Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dümbüllü ahımı aldı
Dümbüllü ahımı aldı
Kavuğu dolaşacak kadar iyi bir insan değildi
Magazin 27 Şubat 2016 - 23:31

SOZCU /Tarkan ABDULLAHOĞLU

Türkiye gençliğe hizmet vakfı tarafından düzenlenen ‘Savaşa hayır, sanat savaşı yener’ panelinde konuşma yapan Erhan Yazıcıoğlu, konuşma sırsında sahnedeki anılarını dinleyicilerle paylaştı. Anılarını yıllar önce çıkardığı ve şuan ikincisini yazmayı planladığı ‘Kenar mahalle delikanlısı’ adlı kitabında topladığını söyleyen Erhan Yazıcıoğlu, kitapta paylaştığı bir anısını dinleyicilere aktardı. Yazıcıoğlu, ‘Ferhan Şensoy İsmail Dümbüllü’ye tapıyor, kavuğunu da elden ele dolaştırıyor ama bende anısı kötüdür, yapı olarak hiç de öyle iyi bir insan değildir’ dedi. Yazıcıoğlu, ‘Onun kavuğunu elden ele dolaştırıyorlardı ya, aslıdan onun zamanında pek çok büyük sanatçı vardı, mesela Vasfi Rıza Zobu kendisi hem sanatçı hem de insan olarak muhteşem bir insandı, aslında kavuğu elden ele vasiyet olarak dolaştırılacak iyi bir insan değildir’ dedi. Yazıcıoğlu o dönem ansını şöyle paylaştı.

ERHAN YAZICI

‘1968-69 Şehir tiyatrosunda figuran olarak çalışırken Kocamustafapaşa’daki özel bir tiyatroda ramazan süresinde İsmail Dümbüllü ile ‘Fesli Jön’ oynamak için anlaşma yaptık. 17 yaşındaydım, ben sahnede olacağım ben ne dersem evet efendim, peki efendim diyeceksin, tekrarlayacaksın,dedi, finale doğru ben de sizi evlendireceğim’ diye bana rolümü aktardı. Birinci gün gayet güzel gitti, neyse o ara çok az seyirci vardı, morali bozuldu, o sene sahneye çıkışının son dönemiydi, ve bir hafta sonra az seyirci var, seyirci de gülmüyor, ben de onun bana sahnede söylediği esprilere karşılık verdim, ilk defa tülüat yaptım, o tülüata seyirci çok güldü, çok gülünce Dümbüllü şok geçirdi ve sinirlendi beni tekme tokat ve küfürle sahneden kovdu, sahnede seyircilerin önünde küfür etti, sadece bana değil babama dahi küfür saydırdı ve gerçekten tekme attı, ve ben ağlayarak sahneyi terk ettim, ama tanrının bir lütfudur bir geceden sonra seyirci hiç gelmedi o sahne de onun son sahnesi oldu, bir daha sahneye çıktığını hatırlamıyorum’ dedi.