Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Atatürk sahnede
Atatürk sahnede
Müjdat Gezen’in yönettiği, Kandemir Konduk’un yazdığı Sevgi Müzikali, 7 Kasım Pazartesi Trump Kültür Merkezi’ndeki galayla perde açıyor.
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 6 Kasım 2016 - 01:28

Müjdat Gezen'in yönettiği, Kandemir Konduk'un yazdığı Sevgi Müzikali, 7 Kasım Pazartesi Trump Kültür Merkezi'ndeki galayla perde açıyor. Betül Demir'in Müjdat Gezen, Ayşen Gruda ve İlker Ayrık'la başrolü paylaştığı müzikal, 60'larda İstanbul'da yaşanan iki büyük aşk hikayesini anlatıyor.

22 Kasım'da Ataköy Yunus Emre Kültür ve Gösteri Merkezi'nde, 28 Kasım'da ise Caddebostan Kültür Merkezi'nde perde açacak olan üç saatlik Sevgi Müzikali'nin muhteşem dört oyuncusuyla kostümlü provada bir araya gelerek sevgiyi, saygıyı, geçmişi, müzikali ve Atatürk'ü konuştuk.

60

– Önce, Sevgi Müzikali diyelim…
Müjdat Gezen: 60'lı yıllarda Kadıköy'de yaşanan iki ayrı aşk hikayesi anlatılıyor müzikalde. Genç aşıkları İlker Ayrık ve Betül Demir, ben ve Ayşen (Gruda) ise yıllar sonra kavuşan aşıkları oynuyoruz. Kandemir Konduk yazdı, Seçil Akın şarkıları yaptı. Eski İstanbul'un çok özlediğimiz kavgasız gürültüsüz, sevgi dolu mahallelerinden birinde yaşananlara tanıklık ediyoruz.
– Reklamlar, filmler, dizi ve yarışmalar. Şimdi de müzikal…
İlker Ayrık: Sevgi Müzikali sonradan gelmiş gibi durduyor ama öyle değil. Ben asıl yerimdeyim. Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde yetiştim, bu tiyatroda geliştim. Ben buradan çıktım, şimdi yuvamdayım.
– Nasıl dahil oldun?
Müjdat Gezen: Bu profesyonel bir iş, İlker ne vereceğiz sana dedim. “Hocam, ben üstüne ne vereceğim?” dedi.
– Ne kadar büyük bir vefa…
İlker Ayrık: Elbette bunun öncesi var. Kimse kimseyi de dört sene bedava okutmaz. Müjdat Hocam bunu yaptı işte. Balıkesir'den beş parasız geldiğimde bana kapısını açtı. Müjdat Hocam bana babalık yaptı. Beni para almadan okuttu. Bu yüzden aramızda paranın lafı olmaz.
– Çok heyecanlısın.
Betül Demir: İlk andan itibaren heyecanım dinmedi. Müjdat Hocamı mahcup etmeyeceğim. 60'lardaki Sevgi adlı bir genç kızı oynuyorum.

62

SONUNDA HAYALiM GERÇEK OLDU!..

– Müzikaldeki rolün…
İlker Ayrık: Müzikal 60'larda geçiyor. Ben 1979'luyum. Seksenler dizisinde oynuyorum. Sevgi konusunda kimsenin cimri davranmadığı bu mahalledeki Eray'ı canlandırıyorum. Eray fakir, temiz kapli ve mahallenin kızı Sevgi'ye (Betül Demir) sırılsıklam aşık.
– Müzikalde oynamayı çok istedin.
Betül Demir: Hayalim gerçek oldu. Kalbimde hep bir müzikal vardı. Oyunculuk konusunda yeteneğim var mı yok mu, bunu da öğrenmek istiyordum. Emel Müftüoğlu ile Ünal Uzun, beni Müjdat Gezen'e getirdiler. Ben zaten Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde müzik okudum.

63

BÖYLE DOSTLUK DiZiDE DEĞiL TiYATRODA OLUR

– Bu dostluk yıllara meydan okuyor.
Müjdat Gezen: Bir siyah beyaz fotoğrafımız var, 1963 yılında çekilmiş. Muammer Karaca Tiyatrosu'nda Şeş Beş adlı oyunda iki sevgiliyiz. 53 yıl sonra Sevgi Müzikali'nde yine sevgili olduk. Ayşen'le hep dosttuk, hiç küsmedik.
– Ne güzel bir dostluk.
Ayşen Gruda: Tiyatro daha vefalıdır. Film ve dizilerde yok bu.

59

SEVGiYLE DOLU BiR MAHALLE

– Kadro çok güçlü… Sahnede de Atatürk var…
Müjdat Gezen: Müzikalin başrolünde Atatürk var, üç saat boyunca sahnede yer alıyor. Atatürk büstünü, İstanbul'un özlediğimiz sevgi dolu mahallesinde yaşayanlar yaptırmış.
İlker Ayrık: Geçmişten günümüze göndermede bulunan bu sevgi dolu mahallenin kalbinde Atatürk'ten başka kim olabilirdi ki!
Betül Demir: Atatürk olmazsa olmazımızdır. Atatürk'ün olmadığı yerde zaten müzikaldeki hiç kimse olmaz.

– Şarkılar var, düetler var….
Betül Demir: Müzikalde 16 şarkı yer alıyor. Düetlerimiz muhteşem. Müjdat Gezen: Mehtap (Ar) pavyonda Firuze'yi söylüyor. Diyorki, “Aysel Gürel adlı bir genç kız yazmış, Atilla adı bir delikanlı bestelemiş. Bakarsınız günün birinde ünlü bir şarkıcı da bu şarkıyı okur.”

– Mahallenin ortasında Atatürk büstü…
Müjdat Gezen: Atatürk, müzikalimizin baş köşesinde yer alıyor. Zaman zaman Atatürk büstüyle dertleşiyorum. Kim derdi ki, senin gözbebeğin olan orduna bir gün gericiler sızacak. Sen demiştin zaten diyorum: “Dış değil, iç düşmanlardan korkun. Özellikle irticadan.”

58

Aşk ve siyaset iç içe

Ayşen Gruda: Bu ülkenin en büyük ihtiyacı sevgidir. Türkiye sevgiyi kaybetti. Müzikalimiz çok anlamlı. Çünkü sevgiler uçuşuyor. Müzikalin adı sevgi, sokağımızın adı sevgi, oyundaki kızın adı Sevgi (Betül Demir), şarkılarımız da hep sevgiden yana. Müjdat Gezen: Ben Cemal Bey'i Ayşen de Lütfiye Hanım karakterini oynuyor.