Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Alex: Beş yıldır motosiklet kullanıyorum
Alex: Beş yıldır motosiklet kullanıyorum
Son dönemin sevilen şarkısı Manidar’ın iki yıldızı Birce Akalay ile Alex, Sözcü Pazar’a konuştu...
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 3 Eylül 2016 - 23:02

Alex “Sırtımda Caz'la motosiklete binip İstanbul'u dolaşmak bana çok iyi geliyor. Motosiklet kullanmayı herkese tavsiye ederim” dedi…

FOTOĞRAFLAR: Mert ARISLAN

Taverna Kralı Hayko'nun oğlu Alex Tataryan'la Manidar sohbetimize “Kendi de kalbi de güzeldir” dediği Birce Akalay'la başladık.

– Birce Akalay'la ilgili Alex bize neler söylemek ister?

Birce'nin kalemi güçlüdür, yazıları çoktur. Bir gün Yalnız Kadın başlıklı bir şiiri ilişti gözüme, bayıldım. O şiirin üzerinde elimde gitar minik değişiklikler yaparken, bestesini de çıkardım. Birce Akalay'a dinlettiğim zaman çok duygulandı.

– Hemen stüdyoya mı girdiniz?
Hayır… Birce üç yıl sonra beni aradı, “Manidar şarkısını klip yapsana, ben de oynarım” dedi. Yok, sen klipte oynama, sen şarkıyı benimle birlikte söyle dedim.

_MG_5212

– Hemen havaya girdiniz mi?
Birce'nin sanatçı ruhu var. Ben ve Yağmur Sarıgül gitarları alıp karşısına geçince, havaya girip yürekten söyledi, şahane bir yorum çıktı ortaya. Minik bir klip çektik ve o milyonlara ulaştı.

– Çok beğenildiniz…
Manidar'ın ardından Birce-Alex adıyla albüm yapmamız için teklif geldi, kabul etmedik. Sonra ne olur bilemeyiz. Belki bir gün ben de en büyük hayalim olan oyunculuğa Birce'yle birlikte bir film ya da dizide oynayarak adım atabilirim.

– Şarkı yalnızlığı anlatıyor, sen de kendini bazen yalnız hissediyor musun?
Çağımızda insanın en büyük derdi yalnızlık. Kalabalıklar içinde yaşanan yalnızlıklar çok. Bu ülkenin Taverna Kralı babam Hayko, yönetmen kız arkadaşım, Caz adlı köpeğim, motosikletim ve müzik her zaman yanımda olsa da bazen kendimi yalnız hissettiğim oluyor. Gitarla olan arkadaşlığım, melodilerle olan sohbetim ruhuma iyi geliyor. Zaman zaman kiri pası dayanılmaz hale gelen dünyaya başka türlü katlanmak çok zor.

– Motosikleti ve Caz'ı seviyorsun…
Sırtımda Caz'la motosiklete binip İstanbul'u dolaşmak bana çok iyi geliyor. Son beş yıldır otomobil değil motosiklet kullanıyorum, herkese tavsiye ederim.

_MG_5201

– Baban Hayko nasıl?
Marmaris'te yaşıyor. Babam duayendir, sahnesi muhteşemdir. Ben çocuktum ve babam, Kupa 4'lüsü grubunda bana davul çaldırırdı. 2017'de Ermenice bir albüm yapıp Amerika'ya konserlere gideceğim. O albümde şarkılardan birini babamla birlikte okumak istiyorum.

Birce Akalay'ı yeni sezonda “Hayat Bazen Tatlıdır” adlı dizide izleyeceğiz...

YALNIZLIK GÜZELDİR

Birce Akalay “Her ne kadar kalabalıklar içerisinde oradan oraya savrulsak da yalnızlık bize bu hayatta bence en güzel öğretidir” dedi.

Çok yakında Hayat Bazen Tatlıdır adlı diziyle ekrana gelecek olan Birce Akalay, Manidar adlı şarkıyı söyleyerek hayranlarının gözünde şarkıcı olarak da taht kurmayı başardı. İşte, Akalay'ın anlattıkları.

– Manidar dillerde…
Manidar hiçbir ticari kaygı gütmeden kendi tabirimizle “Denize bıraktığımız” bir emek. Ruhumuzda ne varsa paylaşıp hayata bırakmaktı isteğimiz. Öyle de oldu, hissedenlere minnettarım. Bir milyon dinleyici beni şaşırttı gerçekten ve çok mutlu etti. Kendimi bildim bileli yazarım ben, aklımda kalbimde ne varsa, çoğunlukla da şiir. Bir gün bir şiirimin şarkı sözü olacağını hiç hayal etmemiştim. Yazarken ne hissettiysem dinleyicimiz de hissetti, bunun karşılığı benim için paha biçilemez. Şimdi gençler kendileri söyleyip klipler çekiyorlar ya da sağır ve dilsiz dostlarımıza işaret diliyle şarkımızı anlatıyorlar. Bunlar çok kıymetli gelişmeler ve geri dönüşler, benim gibi aşırı duygusal bir insan için.

kocasiyla

– Alex'le yollarınız nasıl kesişti?
Dediğim gibi ben hep yazardım zaten. Alex ile senelerdir tanışırız. Öz kardeşi Aslı benim de kardeşim gibidir. Bir dönem üçümüz de aynı sitede oturuyorduk ve birlikte çok zaman geçirdik, birbirimizi yakından tanıdık bu vesileyle. O dönemde Alex şiirlerimden birkaçını istedi üzerinde çalışmak için, ben de seve seve verdim. Sonra bir gün bana bestelenmiş haliyle gönderdi, çok şaşırdım, mutlu oldum. Ama bu tamamen evlerimizin salonlarında biz bize paylaştığımız, ürettiğimiz zamanlardı. Bir şarkıyla insanlara ulaşmak hiç aklımda yoktu. Aradan üç sene geçti, Alex de kariyerinde yeniden bir yapılanmaya hareketlenmiş, buna yüreğini koymuştu. Bir gün aradım ve hadi yapalım belki sana iyi gelir dostum dedim. Çok mutlu oldu, çünkü biz bu şarkıları zor günlerimizde üretmiştik ve yine zor zamanlarda birimize ilaç olabilirdi. Kalbimiz temizmiş, oldu çok şükür. Karşılığını da buldu. Şimdi Alex de mutlu. Alex yakın arkadaşı Yağmur Sarıgül'e aranjesini, ben de canım arkadaşım Deniz Özgün'e klibi teslim ettik. Herkes ruhuyla yaptı bu işi, en ufak bir bedel talep etmedi. Evimizde çalıp söylediğimiz zamanlar gibi samimi oldu.

– “Yalnızlıkta ezberler insan, sessizliğin seslerini” deniliyor Manidar'da…
İstisnasız herkes yalnız, bunun aksini söylemek çok zor. Ailelerimiz,dostlarımız, sevdiklerimiz yanımızdan eksik olmasın tabii ki. Onların varlığı çok mühim. Ancak insan ancak yalnızken tefekkür edebilir, iyileşebilir ya da manaları çözebilir bence. Her ne kadar kalabalıklar içerisinde oradan oraya savrulsak da yalnızlık bize bu hayatta bence en güzel öğretidir, yalnızlık güzeldir. En güzeli de sevdiklerimiz yanı başımızdayken dahi istediğimizde yalnızlığı da yaşabilmek lüksü bence.

alex,birce,yagmur

ASIL İŞİM OYUNCULUK

– Sesinizi Sıla'ya ve Deniz Seki'ye benzetenler var…
Teşekkür ederim. Türkiye'nin güçlü sesleri onlar ve aynı zamanda söz yazarı ve bestekarlar. Benzetilmek güzeldir muhakkak, her iki güzel kadının da başarılarının devamını dilerim.

– Müzik devam edecek mi?
Kısmet. Ben oyuncuyum, asıl işim bu ve çok şanslıyım ki sevdiğim işi yapabiliyorum. Şimdilik bir albüm vs. gibi çalışmalar benim için uzak. Çünkü o bir iddia, çok emek ve zaman istiyor. Bu minvalde samimi paylaşımlar ya da canlı performanslara çalışmak, hazırlanmak, bu alanda kendimi geliştirmem için güzel deneyimler. Belki yeniden denerim.

Son güncelleme: 00:37 - 04.09.2016