Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çizgilerin hipnotize eden gücü
Çizgilerin hipnotize eden gücü
2016 trendlerinden bahsederken ‘çizgilerin gücü’ tanımlamasını kullandığını sıkça duyacaksınız.
Yasemin CANDEMİR
Magazin 31 Mart 2016 - 02:34

Hangi modacıyla konuşursanız konuşun, 2016 trendlerinden bahsederken ‘çizgilerin gücü' tanımlamasını kullandığını sıkça duyacaksınız. Çünkü çizgi, sezonun ana akım temaları arasında yer alıyor. Bu sene özellikle beyaz zemin üzerine lacivert çizgileri, ipek bluzlardan tulumlara, ayakkabılardan saç bantlarına kadar her yerde göreceğiz…

İlk olarak Alexander Wang'ın koleksiyonunu sunduğu defilenin podyumunda gördüğümüz kalın çizgili pantolonlar, ince beyaz çizgili ipek bluzlar, yerçekimine yenik düşmüş gibi görünen tulumlar ve cesaret gerektiren üstler tabuları yıkmaya hazır. Moda tutkunlarına ve yaratıcılıklarıyla dikkat çeken tasarımcılara ilham veren kahramanlarımız ise saten kumaşlarıyla yatak odalarından sızan çizgili slip elbiseler. Bu tasarımlar sadece sokaklarda değil kırmızı halıda da boy gösteriyor.

İnce silüetler yaratıyor

Çizgili trendinin atlanmaması gereken detayı bu sefer hafif kilolu olanları kurtaracak olması. Enine çizgiler ne kadar geniş gösterirse boyuna çizgiler alabildiğine toparlar bedeni. Ama bu noktada seçimi ince çizgilerden yana yapmak daha doğru olabilir. Sezonun ana akım renkleri turuncu, sarı ve yeşili de çizgili trendi ile birleştirmek çok kolay. Anvelop yaka bir çizgili bluz, kısa dar yeşil bir pantolon, ya da çizgili geniş paça bir pantolonun üstüne giyilecek turuncu bir bluz hem aynı hipnotik etkiyi yaratabilir, hem de renklerin enerjisini yaşatabilir.

İlham alınacak modeller

Biz podyumda en çok Dior'un oversize ve etek ucu pileli ceketlerini, Dolce & Gabbana'nın kalın çizgili bluzlarını, Rochas'ın bol tulumlarını, Jackie JS Lee'nin farklı yönlere giden çizgilerini, Kate Spade gözlükleri ve Chloe'nin farklı renklerle akan elbiselerini sevdik…

Önümüzdeki kış da çizgili!

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Mercedes Benz İstanbul Moda Haftası'nda Uzakdoğu esintileri ile birlikte punk çizgilileri de bir arada gördük ki çizgilerin gücü 2016 Sonbahar-Kış sezonunu da kalın çizgiler eşliğinde modayı etkisi altına alacak.