Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
“Düşmana ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin’i oynamak istedi”
“Düşmana ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin’i oynamak istedi”
Sinema yazarı Agah Özgüç, son kitabında Yılmaz Güney'in bilinmeyenlerini Sözcü Pazar'a anlattı...
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 25 Eylül 2016 - 01:58

Agah Özgüç “Hayatının 12 yılını hapiste geçiren Güney, Hasan Tahsin’i oynayamadığı için çok üzüldü” dedi.

Yeşilçam’ın muhteşem arşivcisi, sinemanın saygın eleştirmeni Agah Özgüç’ün Bütün Filmleriyle Yılmaz Güney adlı kitabı Horizon Yayınları’ndan piyasaya çıktı. Hayatının gölgede kalanlarıyla Yılmaz Güney’i anlatan Özgüç’le kitapta yer alan Çirkin Kral’ın bilinmeyenlerini konuştuk.
– Bu kitap sizin için çok özel olmalı…
Yılmaz Güney’le inişli çıkışlı bir dostluğumuz oldu. Bazen arkadaş, bazen de gazeteci-oyuncu ilişkisi içindeydik. Bu kitabı yıllar öncesinden hazırlamıştım, son bir yıldır yeniden elden geçirdim.
– Güney’in bilinmeyenleri.
115 filmi var Yılmaz Güney’in. Oynamak istediği, oynayamadığı, çevirmek istediği ve çeviremediği filmler, bunlarla ilgili belgeler var kitapta.
– Çekemediği filmleri?..
Yılmaz Güney, 15 Mayıs 1919’da İzmir’de işgalci düşman güçlerine ilk kurşunu sıkan ve orada şehit edilen gazeteci Hasan Tahsin’i oynamayı çok istedi. Konunun uzmanı ve Kurtuluş Savaşı üzerine araştırmalar yapan Yaşar Aksoy’la birlikte çalışmaya başladı. Hazırlanan ilk taslağa göre film, Almanlar’ın Selanik’i işgaliyle başlayacaktır. Çekim aşamasına gelindiğinde Yılmaz Güney yurt dışına kaçınca, tüm çalışmalar yarım kaldı. Hayatının 12 yılını hapiste geçiren Güney, Hasan Tahsin’i oynayamadığı için her zaman üzüldüğünü söyledi.
Yılmaz Güney, Yaşar Kemal’in İnce Memed’ini oynamayı da çok istedi. Yaşar Kemal ve Lütfi Akad, bir ortak yapımda Yılmaz'ı oynatmak için yoğun bir hazırlık yaptı ama olmadı ne yazık ki.

55

BİR GAZETECİ ONUN MAAŞLI SENARİSTİYDİ

– Güney senaryo da yazıyordu…
Hayatında beş senaryo yazdı. Çünkü zamanı yoktu yazmaya. Tiyatro oyuncusu, gazeteci yazar Aydın Engin’le anlaştı. 1965-68 arasında Engin, Yılmaz Güney’in maaşlı senaristi oldu. Yazdığı hikayeleri ona veriyordu, o da aldığı para karşılığında Güney’in yazdıklarını senaryo haline dönüştürüyordu. O filmler avantür filmlerdi.
– Yılmaz Güney çoğu kez de sansürle, yasaklarla boğuştu…
Siyasi mesajlar verdiği filmlere uygulanan sansürlerden çok önce Yılmaz Güney’e ilk yasak Beyoğlu sinemalarından geldi. Onun konuları fındık kabuğunu doldurmayan avantür filmlerini Beyoğlu sinemaları oynatmama kararı aldı.
– Neden?
Sinemacıların yaptığı açıklama aynen şöyle oldu: “Serseri kılıklı adamlar gelip Yılmaz’ın filmlerini izliyor, ardından da koltukları jiletle bıçakla kesiyorlar. Diğer seyircilere de sataşıp, onları rahatsız ediyorlar. Bu nedenle sinemamızda onun filmlerini oynatmama kararı aldık.”

51

SİNEMADA EN ÇOK ONU SÖMÜRDÜLER

– Beyoğlu'ndaki yasak nasıl kalktı?
Yılmaz Güney'in Beyoğlu'ndaki filmlerine uygulanan yasak, Lale Sineması tarafından delindi, sonrasında da kendiliğinden kalktı. Yılmaz'ın eski filmleri yeniymiş gibi vizyona sokuluyordu. Yılmaz Güney, Türk Sineması'nda en çok sömürülen oyunculardan birisidir. Çünkü filmleri izleniyor diye korsanı yapılıyordu. Eski filmlerinin isimleri değiştiriliyor, yeni afişler yapılıyor ve seyirci aldatılıyordu. Anadolu bölge işletmeleri yapıyordu bunu. Yapımcılar da ilgilenmiyor, göz yumuyordu. Yılmaz, Sivas’ta askerdeyken, Filmciler Derneği Başkanlığı’na yazdığı mektupta şöyle dert yanıyor:
“1964-65 yıllarındaki Kasımpaşalı, Kasımpaşalı Recep, Beyaz Atlı Adam filmlerimin isimleri, afişleri değiştirilerek yeni çekilmiş filmler gibi vizyona çıkarılıyor. Türk Sineması için büyük bir darbe olan bu olayı protesto eder, gerekli işlemin yapılmasını rica ederim.”

53

TÜRKAN ŞORAY'LA FİLM ÇEKEMEDİ!..

– Sinemaya sıfırdan başlamış…
Yılmaz, 1961’de hapse ilk girip çıktıktan sonra Atıf Yılmaz ona her zaman yardımcı oluyordu. Bir gün Memduh Ün’e götürüyor, tanıştırıyor. Sözünü asla esirgemeyen Memduh Ün “Bu hamal kılıklı adamı nereden buldun?” diyor. O hakaret nasıl yüreğine oturduysa, yıllar sonra Umutsuzlar’ı çekerken, Memduh’u figüran olarak oynatarak intikamını almış oldu.
– Türkan Şoray’la hiç oynamadı.
Yılmaz, Türkan’la film yapmayı çok istedi. Hatta Metin Erksan, 1968’de meşhur Kuyu filminde Yılmaz’la Türkan’ı oynatmak istedi. Derken, Yılmaz’ın askerliği girdi devreye, Türkan’ın İstanbul dışına çıkmama konusunda kararı vardı ve yine buluşamadılar. Onlar sadece Ses dergisinin objektifi önünde bir araya geldi.

50 52