Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bir dönem Ajda Pekkan’la birlikte olan Teoman Demir şimdilerde süt satıyor
Bir dönem Ajda Pekkan’la birlikte olan Teoman Demir şimdilerde süt satıyor
Bir dönemin ünlü iş adamlarından Teoman Demir, konuk olduğu televizyon programında yaşadığı ekonomik krizi ve şu anda yaptığı mesleği açıkladı.
Magazin 15 Şubat 2016 - 13:30

Üniversiteyi bitirince dericiliğe başlayan ve kısa sürede Türkiye’de deri ihracatı yapan sayılı isimler arasına giren Teoman Demir, sayılı iş adamları arasında sayıldığı dönemlerde Süperstar Ajda Pekkan’la da birlikte olmuştu.

1971 yılında başladığı dericiliği 2007 yılında kapatmak zorunda kalan ve borçlarını ödemek adına girdiği süreçte elinde avucunda olanları bitiren Demir, şimdilerde küçük bir çiftlikte ürettiği süt ve yumurtaları satarak geçimini sağlıyor. CNN Türk’te pazar akşamları yayınlanan Cem Seymen’in hazırlayıp sunduğu Para Dedektifi programına konuşan Demir, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Üniversiteyi bitirince dericiliğe başladım. Dayılarım da besiciydi. ‘Derici ol, dericilikte iyi para’ var dediler.

Foto: Ekran görüntüsü - Teoman Demir

Beni dericilerle tanıştırdılar. Ben de tıpkı dedelerim gibi hırsla sıfırdan başlayarak Türkiye’nin kaliteli iş yapan ve ihracata başlayan sayılı dericilerinden biri oldum. 1971’de başladığım dericiliği 2007’de kapatmak zorunda kaldım. Borçlarımı ödeyeyim de alnımın akıyla çıkayım dedim. Onları ödeyene kadar her şeyim gitti. Nasıl ki dericiliğe sıfırdan başladım, bu işe de aynen öyle sıfırdan başladım. Şimdi o zamandan daha mutluyum inanın bana.

ESKİDEN PUTA TAPARLARMIŞ ŞİMDİ DE PARAYA

İstanbul’dan kaçmak için bahane arıyordum. Hayvancılığı da biliyorum. Gidip hayvancılık yapayım bari dedim. Silivri’de bir akrabam var. Onun da yardımı ile buraya geldim. Kurban kuzuları aldım, onları sattım. Sonra büyük başa geçtim. Hayvanların sütünü evlere dağıtıyoruz. Fırınlara veya pastanelere. Tavuklarım da var. Onlarda geziyor etrafta. Magnet şeklinde kart dağıttım. Herkes öğrendi bizi. Telefonla sipariş veriyorlar. Bende o sipariş aldığım süt ve yumurtaları çırağımla birlikte dağıtıyorum. Böylece geçimimi sağlıyorum. Bir hanımın ve çocuğum ile gül gibi geçiniyoruz. Temiz hava, tabiat, hayvanlar çok iyi… Hayvanların ağzı var dili yok, nankör değiller hiç olmazsa. Sevgimi veriyorum, sevgimi alıyorum. İnsanoğlu öyle değil. Kimse gücenmesin. Hele bu devirde… 21. asırda… Eskiden taştan puta taparlarmış, şimdi para denen puta tapıyorlar. Sütün kilosunu 3 liradan satıyorum. Çünkü benim sütüm iyi. Sütün kilosunu arttırdım. Kimse bana itiraz etmedi. Sütü çok temiz vereceksiniz. Müşteri içine sine sine içecek. Çünkü bunu bebeler içiyor.