Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Birce Akalay’dan Zafer Bayramı paylaşımı
Birce Akalay’dan Zafer Bayramı paylaşımı
Birce Akalay, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı paylaştığı uzun notla sosyal medyadan kutladı.
Magazin 30 Ağustos 2016 - 15:50

Ünlü oyuncu Birce Akalay, Atatürk önderliğinde Türk milletinin kaderini değiştiren 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 94’üncü yılını sosyal medya hesabından uzun bir notla kutladı. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını paylaşan Akalay, bu zaferin tüm basamaklarını da fotoğrafa not düştü. Atatürk ve silah arkadaşlarının kazandığı bu zaferi ayrıntılarıyla yazan Akalay, ‘o bir dahiydi’ diyerek de Ata’ya hayranlığını bir kez daha gösterdi.

“O BİR DAHİYDİ”

ataturkic

Atatürk’ün fotoğrafını paylaşan ünlü oyuncu şu notu düştü:

19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla başladı bir ulusun kurtuş mücadelesi.
•Cepheleri ve Antlaşmaları•
Doğu Cephesi (Gümrü Antlaşması)
Güney Cephesi (Ankara Antlaşması)
Batı Cephesi (Mudanya Mütarekesi)
I. İnonü Savaşı
Londra Konferansları
Türk Afgan Dostluk Antlaşması
Moskova Antlaşması
II. İnönü Savaşı
Kütahya Eskişehir Savaşları
Sakarya Meydan Muharebesi (Ankara Antalşması)
Ve
Büyük Taaruz Başkomutanlık Meydan Muharebesi.

30 Ağustos’ta bu güzelim vatan itilaf devletlerinden temizlenir. Orduların ilk hedefi Akdenizdir artık ve 9 Eylül 1922 de İzmir’in kurtuluşu da gerçekleşir. 30 Ağustos bir Başkumandan ve yüce bir milletin zaferidir. Mudanya Ateşkes antlaşması imzalanır. Lozan Barış antlaşmasına TBMM ile birlikte İstanbul hükümetini de çağıran itilaf devletlerinin iç savaş çıkarmak üzere hain planı 1 Kasım 1922 de hilafet ve saltanatın kaldırılması ile gerçekleşemez.

Öğüdünü ise Nutukta şöyle ince ince anlatmıştır: “İntisap etmekle bahtiyar olduğumuz İslam dinini, aşırlardan beri alışılmış olduğu üzere bir siyaset vasıtası mevkiinden kurtarmak ve yükseltmek elzem olduğu hakikatini müşehade ediyoruz. Mukaddes ve lahuti olan inançlarımızı ve vicdanlarımızı çapraşık ve değişken olan ve her türlü menfaat ve ihtirasların tecellisine sahne olan siyasetten ve siyasetle ilgili bütün hususlardan bir an evvel ve kesin olarak kurtarmak, milletin, dünya ve ahiret saadetinin emrettiği bir zarurettir.” Bu Vatan toprağını karış karış cansiperhane müdafa etmiş Başkumandan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Silah arkadaşları, Şanlı Türk ordusu ve Milleti,bu egemenliği onlara borçluyuz.

Yaşasın 30 Ağustos Başkumandanlık zaferi!
Yaşasın 30 Ağustos Zafer Bayramı!
Yaşasın Laik Demokratik Türkiye Cumhuriyeti!
Ne mutlu Türk’üm diyene!

ve ayrıca O bir Dahiydi..