Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yılın Basın Fotoğrafı Ödülü “Aylan Bebek”e
Yılın Basın Fotoğrafı Ödülü “Aylan Bebek”e
TFMD Yılın Basın Fotoğrafı 2016 Ödülleri, Ankara'da düzenlenen törenle sahiplerini buldu
Kültür Sanat 26 Mayıs 2016 - 11:57

1985 yılından beri aralıksız olarak düzenlenen TFMD Yılın Basın Fotoğrafı 2016 yarışmasına bu yıl 4 bin 155 kare fotoğrafla katılım sağlandı.

basın2

Doğan Haber Ajansı’ndan Nilüfer Demir’in tüm dünyada yankı uyandıran Aylan bebek fotoğrafı, Yılın Basın Fotoğrafı ve Yılın Haber Fotoğrafı birincilik ödüllerine layık görüldü. Yine ‘Yılın Siyaset Fotoğrafı’ dalında Doğan Haber Ajansı’ndan Uğur Can birinciliğe layık görüldü. İkinciliğe Cumhuriyet Gazetesi’nden Necati Savaş, üçüncülüğe ise Milliyet Gazetesi’nden Oğuz Yeter layık görüldü.

Yılın Haber Fotoğrafı ikincisi Tumay Berkin’in olurken, Yılın Haber Fotoğrafı Mansiyon ödülünü EPA foto muhabiri Tolga Bozoğlu kazandı.

Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı ödülünü Yeniyüzyıl Gazetesi’nden Eser Erenler alırken, bu dalda ikinciliği EPA’dan Tolga Bozoğlu, üçüncülüğü Habertürk Gazetesi’nden Sedat Yılmaz, mansiyon ödülünü de Milliyet Gazetesi’nden Ercan Arslan elde etti.

Avrupa Birliği Özel Ödülüne Reuters’dan Ümit Bektaş layık görülürken, Yılın Günlük Hayat Fotoğrafı dalında birinciliği serbest foto muhabiri Yağız Karahan, ikinciliği Cumhuriyet Gazetesi’nden Can Erok ve üçüncülüğü de Hürriyet Gazetesi’nden Selahattin Sönmez kazandı.

Portre fotoğrafı dalında Agence Le Journal’den Emin Özmen ve aynı dalda Hürriyet Gazetesi’nden Levent Kulu mansiyon aldı. Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı dalında ise serbest foto muhabiri Aykut Fırat, üçüncü oldu.

Türkiye Güzellikleri dalında ise birinciliği Milliyet Gazetesi’nden Ozan Güzelce, üçüncülüğü Associated Press’den Emrah Güler elde ederken, Rafet Hüner Özel Ödülü’nü İhlas Haber Ajansı’ndan Eren Bozkurt aldı.

Yılın Foto Röportajı dalında AFP’den Bülent Kılıç birincilik ödülü alırken, bu dalda ikinciliğe Le Journal’den Emin Özmen, üçüncülüğe ise Atlas Dergisi’nden Kerem Yücel layık görüldü.