Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dans ederken şarkı söylemek çok zor
Dans ederken şarkı söylemek çok zor
Pelin Akil “Madonna’nın ne kadar zor bir iş yaptığını şimdi anladım. Dans ederken nefes nefese kalıyorsun ve şarkı söylüyorsun. Dünyanın en zor işiymiş"
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 28 Şubat 2016 - 01:08


FOTOĞRAFLAR:  Mert ARIASLAN

Aile İşi adlı dizide Müjde karakteriyle ekrana gelen, ayrıca İstanbulname adlı müzikalde Ermeni kızı kantocu Angel rolüyle sahneye çıkan güzel oyuncu Pelin Akil'le Tim Show Center'da buluşarak hem müzikalini hem de dizisiyle
rolünü konuştuk.

– İstanbulname müzikali, dekorundan ince sazına ve kantolarına kadar herkese eski İstanbul'u yaşatıyor. Pelin Akil'in duyguları…

5-17-27 Mart'ta perde açıyoruz. Muhteşem bir müzikal ve muhteşem bir kadrosu var. Nükhet Duru, Cezmi Baskın, Melda Gür, Kayhan Yıldızoğlu, Selçuk Borak, Caner Cindoruk gibi değerli oyuncularla olmak keyif veriyor bana. Bugüne kadar eski İstanbul'u romanlarda okudum, eski fotoğraflarda gördüm. Ancak bu müzikal sayesinde eski İstanbul sokaklarında dolaşıp, şarkı söylüyorum.

– Teklif nasıl geldi?
Türker İnanoğlu çağırdı ve “Bu müzikalde oynamanı istiyorum. Senin için de iyi olacak” dedi. Hiç düşünmeden kabul ettim. Türker Bey'e hayır demek mümkün değil.

– Bu kaçıncı müzikalin?
Rent Müzikali'nde de çalışmalarım oldu. İstanbulname üçüncü müzikalim oluyor. Çok mutluyum.

Eğrikapılı Ali'yle aşkımız tam bir olay

– Gelelim müzikaldeki rolüne…
Ermeni kızı Angel'i canlandırıyorum. Her şey İstanbul'da yaşanan bir yangınla başlıyor. Tulumbacı Eğrikapılı Ali ve adamları yangını söndürmek için koşuyorlar. Bu arada benim babamı oynayan meyhaneci Agop, Kadırgalı Arif tarafından öldürülüyor. Agop Efendi, kızı Angel'i Eğrikapılı Ali'ye emanet ettiğini vasiyet ediyor. Olaylar bundan sonra hızla gelişiyor. Son derece eğlenceli…

– Ermeni şivesi zor mu?
Rum ve Ermeni şiveleri birbirine çok yakın olduğu için önceleri Angel'in Ermeni şivesini konuşmak beni biraz zorladı. Çok sıkı provalardan sonra alıştım.

– Hem dans ediyorsun hem de kanto söylüyorsun… İki iş bir arada…
Kanto denilince bu ülkede akla Nurhan Damcıoğlu geliyor. Müzikalde onun kantolarını söyleyip danslar ediyorum. Fındık Kurdu'nu, Kalplere Vur Bir Zımba'yı söylüyorum.

– Zorlanmıyor musun?
Şarkı söylemeyi ve dans etmeyi çok severim. Ancak dans ederken şarkı söylemek dünyanın en zor işiymiş. Madonna'nın ne kadar zor bir iş yaptığını şimdi anladım. Dans ederken nefes nefese kalıyorsun ve o sırada şarkı söylüyorsun.

Sahnede ben eğlenmezsem kimse eğlenemez

– Şarkı ve dansı nasıl başardın?
Şarkının nerelerinde nefes almam gerektiğini belirledikten sonra bol bol prova yaptım. Tıpkı bir sporcu gibi kondisyonumu yüksek tutmam gerekiyordu, bunu başardım. Nurhan Damcıoğlu çok yardımcı oldu,
sağolsun. Damcıoğlu “Sen eğlenirsen seyirci de eğlenir, aksi halde başarılı olamazsın” dedi. Çok doğru bir tespitti bu. Ben de eğlenmeye, danstan, kantodan keyif almaya başlayınca başarı kendiliğinden geldi.

– Müzikaldeki aşk günümüzdekilere benziyor mu?
(Gülüyor) Tulumbacı Eğrikapılı Ali ile Angel'ın yaşadığı aşk, günümüz aşklarına hiç benzemiyor. Çok saf ve tertemiz bir aşk.

– Birbirinin kopyası olmaya başlayan ekrandaki dizilerden sıkılıp gelenlere İstanbulname müzikali neyi vaadediyor?
Televizyonu bırakıp İstanbulname müzikaline gelenler her şeyden önce çok eğlenecekler. Ayrıca o eski İstanbul'un büyülü bir zaman dilimine girerek, arnavut kaldırımlı sokakları bizimle birlikte arşınlayacaklar. Kantolarla ince sazla coşacaklar.

– Pelin Akil, ‘Ne Münasebet' dizisinden sonra ‘Aile İşi'yle yeniden ekrana döndü.
Ne Münasebet dizisinden sonra pek çok proje geldi. Ancak hiçbirine ısınamadım ve sevemedim. Açıkçası bu dönem ekrandan uzak durmak niyetindeydim. Sadece tiyatro ve müzikal yapmak istiyordum. Aile İşi'nin senaryosunu okuyunca çok hoşuma gitti, kabul ettim ve kollarımı sıvadım.

Halkımız üzgün, acılı ve kahırlı!

– Farklı bir konusu var galiba…
Küçük bir kız çocuğu olan Ece, ailesini trafik kazasında kaybediyor. Hafızasını da kaybeden Ece için yeniden bir aile kuruluyor. Onun ablası Müjde karakterini ben canlandırıyorum. Ece ve kardeşlerine hem analık hem babalık yapıyor Müjde. Tam bir aile işi. Hem güldürecek hem de hüzünlendirecek.

– Müjde nasıl birisi?
Pırıl pırıl bir kalbi var Müjde'nin. Aynı zamanda da hazır cevap bir kız. Bu, bir komedi dizisi. Reytinglerimiz şimdilik iyi gidiyor. Oyuncu kadromuzda çok önemli isimler bulunuyor. Bana partner olarak eşlik eden Ufuk Özkan'ın yanı sıra Füsun Demirel, Hasibe Eren, Murat Akkoyunlu ve Can Bonomo var kadromuzda. Bu kadronun arasındaki sinerji tek kelimeyle muhteşem.

– Güldürmek mi ağlatmak mı?
Halkımız zaten üzgün, kahırlı, acılı… Zor bir dönem yaşıyoruz. Gülmek ve güldürmek gerçekten çok zor. Elbette kaliteli komedi olmalı.

– Herkes, Anıl Altan'la birlikte Instagram hesabından paylaştığınız kadın-erkek ilişkisini komik dille anlattığınız videoları soruyor…

Bir yanda dizi diğer yanda müzikal ve tiyatro olduğu için uyumaya ancak zaman bulabiliyorum. Anıl'la olan videolarımız o an gerçekten yaşadığımız bizim de güldüğümüz hikayelerdir. Yakın zamanda yine çekmeyi tasarlıyoruz.

Son güncelleme: 10:13 - 29.02.2016