Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Burhan Öçal müziğinin kıvrak ritimleri dünya sahnelerinde
Burhan Öçal müziğinin kıvrak ritimleri dünya sahnelerinde
2016 yılına Europalia kapsamında Belçika, Almanya ve Hollanda’da verdiği konser serileriyle merhaba diyen Burhan Öçal, müzikle, sinemayla dopdolu geçen bir yılı, dünya turnesiyle geride bırakıyor.
Magazin 12 Ekim 2016 - 11:10

2016'ya konserler, müzik projeleri, iki sinema ve bir reklam filmi sığdırmayı başaran usta isim, yılın son çeyreğine de oldukça hızlı bir başlangıç yapıyor. Türk müziğinin neşeli, kıvrak ritimlerini dünyanın farklı coğrafyalarına taşıyacak olan Öçal, yer aldığı birbirinden farklı projelerle de Avrupa'nın en saygın konser salonlarında ülkemizi temsil edecek. Burhan Öçal sırasıyla, Almanya, Brüksel, Kore’de özel konserlerde çaldıktan sonra, 23 Kasım akşamı ise Trump Towers’da efsane grubu Trakya All Stars ile İstanbul’daki hayranlarıyla buluşacak. Konserlerin detayları şöyle:

Yehudi Menuhin için Brüksel'de prestijli buluşma
Sezonun en prestijli buluşmalarından biri son yüzyılın en büyük keman virtüözlerinden büyük usta Yehudi Menuhin'in 100. yaşına özel gerçekleştirilecek anma gecesinde yaşanacak. Tüm sanat hayatı boyunca barış ve kültürlerarası diyalog için çaba harcayan Yehudi Menuhin için “Violins for Peace” başlığıyla düzenlenecek özel gecede, dünyanın farklı coğrafyalarından usta müzisyenler barış için çalacak. Kendisi de Yehudi Menuhin Foundation müzisyenlerinden olan ve bu büyük virtüözü tanıma ve birlikte müzik yapma şansını yakalayan Burhan Öçal da bu müzikal projede yer alacak isimlerden biri; Öçal, Yehudi Menuhin'in öğrencilerinden dünyaca ünlü keman sanatçısı Volker Biesenbender ile birlikte sahnede olacak. Dr. Subramaniam, Valeriy Sokalov, Vadim Repin, Iva Bittova, Roby Lakatos bu saygın projede yer alan başlıca isimler arasında. Bu önemli buluşma 20 Ekim'de Brüksel'in büyülü konser salonlarından Bozar Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

burhanocalic

Türk müziğinden ilham alan İstanbul Quartet Almanya turnesinde
Müzikal anlamda kendini sürekli yenileyen Burhan Öçal'ın en yeni projesi, İstanbul'un kültürel çeşitliliğini içinde barındıran İstanbul Quartet. Piyano, keman, kanun ve perküsyondan oluşan İstanbul Quartet, Türk müziğinin oryantal tınılarını Batı enstrümanlarıyla birlikte harmanlıyor. Burhan Öçal'ın en yeni grubu İstanbul Quartet, müzikseverlerle Almanya'nın iki şehrinde Berlin ve Schwerin'de buluşuyor.

Burhan Öçal'ın müziği Asya'nın en sıcak ülkesi Kore'de
Asya'nın sıcak havası Burhan Öçal ritimleriyle bir araya geliyor. Türkçe Konuşan Ülkeler Haftası projesi kapsamında 10-12 Kasım'da gerçekleşecek Burhan Öçal İstanbul Oriental Ensemble konserleri Seul ve Gwanju'da olacak.

İstanbul buluşmaları
Burhan Öçal, farklı projeleriyle Ekim ayından itibaren İstanbul'da da müzikseverlerle bir araya geliyor. 16 Ekim'de Burhan Öçal Percussion Trio&Murat Uncuoğlu İstinye Park'ta sahne alacak. Sezonun heyecanla beklenen buluşması Burhan Öçal İstanbul Oriental Ensemble farklı bir repertuarla ve sunumla Vestel Yerli Konserleri Serisi kapsamında Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi'nde olacak. Burhan Öçal'dan fasıl dinlemek isteyenler bu konseri kaçırmasın. Anadolu yakasında olup da bu geceyi kaçıranlara güzel haber; Burhan Öçal İstanbul Oriental Ensemble, 28 Aralık'ta Ataşehir Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde sahne alıyor. Trakya'nın kıvrak ritimlerini özleyenler için Burhan Öçal ve efsane grubu Trakya All Stars, 23 Kasım'da Trump Towers Konser Salonu'nda olacak.