Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yılın Basın Fotoğrafı Aylan Bebek oldu
Yılın Basın Fotoğrafı Aylan Bebek oldu
TFMD Yılın Basın Fotoğrafları’2016 sonuçları açıklandı
Kültür Sanat 29 Mart 2016 - 15:13

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin düzenlediği TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2016 yarışmasında Doğan Haber Ajansı foto muhabiri Nilüfer Demir, “Aylan Bebek” fotoğrafı ile “Yılın Basın Fotoğrafı” ödülünü aldı.

Bu yıl 31.si düzenlenen ve Türkiye'nin en önemli medya organizasyonları arasında yer alan, basın fotoğraflarının ödüllendirildiği tek yarışma “Yılın Basın Fotoğrafları”'na 2015 yılına damga vuran olaylardan 4 bin 155 karenin katıldı. 8 kategoride 30 fotoğraf ve 6 serinin ödül aldığı yarışmada ilk kez bu yıl haber kategorileri ile Spor Toto Spor Fotoğrafları iki farklı jüri tarafından değerlendirildi. Yılın Basın Fotoğrafları 2016 fotoğrafları ilk kez gelecek ay Ankara'da Antares AVM'de açılacak. Ödül alan kareler, derneğin web sitesi www.tfmd.org.tr adresinde sunuluyor.

“AYLAN BEBEK” YILIN BASIN FOTOĞRAFI

Antalya'da IC Green Palace Otel'de toplanan jüri dünya çapında yarattığı etki, pek çok Avrupa ülkesinde mülteci politikalarında köklü değişiklikler yaratmaya sebep olduğu için Suriye'den yaşanan göçün sembol fotoğrafı “Aylan Bebek” in karesini Yılın Basın Fotoğrafı olarak seçti. Spor Toto Spor Fotoğraflarında ise birinciliği Yeni Yüzyıl Gazetesi'nden Eser Erenler aldı. Reuters Haber Ajansı'ndan Ümit Bektaş'ın iki kıtayı birbirine bağlayan İstanbul Boğazı fotoğrafına AB Özel Ödülü verildi. Milliyet foto muhabiri Ozan Güzelce'nin İstiklal Caddesi fotoğrafı Türkiye Güzellikleri ödülü kazandı. Portre kategorisinde Anadolu Ajansı'ndan Özge Elif Kızıl, Siyaset kategorisinde DHA foto muhabiri Uğur Can, foto röportaj kategorisinde AFP foto muhabiri Bülent Kılıç birinci oldu.

5 GÜN ETKİNLİKLERLE SÜRDÜ

Antalya'da IC Green Palace Otel'de yapılan Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Yılın Basın Fotoğrafları 2016 jüri toplantıları 5 gün boyunca aralıklarla sürerken jüride yer alan isimler turistik kentte bir dizi etkinlikle öğrenciler ve fotoğraf severlerle buluştu. Dünyanın en önemli spor foto muhabirleri arasında gösterilen Kai Pfaffenbach ile fotoğrafları ile dünyanın önemli yarışmalarında defalarca ödüller kazanan foto muhabirleri İsveçli Paul Hansen, İsrailli Heidi Levine, Yunanistanlı Lefteris Pitarakis ve Türkiye'den Murad Sezer Akdeniz Üniversitesi'nde söyleşilere katıldı. Alman foto muhabiri Pfaffenbach, Türkiye ve İsveç milli takımları arasında oynanan maç öncesinde de Türk meslektaşları ile buluştu ve Antalya Arena'daki bu maçta da fotoğraflar çekti. Hürriyet Gazetesi spor foto muhabirlerinden Süleyman Arat, üniversitede söyleşisinin ardından kitaplarını imzaladı. Türkiye ve dünya basın fotoğrafçılığının saygın isimleri EXPO Antalya'da ünlüler ormanına ağaç dikti, Antalya Kültür Sanatı ve kentin turistik merkezlerini gezdi.

DEV JÜRİ SEÇTİ

Türkiye'nin en önemli basın fotoğrafçılığı yarışmasının jürisinde ise Reuters'in dünyaca ünlü spor foto muhabirlerinden Kai Pfaffenbach, World Press ve POYİ gibi dünyanın önemli fotoğraf organizasyonlarında ödüller kazanan İsveçli foto muhabiri Paul Hansen ve İsrailli Heidi Levine, Hollanda haber ajansı ANP'nin Türk asıllı fotoğraf editörü Pelin Tatlı, AP'nin Türkiye fotoğraf editörü Yunanistanlı Lefteris Pitarakis gibi yabancı konukların yanı sıra Türkiye'nin dünya markası foto muhabiri İzTv Genel Yayın Yönetmeni Coşkun Aral, Pulitzer ödüllü Türk foto muhabiri Murad Sezer, Anadolu Ajansı Görsel Haberleri Daire Başkanı Ahmet Sel, Milliyet Gazetesi Fotoğraf Editörü Bünyamin Aygün, Sabah Gazetesi Fotoğraf Editörü Kutup Dalgakıran, Habertürk Gazetesi Yazarı Atilla Türker, Fanatik Gazetesi Foto Muhabiri Yaşar Saygı, Hürriyet Gazetesi Foto Muhabiri Süleyman Arat, TSYD Antalya Şube Başkanı Emin Demir ve TFMD Başkanı Rıza Özel yer aldı.
YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI 2016'NI ÖDÜL ALAN KARELERİ

– Yılın Basın Fotoğrafı – Nilüfer Demir, Doğan Haber Ajansı
Muğla'nın Bodrum ilçesinde Suriyeli Aylan Kurdi, ağabeyi ve annesinin de aralarında bulunduğu 5 kişiyle birlikte yaşama veda etti. Aylan Bebek'in fotoğrafı tüm dünyada yankı uyandırdı.

– Yılın Haber Fotoğrafı Birincisi – Nilüfer Demir, Doğan Haber Ajansı
Muğla'nın Bodrum ilçesinde Suriyeli Aylan Kurdi, ağabeyi ve annesinin de aralarında bulunduğu 5 kişiyle birlikte yaşama veda etti. Aylan Bebek'in fotoğrafı tüm dünyada yankı uyandırdı.

– Yılın Haber Fotoğrafı İkincisi – Tumay Berkin, REUTERS
10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen “Barış Mitingi”ne iki DAEŞ intihar bombacısının yaptığı saldırı sonucu 102 kişi hayatını kaybetti.

– Yılın Haber Fotoğrafı Üçüncüsü – Kerem Kocalar, Anadolu Ajansı
Suriye sınırında terör örgütü DAEŞ kontrolündeki bölgeden açılan ateşle şehit olan Astsubay Yalçın Nane, Gaziantep Baheddin Nakipoğlu Camisinde düzenlenen törenin ardından toprağa varıldı. Törende şehidin annesi Zeliha Nane, tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

– Yılın Haber Fotoğrafı Mansiyon – Tolga Bozoglu, EPA
Sahil Güvenlik gemisi UMUT, Yunanistan’a botla geçmeye çalışan mültecileri yakalıyor.

– Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı Birincisi – Eser Erenler, Yeniyüzyıl
Spor Toto Süper Ligi, Başakşehir-Fenerbahçe maçı Epureanu ve Webo.

– Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı İkincisi – Tolga Bozoğlu, EPA
Amerikalı yüzücü David Colturi erkekler yüksek atlama finalinde atlayış yapıyor.

– Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı Üçüncüsü – Sedat Yılmaz, Habertürk
Pazarspor-Göztepe maçı sırasında yaşanan gol sevinci sırasında tribündeki demirlere yüklenen taraftarlar demir kırılınca sahaya düştü.

– Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı Mansiyon – Ercan Arslan, Milliyet
Anzak Koyu'nda “barışa kulaç”

– Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı Mansiyon – Onur Çoban, Anadolu Ajansı
Spor Toto Süper Ligi'nde Galatasaray – Toku Konyaspor mücadelesinde Wesley Sneijder'in attığı gol sonrasında Felipe Melo takım arkadaşının kulağını ısırarak sevincini paylaştı.

– AB Özel Ödülü – Ümit Bektaş, Reuters
İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul boğazı.

– Günlük Yaşam Birincisi – Yağız Karahan, Serbest
Boğazı 3. kez birleştirecek olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün inşaatında sona yaklaşılıyor. İnşaatın hemen yanında yer alan Poyrazköy plajında insanlar köprü manzarası eşliğinde hafta sonlarını geçiriyor.

– Günlük Yaşam İkincisi – Can Erok, Cumhuriyet Gazetesi
Türk öğrencilerin eğitim saati sonra erdikten Suriyeli mültecilerin eğitimi başlıyor. İstanbul Kâğıthane'de bulunan Hasdal Ortaokulu akşamüstü Suriyeli Beytul Maktıs İlkokuluna dönüşüyor ve yine Suriyeli mülteci öğretmenler, mülteci öğrencilere ders veriyor.

– Günlük Yaşam Üçüncüsü – Selahattin Sönmez, Hürriyet Gazetesi
Güneydoğu'da Yavuzlu köyünün ortasında kurulan düğün halayında Kübra ve Mustafa Çakır çifti evliliğe ilk adımı attı. Köyün ortasında yapılan düğün sırasında davetliler zaman zaman havaya ateş etti.

– Portre Fotoğrafı Birincisi – Özge Elif Kızıl, Anadolu Ajansı
İç savaşın 5’inci yılına girdiği Suriye’de savaştan en çok etkilenenler, anne ve babalarını yitiren çocuklar oldu. 13 yıl önce doğduğunda annesi Heyye Ekrem Hüseyin'i kaybeden Nevara Resul Elnasır, babası Rusuk Memduh Elnasır ile 3 yıl önce yalnızca bir kere telefonda görüşebilmiş. Nevara, atılan bir bombada evlerini de kaybedince akrabalarıyla birlikte Hatay'ın Kırıkhan ilçesine yerleşmiş. Harabeye dönen evlerinden yanında yalnızca annesinin eşarbını ve üzerinden çıkarmadığı elbisesini getirebilmiş.

– Portre Fotoğrafı İkincisi – Emin Özmen, Agence Le Journal
PKK Terör Örgütü'ne karşı operasyonların sürdüğü Derik'te yaşanan çatışmalar sırasında evlerine roket mermisi isabet eden Zahide Önen, ölümden kurtulmayı başardı ancak evlerinin tamamen yanmasına engel olamadı.

– Portre Fotoğrafı Üçüncüsü – Erçin Top, Anadolu Ajansı
Karadeniz, Türkiye'de en uzun yaşayan insanlara ev sahipliği yapıyor. Samsun’un Çarşamba ilçesinde yaşayan ve bir aşırı aşan yaşıyla Refiye Dursun zamanının büyük bir bölümünü evinde geçiriyor.

– Portre Fotoğrafı Mansiyon – Levent Kulu, Hürriyet Gazetesi
Hürriyet Gazetesi yazarı Doğan Hızlan.

– Çevre ve Doğa Fotoğrafı Birincisi – Özkan Bilgin, Anadolu Ajansı
Van'da vatandaşlar, halk arasında “yıldız kayması” olarak bilinen göktaşı yağmurunun en yoğunlarından Perseıd’ı gözlemlemek için gece şehir merkezlerinden uzak, ışıksız noktalara kamp kurdu.

– Çevre ve Doğa Fotoğrafı İkincisi – Murat Kula, Anadolu Ajansı
Başkent Ankara'da akşam saatlerinde aniden bastıran sağanak, günlük yaşamı olumsuz etkilerken tıkanan rögarlardan taşan sular sürücülere zor anlar yaşattı.

– Çevre ve Doğa Fotoğrafı Üçüncüsü – Aykut Fırat, Serbest
Avını kapıp havalanan balıkçıl.

– Yılın Siyaset Fotoğrafı Birincisi – Uğur Can, Doğan Haber Ajansı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rize’de Orman Bakanlığının yetiştirdiği Keklikleri doğaya salarken korumaların elinden kurtulan bir Keklik Erdoğan’ın başına kondu.

– Yılın Siyaset Fotoğrafı İkincisi – Necati Savaş, Cumhuriyet Gazetesi
Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda İç Güvenlik Yasa Tasarısı görüşmeleri sırasında iktidar ve ana muhalefet milletvekilleri arasında çıkan tartışma sonucunda CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün merdivenlerden yuvarlandı.

– Yılın Siyaset Fotoğrafı Üçüncüsü – Oğuz Yeter, Milliyet Gazetesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan “51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu” etkinliklerinin basın turuna katıldı. Bisiklete binen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hızına korumaları yetişmekte güçlük çekti.

– Türkiye Güzellikleri Birincisi – Ozan Güzelce, Milliyet Gazetesi
İstanbul 2015 yılının son günlerine kar yağışı ile girdi. İstiklal Caddesinde yağan kar güzel bir görüntü oluşturdu.

– Türkiye Güzellikleri İkincisi – Erhan Sevenler, Anadolu Ajansı
İstanbul yazın son günlerini yaşarken, Ortaköy'ün çocukları da boğaz manzarası eşliğinde bunun tadını denize girerek çıkarıyor.

– Türkiye Güzellikleri Üçüncüsü – Emrah Gürel, Associated Press
İstanbul'un tarihi yapılarından Valide Han’ın çatısına turistler ve fotoğraf meraklıları akın ediyor.

– Türkiye Güzellikleri Mansiyon- Ali İnsan Öztürk, Anadolu Ajansı
Türkiye'nin doğusunda çobanlar, küçük baş hayvanlarını besliyor.

– Rafet Hüner Özel Ödülü – Eren Bozkurt, İhlas Haber Ajansı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adana'da havaalanında kendisini karşılamaya gelen partilileri selamladı.

– Mustafa Pekcan Özel Ödülü – İsa Terli, Anadolu Ajansı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün engelli 5’i kız 15 sporcusu, 27 Mart’ta Yunanistan’da katılacakları Dünya Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonası elemeleri için hazırlıklarını sürdürüyor.

– TFMD Özel Ödülü – İsa Terli, Anadolu Ajansı
İstanbul trafiğini rahatlatacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde çalışmalar 24 saat devam ediyor.

– Yılın Foto Röportajı Birincisi – Bülent Kılıç AFP
Binlerce Suriyeli kaçak yollarla Tel Abyad'dan gelerek Akçakale'de sınırı aşarak Türkiye'ye sığındı.

– Yılın Foto Röportajı İkincisi – Emin Özmen, Le Journal
Suriye’nin Ayn-el Arab – Kobani kentinde başlayan DAEŞ kuşatmasıyla birlikte binlerce insan Türkiye sınırına sığındı. Mültecilerin bir bölümü kaçak yollarla Avrupa'ya ulaştı. Suruç'tan başlayan zorlu yolculukları sırasında bir çok ülkenin sınırını geçti. Ege'yi aştı, tren ve otobüs kullandı, yüzlerce kilometer yol yürüdü Almanya sınırına ulaştı.

– Yılın Foto Röportajı Üçüncüsü – Kerem Yücel, Atlas Dergisi
Termik santrallerin yanı başında yaşanan hayatlar.

– Yılın Foto Röportajı Mansiyon – Özge Elif Kızıl, Anadolu Ajansı
Küba'nın başkenti Havana'da gençler yumruklarını yoksulluğa karşı sallıyorlar. Küba'daki en popüler sporlardan olan boks, Kübalı çocukların gelecek umudu.

– Sebahattin Yılmaz Cem Emir Özel Ödülü – Özge Elif Kızıl, Anadolu Ajansı
Ülkelerindeki savaştan kaçıp huzurlu bir hayata başlamak için Avrupa’ya gitmeye çalışan sığınmacıları Yunanistan’ın Midilli Adası’da deniz feneri karşılıyor. Kayalık olan bölgeye tek tük botlar yanaşıyor. Fener, bir grup gönüllü tarafından keşfedilmiş ve vardiya sistemi ile sığınmacılara yol göstermesi için aydınlatıyor.

– Jüri Özel Ödülü – Onur Çoban, Anadolu Ajansı
Ahmet Öztel, 10 yıl önce beslemeye başladığı “Behlül” adlı horozunu yanından bir an olsun ayırmıyor.