Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cinsel istismar suçlarına erteleme getiren önergeye ünlülerden sert tepki
Cinsel istismar suçlarına erteleme getiren önergeye ünlülerden sert tepki
AKP'nin meclise sunduğu cinsel istismar suçlarına erteleme getiren önergeye ünlüler sert tepki gösterdi.
Edda SÖNMEZ
Magazin 18 Kasım 2016 - 15:16

AKP,  TBMM Genel Kurulu'na cinsel istismar suçunda yargılamaya ilişkin olarak bir önerge getirdi. Önergeye göre, ‘cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanması geri bırakılıyor' ve hüküm verilmiş ise infazın ertelenmesine karar veriliyor. Evliliğin failin kusuruyla bitmesi halinde fail hakkındaki hüküm tekrar uygulanıyor. Mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenleme TBMM Genel Kurulu'nda tartışmalara yol açtı. Tecavüzü meşrulaştıracağı iddia edilen yasa önergesine pek çok ünlü isim sert bir şekilde tepki gösterdi. Kendilerini rahatsız eden bu önerge hakkındaki görüşlerini ŞIK HAYAT’ta anlattılar.

IRMAK ÜNAL : Öncelikle bu güzel ülkede tartışmak, haykırmak, ve çığlık atmak duyguları yaratan bu mide bulandırıcı durumla nasıl karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum. Bu ülke nasıl bu duruma geldi. Ben aslında altı yıl yurt dışında yaşadığım için nasıl bu duruma geldiğimizi dışarıdan baktığım zaman içinde yaşayanlardan biraz daha net görebiliyordum. Söylediğim oldu demekten de büyük üzüntü duyuyorum. Ama evet bu hale gelebileceğimizi öngöre biliyordum. İki çocuğum olmasaydı bile yine aynı şeyi söylerdim.

irmak-unal

Mide bulandırıcı, yutkunmayı zorlaştırıcı, ağlama ve haykırma hissini tetikleyen korkunç ve dehşet bir karar. Bu konu ile ilgili lütfen benim kadar güçlü hisseden, bir gıdım rahatsızlık hisseden kişi peşini bırakmasın. Ve en azından hayır dediğimizi, tepki gösterdiğimizi, buna karşı olduğumuzu gösterelim. Maalesef çok ufak, tefek şeylerle uğraşıyoruz biz bu hayatta, bu ülkede. Onun ne giydiği, öbürünün kıyafeti, saçı, başı, bırakın bunları artık çok daha önemli şeyler oluyor bu ülkede. Hep beraber ne yapabiliyorsak yapalım.Ben insanları birliğe, birleşmeye davet ediyorum. Ancak öyle başa çıkabiliriz böyle büyük bir canavar ile.

merve-oflaz

MERVE OFLAZ: Cinsel istismarda, cinsel sömürüde ve erken yaşta evlilikte Türkiye dünya genelinde maalesef ilk sıralarda. Bu üzücü durumu değiştirecek yasaların arttırılmasını istiyoruz! Tecavüzcüsüyle veya birlikte olduğu kişiyle zorla evlendirilen kızlar, çocuklar görmek istemiyoruz.

beste-bereket

BESTE BEREKET: Bu bir rezilliktir ve utançtır.Uygulamaya geçmeyeceğini, halen insan kalan ve azıcık da olsa vicdan sahibi olanların bunu onaylamayacağına inanmak istiyorum. Bu sapık zihniyetin ödüllendirilmesi olur, tam tersi bunun kökünün kazınması gerekir.

tuvana-turkay

TUVANA TÜRKAY: Gün geçmiyor ki gözünü sevdiğim ülkemde kanımı donduran birşey olmasın. Bu gelebileceğimiz son noktalardan biriydi . 18’inden önce reşit olmadığın, adamdan sayılmadığın, hiçbir kanuni hakkının olmadığı yani “çocuk” olduğun ülkede istismar edildiysen ” çocuğun rızası var ” deniliyor . Ne kadar hastalıklı bir topluma dönüşebileceğimiz kimsenin aklına gelmiyor veya bunu destekleyen kimselerin pek umurunda değil. Neden “Suç” cezalandırılmaz ? Neden böylesine çirkin bir cezanın üstü yine aynı çirkinlikte örtülmeye çalışılır ? Kimse anlamıyor mu tecavüz vakalarının daha da artacağını ve toplumda susan, sesini çıkaramayan çocukların, kadınların çoğalacağını? Sonuçlarını kimse mi göremiyor! Ya tecavüzcü evliyse? Ya birden çok kişiye tecavüz ettiyse ? Ya tecavüz edilen cinsiyet ayırmaksızın erkekse ? İnsanlıktan utandıran bir sürü “ya”? Geliyor aklıma . Bu yasa önergesini sunan kabul eden kimsenin anası, kızı, kız kardeşi yok mu ? İşte şimdi inancımızın, insanlığımızın, vicdanımızın, özgürlüğümüzün ırzına geçildi .

ceren-moray

CEREN MORAY: Bugün bunu tartışıyor olmak utanç verici, dünyanın en basit şeyi insan olmakken yaşadığımız yerde ve zamanda insanlar tecavüzcülerle empati kurmayı tercih ediyor. Pedofili suçtur, pedofiliyi aklamak aşağılık bir suçtur. Seçmenlere ikna üretmek için tecavüzü malzeme olarak kullanıp, idam’la çözüme gidileceği bilgisiyle başkanlık sistemi satanlar, mecliste tecavüzü affediyor. Aslı Erdoğan ağırlaştırılmış müebbet alırken çocuk tecavüzcüsü sapıklar ödüllendiriliyor bu ülkede, 2012’de sağlık bakanın “tecavüz edilen doğursun, devlet bakar” sözüne isyan ederken, bugünlerin geleceğini, bu kadar dip olunacağını tahmin edemedik. Utanç içindeyim.

hatice-sendil

HATİCE ŞENDİL: Hukuk toplumlarında yasalar,mağdurları korumak, suçlunun cezasını çekmesi ve adaletin tecelli etmesi için vardır…Kadına yapılan tecavüzün, çocuğa yapılan istismarın hiçbir gerekçeyle meşrulaştırılmasına karşıyım…Evlilik aşkla, sevgiyle, saygıyla yapıldığında kutsal bir bağ, saygı duyulacak bir kurumdur… Aksi cehennemden farklı olmaz… Böyle bir suçun cezası çekilmelidir..Aksi takdirde onlara cenneti vaat etmiş oluruz…

suna-yildizoglu

SUNA YILDIZOĞLU : Binlerce seneden beri kızlar aileleri tarafından mal gibi verildi, satıldı ve erkeklerin ilkel cinsel dürtülerine tutsak edildiler. Bütün faturalar kızlara kesildi. Bu önergeyi verenler Tecavüz edilen çocuklara ceza kesmek istiyorlar. Sevgisiz, aşksız korku içinde, onlara acı çektirenin ömür boyunca fiziksel temasına ve o yaratığın bedenin arzularına boyun eğmek mecburiyetinde bırakılıyorlar. Bunlar çocuk, bunlar insan. Bu rezil gidişata dur demek lazım. Toplumun beyinleri bacaklarının arasında olmayan erkeklere ihtiyacı var, Pedofillere değil. Tecavüzcüler ödüllendirileceğine aileler eğitilmeli, çocukların tek başlarına birer birey olduğu anlatılmalı. Maalesef, “insan hakları” kavramını özümsememiş, empatisiz, sevgisiz ve bencil insanların davranışı bunlar. Cebren ve zorla yapanı tabii ki affetmeyeceksiniz! Hükümetin vazifesi bu sapkın zihniyetini toplumdan temizlemektir. Bu kanun sadece sapkınlığın devamına izin veriyor.

yagmur-unal

YAĞMUR ÜNAL : Bu resmen tecavüzün meşrulaştırılmasıdır! Çocuk istismarı insanlık suçudur. Böyle bir yasa ile ilgili konuşuyor olmaktan bile utanç duyuyorum. Nasıl bu hale geldik. Bu resmen tecavüzcüye verilen bir hak! Bunun aması, şöylesi, böylesi yok. Sessiz kalmayarak bunu engelleyeceğimize inanıyorum. O kadar ucu açık ki buradan başka neler doğar.Bu bir hakarettir. Sanırım mide bulantısı duygularımı en iyi açıklayan kelime. Bu meseleyi hep gündemde tutup engellemek zorundayız.

Son güncelleme: 15:49 - 18.11.2016