Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Birce Akalay darbe girişimi sonrası sosyal medyadaki linç girişimleri hakkında konuştu
Birce Akalay darbe girişimi sonrası sosyal medyadaki linç girişimleri hakkında konuştu
Oyuncu Birce Akalay sosyal medya üzerinden yapılmaya çalışılan linç kampanyalarına böyle tepki gösterdi.
Erdinç YAPAN
Magazin 18 Temmuz 2016 - 07:54

Cumhuriyet ve demokrasiye sahip çıkan halkın sokaklara çıkarak bastırdığı darbe girişiminden sonra sosyal medya deyim yerindeyse bir kazan gibi kaynıyor. Darbe girişiminden sonra olayın sıcaklığı henüz tazeyken sosyal medyada yapılan yorumlar ve getirilen eleştiriler hiç umulmadık ve sert tepkilerle karşılaşabiliyor. Özellikle sosyal medyanın ünlü isimlerinin yaptıkları yorumlar büyük bir kesim tarafından takip ediliyor ve yapılan her yorumu büyük bir derinlikle irdeleyen bazı isimler ünlülerin yorumları üzerinden linç kampanyası başlatmak isteyebiliyor. Ortalık böylesine hassasken, yorumlara ve gelişmelere tepki gösteren isimlerden biri de oyuncu Birce Akalay olmuş. Hesabından konuyla ilgili uzun bir paylaşımda bulunan Akalay’ın mesajında sağduyuya çağrı var. İşte Birce Akalay’ın o satırları:

birce-akalay-ic

“Darbeler bu ülkeye hiçbir vakitte kazanç olmadı.Tam tersi demokrasinin gelişimini yaraladı,hem ulusal hem de uluslararası platformda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin siyasal kökleşmesini engelledi.Ama her şeyden önce insanı insana, kardeşi kardeşe, babayı oğula, sağı sola, solu sağa kırdırdı. Kaostan yana olabileceğimi düşünmek için insanlığımdan şüphe etmeniz gerekir.Kolay mı o kadar? Ölen onca insanın hakkını yemek, bugün yeniden uyandığım günü, geleceği idrak etmeye çalışırken mümkün mü? Haine,kara düzene belalar sayarken o anneyi nasıl unutur her şeyi birbirine karıştırabilir insan? Bugün hiç olamadığımız kadar birliksek eğer, beni yaftalamaktan vazgeç kardeşim. Zira ben senin sandığın o cani değilim.İlla bir hashtag ile kendimizi ifade edeceksek tabii ki #darbeyehayır yeter ki sen mutlu ol. Ama diyorum ya bunu anlamak için bir hashtage gerek yok.Demokrasi hepimizin özlük haklarını korur unutma.Bu memleket hepimizin,bu büyük acı da hepimizin, aynı bayrağa sarılıyoruz.Askeri,polisi,sivili..Hepsi benim de vatandaşım,Dilerim anlarsın. Hayata aynı zaviyeden bakmıyor olsak da, Birbirimizi anlamak elzem.”