500 yılında Konfüçyüs bunu anlatmaya çalıştı. O zaman Big Bang yoktu. Ama Konfüçyüs bunun farkına vardı: Biz biriz. Barış içinde yaşamak, birbirimizi anlamak zorundayız. Kavga değil, sevgi paylaşmak zorundayız. Sevgiyi paylaşmanın olmazsa olmazı konuşmak, anlaşmak… Konfüçyüs'ün barış, kardeşlik anlayışının bütün dünyaya yayılmasını canı gönülden istiyoruz” dedi.

ATATÜRK İLKELERİNE VURGU

Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl de, Yeditepe Üniversitesi'nde 2008 yılından bu yana Çince öğretildiğini anımsatarak 10 yıldır iki ülke üniversiteleri arasında işbirliğinin güçlenerek devam ettiğini söyledi. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi YU Hongyang ise “Bilgeler aynı yöne yürürler” diyerek Türkiye'nin dördüncü Konfüçyüs Enstitüsü'nün, Atatürk ilkelerine, laikliğe bağlı, gelişime ve inovasyona açık gençler yetiştiren Yeditepe Üniversitesi'nde açılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. YU Hongyang, “Asya kıtasının iki ucundaki ülkeler Çin ve Türkiye, İpek Yolu'yla başlayan dostluk ve işbirliğini devam ettiriyorlar” diye konuştu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.