Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Zeus Tapınağı restorte edilecek
Zeus Tapınağı restorte edilecek
Muğla'nın Milas ilçesinde yer alan Zeus Tapınağı restore ediliyor
Kültür Sanat 1 Eylül 2016 - 12:50

Euromos Antik Kenti'nde yer alan, 1800 yıllık antik Zeus Tapınağı’nı tekrar eski ihtişamına kavuşturmak için öncelikle yerdeki blokların kaldırılarak ciddi bir restorasyon çalışmasına başlanması hedefleniyor.

zeus1

Milas ilçesindeki Selimiye Mahallesi sınırları içinde yer alan ve MÖ 2’nci yüzyılda inşa edilen, Zeus Lepsynos Tapınağı’nın da bulunduğu Euromos Antik Kenti’nde kazı çalışmaları sürdürülürken, Zeus Lepsynos Tapınağı’nın ayağa kaldırılması için belgeleme faaliyeti de yapılıyor. Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Euromos Antik Kenti Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl, yaptığı açıklamada, antik kentteki kazıların 36 yıl aradan sonra 5 yıl önce başladığını, yürütülen çalışmalarda kalıntıları gün ışığına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Kızıl, antik kentte son yıllarda temizlik, sondaj, jeofizik, harita, menfez ve kazı çalışmalarının tapınak, agora, tiyatro, nekropol, hamam ile surlarda yürütüldüğünü ifade etti. Tapınakla ilgili önemli projeleri hayata geçirmeyi düşündüklerini belirten Kızıl, tapınakta pek çok mimari kalıntının halen yerinde durduğunu vurguladı.

Zeus Tapınağı’nın Anadolu’nun en iyi korunan tapınaklarından biri olduğunu söyleyen Dr. Kızıl, “Tapınaktaki 17 sütundan 16’sı üst kirişleriyle hala ayakta. Tapınağın mimari elemanlarını belgelemeye yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.