Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Askeri Darbeyle Gölgelenen Bir Sınır Hikayesi ‘Defne’nin Bir Mevsimi’
Askeri Darbeyle Gölgelenen Bir Sınır Hikayesi ‘Defne’nin Bir Mevsimi’
Uluslararası Antalya Film Festivali ‘Rengahenk’ resmi seçkisine kabul edilen  ‘Defne’nin Bir Mevsimi’ filminin dünya prömiyeri bu hafta Antalya’da yapıldı...
Özlem GÜRSES
Magazin 21 Ekim 2016 - 00:58

Yönetmenliğini Mehmet Öztürk'ün yaptığı filmin senaryosu, Mehmet Öztürk ile Bedi Gümüşlü'ye ait. Türk-Fransız ortak yapımı olan film, Argos Yapım ile Bandoneon Films tarafından gerçekleştirilmiş. Türkiye'de, çalkantılı bir yaz mevsiminde, 1980 darbe döneminde geçen filmde zengin bir ailenin kızı olan Defne'ye aşık iki fakir kardeşin hikayesi anlatılıyor. Filmde Defne'yi oynayan Hande Subaşı ile buluştuk. İki Ankaralı olarak hem çocukluğumuzun Ankara'sını, hem filmi hem de 30'lu yaşları konuştuk…

Ankaralısın değil mi sen de benim gibi?

Evet, klasik bir Ankaralı aileyiz. Bizim sektörde çok Ankaralı var. Çocukluğum dolu dolu geçti. Orada hâlâ pek çok akrabam var.

Sonra İstanbul'a geldin. Peki bu şehre geliş amacın neydi?

Liseden sonra İstanbul Üniversitesi'nde Fransızca Mütercim Tercümanlık okumaya başladım. Okurken Miss Turkey yarışmasına girdim. Üç yıl çok severek modellik yaptım. Ama TV'ye geçince, oyunculuğa başlayınca uzaklaştım modellikten. Zaten birkaç yıl sonra da o sektör bence bitti. 1221

Çalışma hayatına dair hayallerin de değişti mi?

32 yaşındayım. Ben en çok 30'ları çok sevdim. 30'dan itibaren hayata bakış açın, insanlarla, yaşamınla ilgili düşüncelerin hiç tahmin etmediğin şekilde değişiyor. Kendimi 30'dan sonra daha iyi hissediyorum; sanki farkındalığım arttı ve olgunlaştım.

Şu ara iki film çektin, bir tiyatro oyununda oynadın. Sırada hangi proje var?

Oyunculuğa devam ediyorum çünkü bu mesleği seviyorum. Sanırım artık çok sevdiğim ve kaç yıldır ötelediğim müzikle ilgili bir şey yapacağım. Müziği de, şarkı söylemeyi de çok seviyorum… Ara ara zaten müzik konusunda çalışıyordum ve teknik, ses-nefes açmak adına ders de alıyordum. Şimdi tekrar o derslere başlayacağım ve vokal koçuyla çalışacağım. Aklımda gönlüme göre bir repertuvar var, onu çıkaracağım.

Ne tür şarkılar söylüyorsun?

Aileden gelen bir sanat ve halk müziği geleneği var. Dedem o eski saz üstatlarından, dayımlar da evde hep saz çalardı. Ben enstrüman çalmıyorum ama böyle müziksever bir ailede büyüdüm. Aslında her tarzı da okuyabiliyorum, belki de bu kulakla alakalı. Değişik, güzel bir şey yapmayı planlıyorum. Biraz alternatif, farklı, pop da değil. Bu dönem müziğe yoğunlaştım.

‘Defne'nin Bir Mevsimi' filminin en çok nesini sevdin?

Sanat filmi olması ve bir dönemi konu etmesi beni çok etkiledi. Filmin çekildiği, Antakya da çok ilgimi çekiyordu. Film için o şehre ilk kez gittim ve insanlarını çok sevdim. Film 80 darbesi sırasında geçiyor. Canlandırdığım Defne karakteri siyasetten uzak bir karakter. Buna rağmen çeşitli olayların arasında kalıyor. Çok da anlatmayayım, hazır vizyondayken herkes izlesin…

Türkiye'de yaşamaktan mutlu musun?

Tabii ki mutsuz olduğum şeyler var herkes gibi. Ama dürüstçe söylemek gerekirse Türkiye dışında başka hiçbir yerde yaşayamazdım. Türkiye bence dünyada coğrafi olarak, iklim olarak eşi benzeri olmayan bir yer, dünyadaki en güzel kara parçası… Çok güzel bir ülke burası ama kıymetini bilemiyoruz.
4545

Hayatta başarılı olmak adına kadınlara nasıl bir mesaj vermek istersin?
Tabii ki hemcinsleri olarak kadınların güçlü olmasını ve ayakları üzerinde durabilmelerini istiyorum. Başarı için kendine güven duymak çok önemli.