Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Amacım zorlu gündemde izleyiciye nefes aldırabilmek
Amacım zorlu gündemde izleyiciye nefes aldırabilmek
Halkın nabzını tutup Fox TV’ye hizmet eden Merve Mina Yıldırım bugünlerde çok mutlu.
Magazin 18 Şubat 2016 - 01:02

Yüksel ŞENGÜL

Yıllarca yaşam muhabiri olarak elinde mikrofon, halkın nabzını tutup Fox TV'ye hizmet eden Merve Mina Yıldırım bugünlerde çok mutlu. Çünkü o, son iki haftadır, hafta içi her gün 13.30'da yayınlanan ve içeriğinde hayata dair her konunun olduğu ‘Benden Söylemesi' adlı programı hazırlıyor ve sunuyor. Fox TV'de buluştuğumuz Yıldırım'la program yayınından hemen sonra bir araya geldik ve sohbet ettik…

Merve Mina YILDIRIM

Sözcü için Şık eki neyse, Fox için de ‘Benden Söylemesi' programı aynıdır.

‘Benden Söylemesi‘ programıyla duygularım tavan yaptı

Hayırlı olsun yeni programın. Heyecanlı mısın?
Çok teşekkür ederim. Dilerim böyle bir mutluluğu herkes yaşar. ‘Benden Söylemesi'yle birlikte duygularım tavan yaptı diyebilirim.
Kariyerinden bahseder misin?
Üç yıldan bu yana Fox TV'deyim ancak daha öncesinden bahsetmem gerekirse, 19 yaşımdan beri muhabirlik yapıyorum. İşe magazinle başladım ve devamı geldi. İnsanlarla röportaj yapmayı, diyalog kurmayı çok seviyorum.
İşe ilk başladığın andan itibaren kalbinde yatan aslan neydi?
Kalbimde yatan aslan haber merkezine girebilmekti.
Bunu nasıl başardın?
Bir gün arkadaşım Beril Özcan'a yüreğimi açtım. Beril de, “Yarın kanala gelsene” deyince Fox TV'nin yolunu tuttum. Fox Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk'le tanıştım. Bu kurumu ve çalışanlarını o kadar çok sevmiştim ki, Doğan Bey'e onun ekibinde çalışmak istediğimi söyledim. O da gülümseyerek, “Biraz bekleyeceksin. Şu anda kadroda yer yok ama yarın öbür gün olabilir. O zaman da hemen sana haber veririz ve gelirsin” dedi.
Bu cümleyi duyunca çok üzüldün mü?
Hem de ne üzülmek… Gerçi işsiz değildim, magazin alanında çalışmaya devam ediyordum ama aklım ve yüreğim orada kalmıştı. Açıkçası pek umudum da yoktu ama birkaç ay sonra Doğan Bey beni aradı ve “Bir arkadaşımız ayrıldı ve kadroda yer açıldı. Hâlâ aynı fikirdeysen yarın bekliyoruz” dedi. Mutluluktan havalara uçtum.

Üç yıl Fox TV'de yaşam muhabiri olarak oradan oraya koşturdum. Ama sonunda hayalini kurduğum olayı yaşadım

Bu ilk büyük mutluluğundan üç yıl sonra kendi programını sunmak nasıl bir duygu?
Üç yıl Fox TV'de yaşam muhabiri olarak oradan oraya koşturdum ama sonunda hayalini kurduğum olayı yaşadım. Milli piyangoda büyük ikramiyeyi kazananlar “Başıma devlet kuşu kondu” derler ya, benim için de ‘Benden Söylemesi' programı muhteşem bir devlet kuşu oldu. Hem benim hem de seyircinin başına kondu (gülüyor).
Biraz da programı konuşalım mı?
Gördüğünüz gibi zaten haber merkezinin içindeyiz. Zamanımın büyük bölümü burada geçiyor. Sabah İsmail Küçükkaya'yı, akşam Fatih Portakal'ı izliyorum. Kısacası, gündem zaten kafamda oluşuyor. Sonra program koordinatörüm Özgür Çakmakçı'yla birlikte bir değerlendirme yapıyoruz. Her şeyi ayrıntılarıyla bana tekrar anlatıyor. Zaten ‘Benden Söylemesi' hayatın içinde olan bir program.

Hayatın içindeki tüm konulara yer veriyoruz

Mutlu musun?
Ben zaten mutluydum ama böyle bir kapı açıldığı için elbette çok daha fazla mutluyum şimdi. Fox TV ailesinin bir üyesi olmak bir ayrıcalık.
“Türk televizyonlarında daha önce hiç denenmemiş bir program” deniliyor programın için. Bize biraz bu tanımlamadan bahseder misin?
Bu program gerçekten de bugüne kadar televizyonlarda denenmemiş. Elimde mikrofon sokaklara çıktığımda en çok karşılaştığım soru hep şu oldu: “Sizin çalışma ortamınız nasıl?” Habercileri merak ediyorlar. Bu programda, gördüğünüz gibi, haberci olarak kendi doğal ortamımızı açtık. Burası stüdyo değil, haber merkezimizin kalbi. Evimizin kapıları herkese açık. Bu programda hayatın içindeki tüm konulara yer veriyoruz.
Televizyona olan aşkın ne zaman başladı?
Televizyoncu ve haberci olmaya 15 yaşında karar verdim. O yıllarda televizyonda yayınlanan ve başrollerini Mehmet Aslantuğ ile Arzum Onan'ın paylaştığı ‘Sıcak Saatler' adlı bir dizi vardı. O dizide Aslantuğ haber muhabiri rolündeydi. Yüreğimdeki habercilik ateşini Mehmet Aslantuğ yaktı. Ben ona çok özendim. Onun enerjisi, haber peşinden koşması beni büyülemişti. Dolayısıyla lisede ve üniversitede radyo-televizyon, gazetecilik üzerine eğitim aldım.

Gençler önce muhabirliği tercih etsinler, yılmasınlar ve bu mesleği sevsinler.

Seni izleyip televizyon haberciliğine özenen gençlere ne tavsiye edersin?
Gençler hemen spiker olmak istediklerini söylüyor. Bence seçim yapmadan önce muhabirliği tercih etsinler, yılmasınlar ve bu mesleği sevsinler. Ben stajyer olduğum zaman öncelikli hedefim muhabir olmaktı. Zaten şu anda da muhabirliğe devam ediyorum. Fox TV'de herkes gerektiğinde muhabirlik de yapar. Doğan Şentürk bile röportaja gidebiliyor.

Ülkede yaşanan sıkıntılardan, tanık olduğum kötü olaylardan ben de bunaldım

Televizyonun en önemli konusu reyting…
Reytingle Doğan Şentürk ve Özgür Çakmakçı ilgileniyor. Onların dediğine göre programımız reyting açısından başarılı. Öğle saatlerindeki izleyicilerin bir bölümünü kazanmış durumdayız. Başarımız artarak devam edecek.
Ülke geneliyle ilgili ne söylemek istersin?
Ülkede yaşanan sıkıntılardan, tanık olduğum kötü olaylardan ben de bunaldım. Fox’ta sabah İsmail Küçükkaya, akşam da Fatih Portakal ülkeyle ilgili her şeyi ayrıntılı olarak sunuyor ve anlatıyor. Bana düşen de ‘Benden Söylemesi' programıyla izleyenlerime rahat bir soluk aldırmak, moral vermek… Ekrandan bir damla olsun moral verebiliyorsam, ne mutlu bana. Sözcü'nün Şık eki neyse, Fox'un ‘Benden Söylemesi' programı da aynı şeyi temsil ediyor. Bunu az önce Doğan Şentürk söyledi zaten.

 

Son güncelleme: 01:03 - 18.02.2016