Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Edip Akbayram’dan Madonna yorumu
Edip Akbayram’dan Madonna yorumu
Sabahattin Ali'nin yazdığı Aldırma Gönül'ü muhteşem performansıyla akıllarımıza kazıyan Edip Akbayram'dan Kürk Mantolu Madonna yorumu.
Magazin 17 Ekim 2016 - 13:25

TV 8 ekranlarındaki Aramızda Kalmasın adlı magazin programında ortaya atılan bir konu ve bunun üzerine söylenenler magazin gündemine damga vurdu. Programın sunucularından Funda Özkalyoncu, Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna adlı kitabının sinema filmi olarak uyarlanacağını ve başrolünde Beren Saat’in oynayacağı konusunu masaya yatırdı ve programın sunucularından Jess Molho’nun ‘kitabı okudunuz mu?’ sorusuna evet yanıtını vererek konuyla ilgili görüşlerini ifade etmeye başladı. Ancak sohbetin ilerleyen kısımlarında Özkalyoncu’nun kitabı okumadığı ortaya çıktı. Çünkü Funda Özkalyoncu kitapta ünlü şarkıcı Madonna’nın hayatının anlatıldığını sanıyordu. Jess Molho’nun rejiden aldığı uyarılar sonrasında durumu düzeltmesine rağmen yapılan bu konuşmalar sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Biz de konuyu Sabahattin Ali’nin Aldırma Gönül şiiirini bir şarkı olarak milyonların gönlüne taht kurmasını sağlayan Edip Akbayram’a sorduk. Akbayram programı izlemediği için bir yorumda bulunmak istemese de yapılan açıklamaları ve konuşmaları kendisine aktarmamızın ardından şunları söyledi: “Böyle bir şey yaşanmışsa, cehaletin daniskasıdır ya da bilinçli yapılmıştır. Böyle bir olay ülkenin geldiği kültürü gözler önüne seriyor. Funda kardeşim (Funda Özkalyoncu) madem bu kitabı tartışmaya açmış madem bu konu hakkında fikir beyan etmiş en azından okumasını isterdim. Buradan kendisine Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna kitabını okumasını tavsiye ediyorum kültürünün ve bilgisinin artması adına çok faydası olacaktır.”

İLGİLİ HABERSosyal medya yıkıldı! Funda Özkalyoncu ‘Kürk Mantolu Madonna'yı şarkıcı Madonna sandıSosyal medya yıkıldı! Funda Özkalyoncu ‘Kürk Mantolu Madonna'yı şarkıcı Madonna sandı

ALDIRMA GÖNÜL’ÜN HİKAYESİ

“Aldırma Gönül” ya da “Hapishane Şarkısı V”, yazar ve şair Sabahattin Ali tarafından halk dilinden yararlanarak 1933 yılında yazılmış ünlü bir şiir ve şarkıdır. Şairin, Sinop Cezaevi’nde hükümlü bulunduğu sırada yazdığı ve adlandırmak yerine numaralandırdığı “Hapishane Şarkısı” adlı beş şiirinin sonuncusu ve en bilinenidir. “Aldırma Gönül” adı ile meşhur olan şiir, toplam beş dörtlükten meydana gelmektedir.

1976 yılında Kerem Güney tarafından Hicaz makamında bestelenerek şarkı haline getirilen şiir, aynı yıl içerisinde sanatçının “Kerem Gibi / Aldırma Gönül Aldırma” adlı 45’liğine kaydedilmiştir. Ancak şarkının meşhur olması, ertesi yıl Edip Akbayram tarafından ikinci kez seslendirilmesi ve “Aldırma Gönül – Sen Açtın Yarayı” adlı plâğının ön yüzüne kaydedilmesi sonrasında olmuştur.

İLGİLİ HABER'Aramızda Kalmasın'daki Kürk Mantolu Madonna gafı trend topic yaptı‘Aramızda Kalmasın’daki Kürk Mantolu Madonna gafı trend topic yaptı

SABAHATTİN ALİ’NİN O KİTABI SÖZCÜ KİTABEVİ’NDE

Yıllar önce yazılmasına rağmen geride bıraktığımız yıllarda yeniden popüler hale gelen ve Sabahattin Ali’nin önemli eserlerinden biri olan Kürk Mantolu Madonna 11 liradan 8.25’e inan fiyatıyla kendisinden habersiz yeni okurlarıyla buluşmak için bekliyor.

Son güncelleme: 13:37 - 17.10.2016