Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
2015’te TV izleyicileri neyi kaçırmak istemedi?
2015’te TV izleyicileri neyi kaçırmak istemedi?
Ağustos – Aralık 2015 tarihlerini kapsayan hatırlatma trend raporuna göre, 2015’te TV izleyicileri neyi kaçırmak istemedi?
Magazin 29 Ocak 2016 - 07:28

‘Televizyonun Sosyal Medyası’ N'oluyo platformunda kullanıcıların hiçbir programı kaçırmamasını sağlayan hatırlatma özelliği aynı zamanda en trend yapımları da gözler önüne seriyor. N'oluyo tarafından hazırlanan, Ağustos – Aralık 2015 tarihlerini kapsayan hatırlatma trend raporuna göre listenin ilk 10 sırasında yerli diziler başı çekti.

İzleyiciler, “kavuşamayan aşıklar temalı” yapımları liste başı yaptı. Yerli diziler kategorisinde birinci Kiralık Aşk olurken, yabancı diziler kategorisinde ise Arrow listenin en üst sırasında yer aldı. İzleyicilerin en çok hatırlatma koydukları yarışma programı Survivor All Star, spor programı ise Beyaz Futbol oldu.

Televizyon izleyicilerine kendilerini yepyeni bir platformda ifade etme fırsatı tanıyan, eğlendirici ve bilgi verici içeriği ile Türkiye'de bir ilk olan N'oluyo tarafından kullanıcılara sunulan hatırlatma servisiyle hiçbir program kaçmıyor. Kullanıcılar izlemek istedikleri programları kaçırmamak için N'oluyo üzerinde ister bir bölüm, ister tüm yayınlar için hatırlatma kurabiliyor.

N'oluyo platformunda kullanıcıların, tercihleriyle şekillenen “2015'te en çok hatırlatma koyulan televizyon yapımları” araştırmasında N'oluyo kullanıcılarının yerli dizilerde “kavuşmayan aşıklar” temalı, yabancı dizilerde ise “hayatta kalma” temalı yapımları tercih ettikleri tespit edildi.

Televizyonun nabzını tutan N'oluyo platformu içerisinde yer alan ve kullanıcıların beğeniyle takip ettikleri televizyon yapımlarını zamanında izleyebilmesini sağlayan “hatırlatma” özelliğiyle ilgili veriler, izleyicilerin televizyon izleme alışkanlıklarını ortaya koydu.

İlk 100'ün yüzde 90'ı dizilerden oluştu

Ağustos – Aralık 2015 tarihlerini kapsayan “En fazla hatırlatma koyulan ilk 100” listesinde kullanıcılar, %90'lık oranla dizileri tercih ederken bu kategoriyi %4 ile belgesel, %3 ile yarışma programları, %2 ile eğlence programları ve %1 ile çizgi film takip etti. Bu program ve dizilerin içerisinde ise %4'lük bir oran ile çocuklara yönelik yapımlar yer aldı. Benzer şekilde izleyiciler, %47'lik yüksek bir oranla tercihlerini yerli dizilerden yana kullandılar.

En fazla hatırlatma koyulan 5 yerli dizi

Kullanıcıların en fazla hatırlatma koydukları ilk 5 yerli dizi listesinin tamamında aşk konusu ve konu ile etkileşim halindeki karakterlerin zorlukların üstesinden gelmesi gereken hikayeleri yer aldı. Ağırlıklı olarak 12-24 yaş arası genç izleyicinin ilgisini çeken konuların işlendiği ilk 5 dizide, ana karakterlere karşı duyulan hayranlığın, dizilerin izlenme oranlarını doğrudan etkilediği görüldü.

İlk 5 listenin başında %29'luk oranı ile Kiralık Aşk dizisi yer alırken bu yapımı; %23 ile Güneşin Kızları, %17 ile Çilek Kokusu, %17 ile Aşk Yeniden ve %13'lük oranıyla Kiraz Mevsimi dizileri takip etti. Kiralık Aşk dizisi, N'oluyo platformu üzerinden 3,5 milyon oy kullanılarak oluşturulan “2015'in En İyileri” anketinde de yılın en iyi yerli dizisi seçilmişti.

 Yabancı dizilerde fantastik yapımlar ve hayatta kalma teması öne çıktı

Hatırlatma koyulan yapımlar arasında yabancı dizi izleyicilerinin ağırlıklı eğilimleri, fantastik yapımlar ve insanların hayatta kalma çabası olurken yine benzer şekilde dizilerde hakim olan gizem ve gerilim unsuru kullanıcıların tercih sebebi oldu. Gördükleri ilgi oranına göre yabancı diziler sıralaması şu şekilde sıralandı:

%22 Arrow, %21 Teen Wolf, %20 Walking Dead, %19 Game of Thrones, %18 Pretty Little Liars.

 Yerli dizi dram kategorisinin birincisi Güneşin Kızları

Yaz aylarından bu yana televizyon izleyicileri tarafından ilgiyle takip edilen Güneşin Kızları, en çok hatırlatma koyulan yerli dram oldu. Gençlerin hikayelerine ağırlıklı olarak yer veren dizilerin baskınlığının hissedildiği listenin ikinci sırasında Medcezir, üçüncü sırasında Kırgın Çiçekler, dördüncü sırasında Tatlı Küçük Yalancılar ve beşinci sırasında Poyraz Karayel dizisi yer aldı.

İlk 5 yerli romantik komedi listesinde ise sırasıyla şu diziler yer aldı: Kiralık Aşk, Çilek Kokusu, Aşk Yeniden, İlişki Durumu Karışık ve Acil Aşk Aranıyor.

En fazla hatırlatma koyulan yarışma programları

Ekranların klasikleşmiş yapımlarından Survivor yarışmasının All Star versiyonu, 2015 yılı içerisinde en çok hatırlatma koyulan televizyon yarışması oldu. Yarışma programları kategorisine damga vuran televizyon kanalı TV8 olurken bu kanalın ilk 5 sırada yer alan yapımları şu şekilde sıralandı: İşte Benim Stilim All Star, O Ses Türkiye, Ütopya ve Saba ile Oyuna Geldik yapımları oldu.

 

Son güncelleme: 08:01 - 29.01.2016