Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
30 yıldır aynı kilodayım!..
30 yıldır aynı kilodayım!..
Kamuran Akkor “68 yaşındayım ama şimdiki genç kızlara taş çıkartırım.
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 12 Mart 2016 - 23:55

 

Kamuran Akkor “68 yaşındayım ama şimdiki genç kızlara taş çıkartırım. Kilom 57… Son 30 yılda hep aynı kilodayım. Uykuma dikkat ederim, alkol ve gece hayatından uzak dururum, bol bol yüzerim” dedi…

Unutulmaz yorumuyla Türk müziğinin her zaman keyifle dinlenen sesi Kamuran Akkor, yıllardır köşesindeydi. Ablası Gönül Akkor'un hastalığında hep onun yanında olan, 40 yıllık hayat arkadaşı Vasfi Uçaroğlu'nu kaybedince bunun matemini tutan Kamuran Akkor, şimdi yeniden sanat dünyasına geri döndü. Tiyatro oyuncusu Onur Şenay'la birlikte Kats Sahne'yi kurdu ve Kader Arkadaşım adlı tek perdelik oyunla ilk kez tiyatro sahnelerine çıkmaya başladı. Esentepe'deki tiyatroda buluştuğumuz Akkor ve Şenay'la tiyatroyu, müziği konuştuk.

Yıl, 1969. Gönül ve Kamuran Akkor kardeşler

 

BU TİYATRO GERÇEK YUVAM GİBİ OLDU

– Öncelikle Kats Sahne nasıl kuruldu ve sizin sanat dünyasına geri dönüşünüz nasıl oldu?
Kamuran Akkor: Rahmetli eşim Vasfi Uçaroğlu'nun fikriydi aslında. Biz onunla daha önce koro oluşturmuştuk, çalışmalarımızı yürütüyorduk. Vasfi'nin sağlığı bozulunca ve hayata veda edince, koroyu bıraktım. Kızım Menekşe ve dostlarım çok istiyordu tekrar dönmemi. Yeniden hayata tutunmam gerekiyordu. Şimdi burada çok mutluyum.
– Derken…
Derken, bir dost toplantısında değerli oyuncu Onur Şenay'la karşılaştık.
Onur Şenay: Kamuran Hanım'a ben teklif ettim ve çalışmaya karar verdik. Tiyatro Şenay daha da güçlendi. Bir yıldır birlikteyiz.
Kamuran Akkor: İki hayal bir oldu, sonra gerçek oldu. Burası sanat ve eğitim merkezi.

Onur Şenay ve yılların Kamuran Akkor'uyla sohbet, büyük zevk oldu.

 

Müzikal yapacağız

Tiyatro oyuncusu Onur Şenay “Bir de müzikal hazırlığımız var. Kamuran Hanım'a ben teklif ettim ve çalışmaya karar verdik. Onun, hayranlarına olan borcu bu. Tiyatro Şenay daha da güçlendi” dedi.

Vasfi Uçaroğlu, 2011 yılında hayata veda etti.

 

AŞK ESKİ BİR YALAN'LA 20 YAŞINDA ŞÖHRETTİM

– Kader Arkadaşım adlı oyun perdelerini açtı.
Kamuran Akkor: Onur Şenay'ın yönettiği ve Özden Çiftçi ile birlikte sergilediğim bir perdelik oyun bu. Yıllar önce ablamın (Gönül Akkor) yol göstermesiyle müzik çalışmalarımı sürdürdüm. Ancak gönlümde yatan aslan hep tiyatroydu. Kafasını dinlemek için gönüllü olarak hapse giren Bayan Bird karakterini oynuyorum.
– Sizin ilk kez sesininizi 1968'de duymuştuk.
Kamuran Akkor: 48 yıl önce Sezen Cumhur Önal'ın sözlerini yazdığı Aşk Eski Bir Yalan şarkısıyla adımı duyurdum. Henüz 20 yaşındaydım.

AVRUPA BENİ YENİDEN KEŞFETTİ, NE GÜZEL!

– İspanya'daki bir şirket sizin plağınızı yeniden çıkarmış. Haberiniz var mıydı?
Kamuran Akkor: İspanya'daki Guerssen firmasına bağlı Pharaway Sounds adlı bir şirket, çeşitli ülkelerin bir döneme imza atmış şarkıları toplayıp, plak yapıyor. Benim plağım da satışa çıkmış. Avrupa beni yeniden keşfetti, ne güzel.
– Bir albüm düşünüyor musunuz?
Kamuran Akkor: Yeni bir albüm düşünüyorum. Hatta bir şarkımız hazır bile. Onur Şenay'la yakında böyle bir çalışmamız olacak.
– Yıllardır sahnelere çıkmadınız…
Kamuran Akkor: Benim sahnesine çıktığım gazinolar artık yok. Şimdi gece kulüpleri var. O eski güzellik kalmadı. Şarkıların bile o eski duygusallığı yok. O şarkılar daha hisli ve samimiydi.
Onur Şenay: Gazino sevenlere, o yılları özleyenlere bir de sürprizimiz olacak. Önümüzdeki bir yıl içinde üst salonumuzda gazino geceleri düzenleyeceğiz ve o yılları bugüne taşıyacağız. Burada gençlere oyunculuk ve müzik dersleri veriyoruz, konserlere, oyunlara kucak açıyoruz.

2010... Gönül Akkor, Günay'da ve İbrahim Tatlıses onun elini öpüyor.

 

ABLAM ARTIK HER ŞEYİ HATIRLAMIYOR…

– Gönül Akkor'un sağlığı nasıl?
Kamuran Akkor: On dört yıldan bu yana tansiyon ve şeker nedeniyle hasta. Beyin kanaması geçirdi ve büyük bir ameliyat geçirdi. Allah korudu ablacığımı. O benim annemdir, ablamdır, müzik dünyasında beni keşfedendir. 2010'da Günay'daki bir gecede İbrahim Tatlıses elini öpmüştü. Bilmeyenler tanımadı. O da artık her şeyi hatırlamıyor.
– Ama siz yıllara meydan okuyorsunuz.
Kamuran Akkor: 68 yaşındayım ama şimdiki genç kızlara taş çıkartırım. Kilom 57… Son 30 yılda hep aynı kilodayım. Sağlığım da yerinde.
– Bunun sırrını söyler misiniz?
Kamuran Akkor: Çünkü ben kendime bakıyorum. Uykuma dikkat ederim, alkol ve gece hayatından uzak dururum, bol bol yüzerim.
Onur Şenay: Kamuran Hanım müthiş bir yüzücüdür. Geçen yıl Bodrum'da bunu kanıtladı.

Son güncelleme: 10:36 - 16.03.2016