Reklamsız Sözcü

Yolu hiç bitmeyen yolcu: Mülteci

Yazar Kemal Siyahhan, son kitabı 'Mülteci'de İstanbul'da yaşayan Afgan mültecilerin hayatlarını anlatıyor.
16:2010 Ağustos 2016
Yolu hiç bitmeyen yolcu: Mülteci
Yazar Kemal Siyahhan, son kitabı 'Mülteci'de İstanbul'da yaşayan Afgan mültecilerin hayatlarını anlatıyor.

Kemal Siyahhan, Sel Yayıncılık'tan çıkan son romanı ‘Mülteci'de Türkiye'ye kaçmış bir Afgan mültecinin ağzından İstanbul'daki hayatı anlatıyor. Vedaları, kayıpları, kimliksizleştirilmeyi, yok sayılmayı, açlığı, işsizliği, aşkı ve tutunma çabasını okuduğumuz ‘Mülteci', Taliban'ın, Afgan kadınların yaşadıklarının, savaşın ve muhalifliğin etrafında uluslararası bir yarayı kanatıyor.

“Mülteci” Bütün bir coğrafyanın insanına dair kapsamlı bir anlatı sunuyor okuyucuya, insana dair acı ve sevinçleri en yalın haliyle ortaya koyuyor.

mülteciic

Ölümle-kalım, savaşla barış, sevgiyle-nefret, çareyle-biçare, karşıt olsalar da birbiriyle ilişkililer. Karşıtlar umut ve beklentiye sevk eder. En dip sesler karşıtın acılarına dairdir. Belli ki Siyahhan en dipten gelen seslere kayıtsız kalmamış. Yazar Kemal Siyahhan, hikâyesi İstanbul'da kesişmiş, birbirinden farklı düşünceleri, beklentileri olan insanların çaresizlik içinde birbirlerine sarılmalarını ustalıkla resmederken mülteciler için umudun her şeye rağmen var olduğunu kanıtlıyor.

“Beni unut! Oturma iznin olmadığı için biz yokuz derdin hep; sana kızardım. Şimdi hak veriyorum, biz yokuz; ömrümüz, kelebekler kadar. Geriye bakmadan kendine yeni bir hayat kur ve beni unut, bol şans sana.”

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet Whatsapp