Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yün Bebek 2 mi geliyor?
Yün Bebek 2 mi geliyor?
Mersinli Yörük kadınları anlatan 'Yün Bebek' filminin yönetmeni ve Arslanköylü Kadınlar Tiyatro Topluluğu kurucusu oyuncu Ümmiye Koçak'a birçok filmden oyunculuk teklifleri geliyor
Kültür Sanat 15 Haziran 2016 - 12:06

Yün Bebek filmiyle 2013 yılında Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı ödülünü alan Koçak’ın tek hayali, ‘Yün Bebek-2’yi çekmek. Koçak, “Bundan sonra filmdeki Elif’in başarısı toplumdaki Elif’lerin başarısına örnek olması için Yün Bebek-2’nin olmasını çok istiyorum” dedi.

yun-bebek

957 yılında Adana'nın Çelemli köyünde doğan Ümmiye Koçak, okumayı çok istemesine rağmen 10 kardeş oldukları için ilkokuldan sonra okula gönderilmedi. Koçak, ilkokulu bitirdikten sonra okuduğu kitaplarla kendisini geliştirmeye çalıştı. Evlendikten sonra Mersin'in Arslanköy’üne taşınan Koçak, köy kadınlarının yaşadıklarını tüm dünyaya göstermek için 2000-2001 yıllarında ‘Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nu kurdu. Topluluğun sahneye ilk koyduğu oyun Remzi Özçelik’in ‘Taş Bademleri’ adlı oyunu oldu. Grup, daha sonra kendi hikayelerinden oluşan bir oyun derleyerek, ‘Kadının Feryadı’ adlı oyunu sahneye taşıdı. Koçak, daha sonra tarlalarda çalışarak kazandığı paraları biriktirerek kadına karşı şiddet sorununu anlatan ‘Yün Bebek’ filmini yazdı ve yönetti. ‘Yün Bebek’ filmi Ümmiye Koçak'a New York Avrasya Film Festivali'nde ‘Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı’ ödülünü kazandırdı. Onun dışında birçok yerden de ödül alan Koçak, Arslanköylü kadınlarla birlikte okullarda ücretsiz tiyatro gösterilerine devam ediyor.

yun-bebek1

“BEN YİNE ÜMMİYE ANNEYİM”

Yaptığı çalışmalarla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Ümmiye Koçak, ‘Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı’ ödülünün kendisini gururlandırdığını söyledi. Ödül aldıktan sonra hayatında değişen hiçbir şeyin olmadığının altını çizen Koçak, “Sadece psikolojik olarak çok mutlu oldum, moralim düzeldi. Çünkü ödül almak çok güzel bir şey. Ama görsel olarak hiçbir şey değişmedi, ben yine Ümmiye anneyim. Tabi ki ödüller insanlara moral veriyor, destek veriyor, güç veriyor, daha çok tanınıyorsun ve daha çok sorumluluk veriyor. Bunun farkına vardım” diye konuştu.

yun-bebek3

“TEK İSTEĞİM YÜN BEBEK-2'Yİ ÇEKMEK”

Yün Bebek filmiyle ilgili de konuşan Koçak, “Tek istediğim Yün Bebek-2’yi çekmek. Çünkü orada küçük Elif psikolojik baskılara rağmen okudu ve öğretmen oldu. Hep bana şöyle bir eleştiri geldi. Ümmiye Hanım, sonunda Elif ne oldu, o psikolojik baskının altında o çocuk kendini kurtarabildi mi? Öğretmen oldu ama Elif’in hayatını merak edenler oldu. Elif filmde kişiliği güçlü olduğu için okudu, öğretmen oldu. Elif o baskılara rağmen olduğu öğretmenlikte acaba aldıklarını nasıl pazarladı. Benim hayalim Elif’in bundan sonraki hayatının örnek olması için çekilmesini istiyorum. Ancak benim bütçem müsait değil. Ben para istemeyi de beceremiyorum. Gidip kimseden para da isteyemiyorum, istemiyorum. Çünkü bunlar büyük işler. Ben tiyatromdan az da olsa devlet veriyor, kendim ekliyorum ve bir şeyler yapmaya çalışıyorum ama sinema filmi çok farklı. Ancak ben çok istiyorum. Çünkü bundan sonra Elif’in başarısı, toplumdaki Elif'lerin başarısına örnek olması için Yün Bebek-2’nin olmasını çok istiyorum” şeklinde konuştu.