Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Alihan Aracı: “Şantiye ve set arasında mekik dokuyorum”
Alihan Aracı: “Şantiye ve set arasında mekik dokuyorum”
‘Hayat Bazen Tatlıdır’ dizisinde izlediğimiz Alihan Aracı, ilk filmi ‘Suda Balık’taki rolüyle Nice Uluslararası Film Festivali’nde ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü almak için yarışacak. Genç oyuncu daha sonra da Hindistan’daki Mumbai Film Festivali’ne katılacak. Aynı zamanda inşaat mühendisi de olan genç yetenekle Nice’e gitmeden önce konuştuk.
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 19 Mayıs 2017 - 15:59

Fotoğraflar: Mert Arıslan

Önemli bir festivalde ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'ne aday olmak nasıl bir duygu?

Öncelikle hem çok heyecanlıyım hem de gururlu… Türkiye'nin adını Avrupa'da duyurmak çok güzel ve onur verici. ‘Suda Balık' filmi bu festivalde ‘En İyi Yönetmen', ‘En İyi Müzik', ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu' ve ‘En İyi Erkek Oyuncu' dallarında yarışıyor. Bu ödüle aday olan oyuncular arasında en genç olan benim. Dilerim ödülü alırım ve sinemacılarımızın göğsünü kabartmayı başarırım. Bu filmle sonbaharda da Hindistan'a Mumbai Film Festivali'ne katılacağım.

suda-balik-ic

İlk sinema filmin olan ‘Suda Balık'a nasıl dahil oldun?

Yapımcı Alper Yanar benim oynamamı çok istedi. Senaryoyu okur okumaz Sefa karakterine bayıldım. Deneme çekimlerine katıldım ve başarılı oldum. Bu karakter sanki benim için yazılmış.

O zaman biraz da filmdeki karakterini konuşalım…

İzmir'in köylerinden birinde yaşayan Sefa temiz yürekli ve çalışkan biri. Her şey Sefa'nın, yüzme bilmeyen balıkçı babasını bir gün boğulmak üzereyken kurtarmasıyla başlıyor. Bu arada yüzme milli takımının hocası onu buluyor ve yüzme yarışlarına katılmasını istiyor.

alihan-araci-1

Özel hayatında da yüzüyor musun?

Yıllardır yüzme sporu yapıyorum. Bedene en iyi gelen spor bana göre yüzmedir. Herkese tavsiye ederim.

Yeni film projelerin var mı?

Bir komedi bir de dram olmak üzere iki filmle ilgili görüşme yapıyorum. Dramla komedi arasındayım. Belki iki filmde de oynarım (gülüyor).

Rolümü çok sevmiştim

‘Hayat Bazen Tatlıdır' dizisi ve rolünle ilgili neler söylersin?

Çok güzel bir diziydi, keşke bu sezonu tamamlasaydı. Hayat bazen tatlı bazen de acıdır işte (gülüyor). Sınıftaki Loçko rolünü çok sevdim. Çok eğlenceli ve oynadığım en renkli karakterdi. Birce Akalay'ın oynadığı Hayat öğretmen karakteri şahaneydi. Birce Hanım'la inanılmaz bir sinerji oluşturmuştuk.

alihan-araci-2

Öyle bir öğretmenin olmuş muydu?

Lisede matematik öğretmenim İlkay Hanım müthiş bir eğitimciydi. Beni oyunculuğa yönlendiren de o olmuştu.

İlk çalışman hangisiydi?

2010 yılında ‘Aşk ve Ceza' dizisinde ilk kez kamera önüne geçtim ve beni oyunculuğa profesyonel anlamda hazırlayan kişi yönetmenim Kudret Sabancı oldu.

alihan-araci-3

Sevdiğim mesleği yapıyorum

İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldun. Mesleğini yapıyor musun?

Evet, ablamla birlikte çalışmalarını yürüttüğümüz bir mimarlık-mühendislik ofisimiz var. Üniversite sınavlarına girerken yaptığım 8 tercihin 7'si inşaat mühendisliğine yönelikti. Bu mesleği yapmayı çok istiyordum.

Bir yanda inşaat mühendisliği diğer yanda oyunculuk yapmak yorucu olmuyor mu?

Oyunculukla inşaat mühendisliğini dengede tutmakta zorlanıyorum ama bir yandan keyif de alıyorum. Yorucu olsa da ofis, şantiyeler ve dizi setleri arasında mekik dokumak hoşuma gidiyor. Elimden geldiğince ikisini bir arada yürütmeyi planlıyorum.

alihan-ic-4