Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Zahit Büyükişleyen’den Don Kişot resimleri sergisi
Zahit Büyükişleyen’den Don Kişot resimleri sergisi
Zahit Büyükişliyen'in Art Suites Gallery Bodrum’da açılan 'Hommage a Don Quijote' isimli sergisi, sanatçının Don Kişot karakteri üzerine yoğunlaştığı dönemlerde farklı dinamikleri ve etkileri yansıtan resimlerinden oluşuyor.
Kültür Sanat 17 Temmuz 2017 - 15:37

Büyükişliyen'in soyut katmanlarından oluşan resimlerinde, renklerin oluşturduğu ritm, tuvalin yüzeyinde Don Kişot'un serüvenlerini anlatırken, bir yandan da soyut dışavurumsal tavır, sanatçının öznel ifadesini, yaşama dair düşüncesini bakış açısını yansıtıyor.

DAUMIER’DAN PİCASSO’YA DON KİŞOT…

Cervantes tarafından yaratılan Don Kişot karakterinin başlangıçta, her sınıftan okurun büyük ilgisini çeken şövalye romanslarının ince işlenmiş bir parodisi olarak tasarlandığını belirten Büyükişleyen, “Yazıldığında çok geniş boyutlara ulaştı. Don Kişot'ta zengin ve yaratıcı düş gücü, sonu gelmeyen bir mizah, yaşamın anlamını ve gerçekliğin yapısını derinden bir kavrayış göze çarpar. Daumier'den Picasso'ya kadar resimlerinde bu karakterlerin yer alması ve çoğaltılmasıyla önemli bir motivasyon kazandığımı söyleyebilirim. Salt kişilik değil, çevresi ve ortamdaki öğelerle birlikte daha uzun bir süreç resimlerimde yorumlanacağı kanısını taşıyorum” dedi. Zahit Büyükişliyen'ın ‘Hommage a Don Quijote’ isimli kişisel sergisi 16 Temmuz – 6 Eylül 2017 tarihleri arasında Art Suites Gallery Bodrum'da izlenebilir.

donkisot