Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Aynı sahnede 8 karakteri oynuyor
Aynı sahnede 8 karakteri oynuyor
Başarımı Karılarıma Borçluyum oyununu ekrana taşımayı düşünen Aydan Şener’in rekoru
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 29 Mayıs 2016 - 00:49

Aydan Şener “Sekiz karaktere bürünebilmek için yıldırım hızıyla kıyafet değiştiriyorum. Zor oluyor ama finaldeki alkışlar tüm yorgunluğumu unutturuyor” dedi…

Otuz yıl önce ekrana gelen Çalıkuşu dizisinde Feride rolüyle bir anda milyonların gönlünde taht kuran Aydan Şener'in kalbi son yıllarda tiyatro için çarpıyor. Etiler'de buluştuğumuz Şener'le önce Başarımı Karılarıma Borçluyum adlı oyununu sonra ekranı ve sonunda da aşkı konuştuk.

 

EKRANDA OLMAYI ÖZLEDİM

– Hayranların seni ekranda görmek istiyor ama Aydan Şener tiyatrodan vazgeçmiyor galiba…
Evet, tiyatrodan vazgeçemiyorum. Sahnenin kendine has bir kokusu, heyecanı, coşkusu var. Bunları yaşadıktan sonra bağlanıyorsun. Tiyatro beni bırakmadığı sürece ben de tiyatroyu bırakmayacağım.
– Hangi oyunlar oldu bugüne kadar?
Çılgın Yenge, Bana Esme'yi Anlat ve şimdi de Başarımı Karılarıma Borçluyum. Tiyatro Kedi'yle Hakan Altınel'le yaptığım bu oyun çok sevildi. Aziz Nesin'in yazdığı kahkahası bol bir komedi. ….. ‘le birlikte oynuyoruz.
– Ekranı özlemedin mi?
Ekranda olmayı ben de özledim.

ROLLER HİÇ İÇİME SİNMEDİ

– Teklifler geliyordur…
Pek çok proje geldi ama doğrusu içime sinen bir rol olmadı. Altı dolu bir rol istiyorum. Kötü bir kadını da oynayabilirim. Senaryonun sağlam bir kurgusu olursa problem olmaz.

YENİ BİR PROJE SÖZ KONUSU

– Çalıkuşu'nun efsane Feride'sinden sonra…
Evet… Çalıkuşu'nun efsane Feride'sinden sonra kötü bir kadını da oynayabileceğimi kanıtlamak istiyorum. Ancak şimdi büyük bir sürpriz olabilir.
– Nedir bu sürpriz?
Başarımı Karılarıma Borçluyum oyunu dizi olarak ekrana gelebilir. Bu tarz bir çalışma yapabiliriz. Olursa benim çok içime siner.
– O zaman Aydan Şener ekranda bir rekora imza atmış olur…
Nasıl bir rekor!
– Aynı projede pek çok karakteri canlandırma rekoru…
Doğru, ekranda rekor kırabilirim. Bu oyun ekrana taşınırsa dram dizileriyle ağlayan seyircinin yüzünü güldüreceğime inanıyorum. Ayrıca bu yıl için başka bir proje var. Bir haber kanalında pazar günleri sohbet programı yapacağım.

43

ZAMANLA YARIŞIYORUM…

– Ekranın durumunu nasıl değerlendirirsin?
Ekranda herkes bağırıyor, birbirine saldırıyor. Ne yazık ki ekranın durumu içler acısı.
– Oyundan söz edelim mi?
Başından sekiz evlilik geçmiş bir adamın öyküsü. Topal olmasına rağmen sonunda maratonda birinci olmayı başarıyor.
– Hem topal hem maraton birincisi…
(Gülüyor) Finalde görüyoruz ki, adam karılarından can havliyle kaçarken birinci olmuş. Ekrandan dram oyuncusu olarak beni tanıyanlar bu oyunu izleyince ve komedyen Aydan Şener'le tanışınca kahkaha krizine giriyor.
– Bu kadar çok karakteri oynamak zor olmuyor mu?
Bu karakterleri oynarken zamanla yarışıyorum. Sekiz karaktere bürünebilmek için yıldırım hızıyla kıyafet değiştiriyorum. Zor oluyor ama finaldeki alkışlar tüm yorgunluğumu unutturuyor.

44

ZİRVEYE TAŞIYACAK!..

– Oya Aydoğan'ın oğlu Gurur…
Gurur, gerçekten çok iyi bir oyuncu. Annesi Oya Aydoğan'dan oyunculuk bayrağını devralmış, zirveye taşıyacağına da yürekten inanıyorum. Dünya tatlısı, beyefendi bir oyuncu.

Oyunda canlandırdığın karakterleri konuşalım mı?
Durdu kadın: Köyün fettan kadını. Mehpare: Kocası içgüveysi olarak onun yanına geliyor. Güler: Kahramanımızın son eşi. Sedef: Aristokrat bir kadın. Gülten: Saf ama hoppa bir kadın. Gazete ilanlarıyla koca arıyor. Artık koca arayanlar ekrana çıkıyor (gülüyor). Türkan: Aşırı kıskanç, baskıcı. Gelin: Oyunun telli duvaklı kadınlarından birisi. Neriman: Çok bilmiş, entrikacı.

KADINLAR TAM MERKEZDE

– Her erkeğin başarısında karısının mı payı vardır?
Erkeğin başarısında ve başarısızlığında elbette karısının payı büyüktür. Yuvayı yapan dişi kuştur.
– Oyun devam edecek mi?
Turnelere çıkacağız. Anadolu seyircisiyle buluşmak beni çok mutlu ediyor.

45

YALNIZLIĞA ALIŞTIM ARTIK

– Ecem Akbin nasıl?
Kızım Ece de oyunculuğu çok sevdi, sürdürüyor çalışmalarını.
– Hayatında aşk var mı?
Yalnızlığa alıştım artık. Hayatımda aşk yok ama aşkı da aramıyorum doğrusu. Kızım var, dostlarım var, hayvanlarım var… Onların sevgisi yeter bana.
– Hayvanları seviyorsun…
Hem de nasıl, çok seviyorum hayvanları. 11 kedim, dört köpeğim var ama mahalledeki kedilere köpeklere de ben bakıyorum. Zekeriyaköy'deki evim bahçeli olduğu için bakımları sıkıntı yaratmıyor….

Son güncelleme: 02:15 - 29.05.2016