Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Adalet bu dünyaya özgür, korkusuz, üreten kadınla gelecek
Adalet bu dünyaya özgür, korkusuz, üreten kadınla gelecek
Ünlü isimler, Türkiye'nin ilk kadın gazetesi Sözcü Şık okuyucuları için bir araya geldi ve kadınlar gününe özel mesajlar verdi.
Edda SÖNMEZ
Magazin 8 Mart 2016 - 07:48

ABD’de emeklerine sahip çıkmak isteyen dokuma işçisi kadınların diri diri yakılması sebebiyle “kadınlar günü” ilan edilen 8 Mart ‘Dünya Emekçi Kadınlar’ günündeyiz. Her gün yeni bir kadın cinayetinin işlendiği, onlarca kadının şiddet gördüğü, bildiğimiz bilmediğimiz onlarca kadının taciz ve tecavüz gibi aşağılık muamelelere maruz kaldığı bir ülkede ‘Kadınlar Günü’nü kutlamak…Bu ülkede her yıl, öldürülen, tecavüze, tacize uğrayan kadınların rakamları dehşet verici. Bu olumsuzlukların giderilmesi için hem kadınlara hem erkeklere çok iş düşüyor. El ele vereceğiz, direneceğiz, kabullenmeyeceğiz, boyun eğmeyeceğiz, örgütleneceğiz. Varlığımızı, eşitliğimizi, haklarımızı sonuna kadar savunacağız. Çünkü biz kadınlar, pek çok şeyi aynı anda yapabilme gücüne sahibiz. Ve hayatı güzelleştiriyoruz. Unutmayın dünya kadının emeğiyle güzelleşir… Yaşasın kadınlar!

İşte ünlü isimlerden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajları…

Türkan Şoray: Kadına şiddete son verecek şeyin kadınların elele verdikleri dayanışma içinde bir mücadele olduğunu biliyoruz. Yüreğim o dayanışma içindeki kadınlarla birlikte çarpıyor. Daha güzel bir dünya mümkün ; bu dünyayı kadınların gerçekleştireceğine inancım da sonsuz… Daha güzel 8 Mart’lara.

Gül Onat: Kadınlarımızın darp edilip öldürülürken ne zor bir şeyler söylemek. Gene de tüm Dünya Kadınlarına daha iyi, özgür, daha eşit ve mutlu günler dilerim.

Zülfü Livaneli : Kadına davranış bir toplumun uygarlık ölçüsüdür. Toplumlar geliştikçe kadına şiddet azalır, ilkelleştikçe artar, şaşmaz bir ölçü bu. Kadın haklarına sahip çıkma bilinçinin yükselmesi dileğiyle 8 Mart gününü kutluyorum. Aslında her gün 8 Mart olmalı…

Mehmet Ali Erbil: Varlığına her zaman şükrettiğim anneciğimin ve tüm kadınların 8 Mart kadınlar gününü kutluyorum. Hayatın her alanında büyük özveri ile emek veren kadınlarımıza şiddetin, tacizin, saygısızlığın, vefasızlığın son bulmasını diliyorum.

Hülya Koçyiğit : Önce insan…Ayrımcılığın yapılmadığı, birinin bir digerine göre hor görülmediği, eşitsizliğin,psikolojik ve fiziksel tacizlerin, cinayetlerin yaşanmadığı, çocuk gelinlerin son bulduğu, sevgi ve saygının en büyük ilaç olduğu bilincinin herkesçe kanıksandığı bir ömür diliyorum. Dünya Kadınlar Günü hepimiz için kutlu olsun

Sarp Apak: Öncelikle tüm kadınların 8 Mart Emekçi Kadınlar gününü tüm içtenliğimle kutluyorum. Hiç bir ideoloji, siyasi görüş ya da çıkar gözetmeksizin tüm kadınların dayanışma içerisin de olması gerektiğine sonuna kadar inanıyorum. Giderek artan kadına yönelik şiddet olaylarının, artış gösteren taciz vakalarının hepsini kaygı ile takip ediyoruz. Ben kadın erkeğin tamamen eşit olduğu, görev dağılımının evrensel normlara uygun olduğu bir aile de büyüdüm. Bunun ne kadar önemli olduğunu iş hayatım da ve özel hayatım da bir çok kez tecrübe ettim. Kadınlarımızın huzur ve güven içinde yaşadığı günleri görmek en büyük dileğim, bunun için elimden gelen her şeyi sonuna kadar yapacağım. Tüm kadınlarımıza saygı ve sevgilerimi iletiyorum.

Funda Eryiğit : Adalet bu dünyaya, özgür, sokaklarda korkmadan dolaşan, bedeni ve hayatıyla ilgili kendi kararlarını veren fikirlerini ifade eden, üreten, haklarını talep eden kadınlarla gelecektir.

Yağmur Ünal: Kadınların ezilmediği, şiddet görmediği, tacize, tecavüze uğramadığı, çocuk yaşta zorla evlendirilmediği, saygı gördüğü bir dünya hayal ediyorum. Bunun için mücadele eden kadınları bütün yüreğimle kutluyorum. Kadınlarımızın eğitimli, güçlü, özgür olduğu 8 Mart’lara ulaşmayı diliyorum.

Ferhat Göçer: Şiddet, eşitsizlik, sokakta baskı, taciz, eğitimsizlik , çevre baskısı, işsizlik gibi her birisi birbirinden ağır kabusların altında ezilen kadınlarımızın sorunlarının çözülmesi için acil!… Bugün!… Hemen!… Ne yapılması gerekiyorsa!… Neyin değişmesi gerekiyorsa!… Olsun…

Erhan Yazıcıoğlu: Kadın ÖZGECAN dır… Ana, bacı, evlat, eş… Konuşun, siz konuştukça biz zenginleşiriz. Hasta ruhlu toplumlar, kadına şiddeti savunur ve onlar tedaviye muhtaçtır. Toplum dışıdır!

Birce Akalay: Dünya; Kadınlar için her geçen gün daha zor ve yıpratıcı bir hal alırken, sesi gür çıkan kadınların, sessizliğe mahkum edilmiş hemcinslerinin sesi, eli, kolu gücü ve direnişcisi olması ümidiyle…

Irmak Ünal: Bir ülke düşünün ki yüreğinin attığı yerin adı “ANA”DOLU! Bu isme hakkının dolu dolu verildiği nice 8 Martlara… Gücünü hafife alma ve unutma “Kadınlar uyandığında dağlar bile yerinden oynar”.

Mert Öner : Geleceğin ideal erkeğini aslında kadın inşaa ediyor. Çok ilginç bir çelişki hali ama. Burada annelere, kadınlara çok ciddi görev düşüyor. Artık şu toplumuzun bize öğrettiği cümlelerle çocuklarımızı yetiştirmeyelim. “Aferim oğluma” olurken, “otur bakım kızım” ayıpları yapmayalım. Kamu erkeğe mal edilirken özel hayat kadına mal ediliyor. Yanlış olan bu. Kadınında kamuya açılması lazım. Kadın neden eve kapatılıyor ki? Öyle bir dünya olmamalı.

Ecem Özkaya: Dünya emekçi kadınlar günü; emek veren, büyüten, üreten, yetiştiren, kendisine verileni çoğaltan tüm kadınlara kutlu olsun.

Buket Dereoğlu: Kadın kitap gibidir oku oku bitmez. Okuyabileni bilgin, yazabileni şair yapar. Herkesin kadınlar gününü kutlarım.

Sercan Badur: Kadın, çok narin, hassas, naif, kırılgan ve duygusal yaratılmış. O sebepten dolayı o güzel yaradılışın her şeyi hak ettiğini ve hep mutlu olmaları gerektiğini düşünüyorum. Ne yazık ki ülkemizde çok zorluklar yaşayan, geri planda kalan, baskı gören kadınlarımız var. İnşallah günün birinde özgür, rahat ve güçlü günler görebileceklerini ümit ediyorum. En iyilerini hak ediyorsunuz…

Tuvana Türkay: Dünya emekçi kadınlar günü idi… Şuan ise kendim dahil ülkemdeki her kadın için her zamankinden daha da tedirginim. Kadın! Yaradılışının naifliğini canıyla ödeyen, analığı hiç bir anayasa maddesi tarafından korunamayan kadın!… Ne güzel demiş Neşet Ertaş; Kadın insandır, erkek insanoğlu… Günümüz sağolsun….

Şebnem Bozoklu : Kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin gündemde olmadığı nice 8 Mart'lara. Her şeye rağmen umudu yeşerten kadınlardır. Günümüz kutlu olsun!

Barış Kılıç: Hepimiz kadınız icabında. Onlara kalkan eller kırılsın.

Pelin Öztekin: Tüm kadınların kadınlığını 365 gün özgürce yaşayabildiği, rahat nefes alıp kararlarını cesurca alabildikleri, hayallerinin peşinden gidebildikleri ve dünyaya kadınların gözünden de bakılan nice zamanlar görelim istiyorum…

Son güncelleme: 12:00 - 08.03.2016