Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Emrah Serbes kimdir, kaç yıl ceza alacak? Behzat Ç.’nin senaristi Emrah Serbes nasıl kaza yaptı?
Emrah Serbes kimdir, kaç yıl ceza alacak? Behzat Ç.’nin senaristi Emrah Serbes nasıl kaza yaptı?
Ünlü yazar Emrah Serbes İzmir'de bir kazaya karıştığını ve iki kişinin ölümüne sebep olduğunu resmen itiraf etti. Behzat Ç.'nin senaristi olarak tüm Türkiye'nin tanıdığı bir yazar haline gelen Emrah Serbes vicdanına yenik düştü. Peki Emrah Serbes kimdir, kaç yaşında, nerede ve nasıl kaza yaptı? İşte Emrah Serbes'in karıştığı korkunç kaza ile ilgili tüm merak edilenler...
Magazin 29 Eylül 2017 - 08:11

Emrah Serbes’in yaptığı kaza ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Edebiyat dünyasında son yıllarda yazdığı kitaplarla önemli bir yer edinen Behzat Ç.’nin senaristi Emrah Serbes, dün Twitter hesabından suçunu itiraf ettiğini açıkladı. Polise teslim olduğu öğrenilen Emrah Serbes kimdir, kaç yaşında, kazayı nasıl yaptı? İşte Emrah Serbes’in karıştığı kaza ile ilgili tüm detaylar…

KAZA NASIL OLDU?

22 Eylül'de meydana gelen kazada; 34 NT 5005 plakalı otomobil, İzmir-Aydın Otoyolu Torbalı Kavşağı yakınlarında, Ayhan Özçelik (59)  idaresindeki 35 TV 9335 plakalı otomobille çarpışmış; kazada sürücü Özçelik ile kızı 16 yaşındaki Zeynep Özçelik olay yerinde hayatını kaybetmişti.

Anne Nilgün Özçelik ise ağır yaralanmıştı. Olay sonrası kazaya sebep olan 34 NT 5005 plakalı aracı Kenan Doğru'nun kullandığı iddia edilmiş ve Doğru gözaltına alınmıştı.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

Yazar Emrah Serbes ise bu kazayı kendisinin yaptığını belirttiği bir mektubu Twitter'dan paylaştı…

İşte Emrah Aslan'ın yerine kazayı üstlenen Kenan Doğru.

İşte Emrah Serbes'in yerine kazayı üstlenen Kenan Doğru.

İŞTE, O MEKTUP: 

“22.09.2017 tarihinde İzmir-Aydın otobanında meydana gelen kazanın sorumlusu benim. Bu kazada aynı aileden bir baba-kız hayatını kaybetti, anne ise yoğun bakımda. Ölen genç kız, bir çocuk, 16 yaşında. Hiçbir şey bir genç kızın hayatından daha değerli değildir.

Bir rampanın ardından birden önümüze çıkan araca çarpmamak için elimden gelen bütün çabayı sarf ettim. Kaygan zemin nedeniyle yavaşlayamadığımdan direksiyonu bariyerlere kırdım. Ama çarpışmanın önüne geçemedim. Bariyerleri aşarak üç-dört takla attık ve sonunda demir tellere takılarak durduk. Açılan hava yastıkları ve aracın güvenlik sistemi nedeniyle kazayı hafif sıyrıklarla atlattık. Kaza esnasında yanımda oturan arkadaşım Kenan Doğru ile birlikte aracın sunroof'undan çıktık ve diğer aracın yanına gittik.

Araçtakilerin nabızlarına baktım anne hâlâ hayattaydı. 112'yi aradık ama ambulans olay yerine çok geç geldi. Araçtan fırlayıp yolun kenarında yatan genç kızı görünce kendimi kaybettim ve bu şok nedeniyle olay anında kazayı üstlenemedim. Kazayı yanımda oturan arkadaşım Kenan Doğru üstlendi. Şu an suçsuz olduğu halde cezaevinde yatmaktadır. Kenan'ı Beşiktaş tribününden tanırım, senelerce birbirimizi kolladık. Bu hadise nedeniyle hiç kimseye bir şey söylemeden sonuna kadar cezaevinde benim için yatabilecek bir insandır. Ama aradan günler geçtikçe bu vicdani sorumluluğu kaldıramayacağımı anladım. Savcılığa geldim ve kendim teslim oluyorum. Hayatını kaybedenleri geri getirmeyecek olsa da cezam neyse çekmeye hazırım. Hayatını kaybedenlerin yakınlarından özür dilerim. Keşke bu kazada ben ölseydim. Hayatı boyunca haktan, hukuktan, adaletten bahsetmiş biri olarak bundan sonra doğan her gün benim için azap olacak. Suçun cezasından kaçabilirsin ama vicdanın azabından kaçamazsın.”

emrah-serbes-1

SÖZCÜ OKURLARININ YORUMLARI

İŞTE SİZDEN GELENLER…

FİKRET FİLEK

Yargıdan kaçanlara alkış tutar hale geldik. Hem adaleti yanılt, hem kaza anındaki durumu örtbas et, sonra çık ortaya; “Pardon ya vicdanım el vermedi” diye mektup yayınla. Yok öyle yağma. En ağır şekilde yargılanmalı, cezasını fazlasıyla çekmelidir.

NİYAZ FETTAYEV

Alkolü olması veya olmaması çok önemli ki, böyle bir adım atan birisinden yine de gerçekleri anlatacağından hiç şüphem yoktur. Yorum yazmadan önce bu durumda “Ben ne yapardım?” diye soru sormakta, empati kurmakta fayda vardır. Yaşanmadan bilinmez söylenen şeylerden.

MUSA AKBAL

Olması gereken daha başlangıçta sorumluluktan kaçmaması olduğu halde, güzelim ülkemizde adalet toplumdan o denli dışlanmış olacak ki, maalesef adaleti yanıltmaktan vazgeçenleri taktir ve tebrik etme ihtiyacı duyar olmuşuz.

ALİ AYDIN GÜRKURT

Alkollü olabilir, uyuşturucu kullanmış da olabilir, belki hiç birini kullanmadı. Peki aynı şartlarda hangimiz Emrah Serbes'in yaptığını yapabilirdik? Örneğin ben ‘Kaçar mıydım, teslim mi olurdum?' sorusunun cevabını kendime veremedim. Yaşanmadan hiç kimsenin ahkam kesmesine gerek yok. Helal olsun Emrah Serbes! Çekebileceğin en ağır cezayı zaten vicdanınla çekiyorsun. Hapishane ne ki? Bir kitap daha yazar çıkarsın.

BERRİN GÜRER

Türkiye’ye ve dünyaya örnek olabilecek bu davranışta adaletin Emrah SERBES’in de yanında olmasını dilemenin yanında, adaletinde bu örnekten ders alarak tüm adaletsizliklere son vermesini dilerim.
“ÖZÇELİK ailesinden ölenlere Allahtan rahmet ve yaralı anneye acil şifalar dilerim”

ÖZLEM KEKEÇ

Çok samimi ve ayrıntılı bir itiraf mektubu yazmış. Ben kazayı üstlenmemesinin sebebinin yaşadığı şok olduğunu düşünmüyorum. Çünkü araçtakilerin nabzını kontrol etmesi, 112′ yi araması oldukça bilinçli hareketler. Genç kızın öldüğünü anlaması üzerine başına geleceklerden korkup kazayı üstlenmekten kaçındığını sanıyorum. Yakın arkadaşının kazayı üstlenmesi ve cezaevine girmesi daha sağlıklı düşünüp itiraf etmesine sebep olmuştur. Çünkü nereye kadar böyle bir vicdani sorumluluğun altında ezilebilir. Üstelik adı üzerinde kaza, kendisi de bariyerlere çarpıp durabilmiş. Gene de “keşke ben ölseyim” cümlesini samimi buluyorum. Ben de böyle hissederdim herhalde…

YAVUZ ADANALI

Üzüldüm, Allah kimsenin başına vermesin kötü bir durum her iki taraf içinde… Emrah Serbes doğru olanı yapmış. Geç olsa bile vicdanın sesini dinlemiş. Olayın iç yüzünü bilmeden insanları alkollüydü alkolsüzdü gibi yargılamak doğru değil. Kim olursa olsun ‘oh olsun' yaklaşımından kurtulmak lazım

YUNUS EMRE ÇETİN

Tabi ki ceza almalı… Ama bu kazalara neden olan bir çok insan nasıl ceza almadan kurtuluyor, bunun konuşulması lazım.

ÖZLEM KURT

Kaza için oldukça üzgünüm. Emrah Serbes'i her zaman hak, adalet, eşitlik kavramlarından bahsederken gördük. Serbes, kendine yakışanı yaptı. Dışardan gördüğümüz kısmıyla vicdanı, sorumluluk duygusu, karakteri kaçmaya müsait değildi. Gidenler geri dönmeyecek ancak Serbes de her zaman aklımızda ‘İnsan' olarak kalacak.

CEM AKILLI

“Kaza” yapıp o küçük kızı öldürdüğünde alkollü müydü? Gerçeği bilmiyoruz, ama bu, davanın tüm seyrini değiştirecek bir durum. Birilerinin ölümüne alkollü araç kullanarak sebep olmak, çoğu zaman müebbet gerektirir. Taksirle öldürmek ise kabaca 5-10 yıla tekabül eder. Son olarak belirtmeliyim ki suçu üstlenen arkadaşı “adaleti yanıltmak” suçundan yargılanmalıdır.

ORÇUN CEYLAN

Büyük bir yazarsınız, iyi bir kariyeriniz var, herkes sizi tanıyor ve pat bir kaza bütün hayatınızı değiştirecek. Kendinizi Emrah'ın yerine koyun cevabı zaten bulacaksınız. Ben ikilemde kaldım açıkçası. Tabii ki doğru olan gerçeğin açıklanması. Bütün zorlukları göze alarak o da bunu yaptı. Türkiye'de adaletsizlik diz boyu olmuşken hapse girmeyi göze almak ve vicdanının sesini dinlemek bence ayakta alkışlanır.

ATANUR YILDIZ

Emrah Bey, normalde yapılması gerekeni yapmış. Dürüst, temiz ve her şeyden önce vicdan sahibi biri olduğu belli. Kendisini kutluyorum.

ZEKİ KAYA 

Ben pek iyi niyet göremiyorum. Ciddi bir süreç beklemiş. Bu kazada iki kişinin öldüğünü unutmamak gerek. Ayrıca teknoloji çağında kameralar, olası görüntüler ve benzeri unsurlarla kazanın gerçek sorumlusunun o olduğu tespit edilebilirdi. Bunu fark etti ve harekete geçti diye düşünüyorum.

MUSA ÇAKIR 

İnsanların ölümüne bilerek veya bilmeyerek neden olmak çok korkunç. Benim en büyük korkularımdan biridir bu… Dolayısıyla hem vefat edenlere hem de Emrah Bey'e çok üzüldüm. Yaşadığı psikolojiyi bilmiyoruz. Dolayısıyla yargılamak istemiyorum ama doğru olan gerçeğin bir şekilde açığa çıkmış olmasıdır.

ALİ .K
Adamlık yapmış ama biraz geç olmuş. Keşke herkes için bir itiraf köşesi olsa da herkes yediğimiz haltları itiraf edebilsek. Özgürlük güzel şeydir ama vicdan seni tutsaktan beter eder.

AVUKATTAN AÇIKLAMA

Beşiktaş Çarşı grubunun avukatı Devrim Alparslan, Torbalı Adliyesi'ne giderek teslim olan ve tutuklanmasına karar verilen Emrah Serbes ile Kenan Doğru'nun kaza anında yan yana olduğunu belirterek, “Emrah o an şoka girmiş, hatta hastaneye götürmüşler. Yaklaşık yarım saat kadar bilinci yerinde değilmiş. Kenan da ona işlerinde yardım ediyordu. Onun verdiği refleksle sanırım sorumluluğu üstlendi” dedi.

EMRAH'IN TESLİM OLMASININ ARDINDAN KENAN BIRAKILACAK

Kendilerinin pazartesi günü Kenan Doğru'nun kaldığı Buca Cezaevi'ne gideceklerini söyleyen Alparslan, “Emrah'ın teslim olmasının ardından Kenan'ı bırakacaklarını düşünüyoruz. Kazalarda ruhsat sahibinin de sorumluluğu olduğu için Emrah'a yine tazminat ödeteceklerdi. Savcılık, olayla ilgili aracın gişelerden geçerken kim tarafından kullanıldığına dair görüntüleri de isteyecekti. Bu durum ortaya çıkacaktı. Emrah, Kenan'ın yanına kendi avukatını göndermişti. Ben de Çarşı'nın avukatıyım” dedi.

Ayrıca kazayla ilgili soruşturmayı yürüten İzmir, Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığı iki gün önce kaza sırasında aracı kullanan kişinin tutuklanan Kenan Doğru olmadığı şüphesiyle soruşturma başlatmış. Bu kapsamda şoför hava yastığı üzerindeki kan örnekleri alınarak Kenan Doğru ve Emrah Serbes’ten alınacak örneklerle Adli Tıp Kurumu'nda karşılaştırılması talimatını vermiş.

Serbes, cezaevi aracına götürülürken “Yere batsın Emrah Serbes. Keşke ben ölseydim o kazada. Çok özür diliyorum herkesten” diye konuştu. Emrah Serbes ile kazayı üstlenen Kenan Doğru'nun olaydan hemen sonraki telefon kayıtlarının incelenmesi talep edildi. Aile uyuşturucu testi talebinde bulundu. Serbes'in mahkemedeki ifadesi de ortaya çıktı. Bu arada Emrah Serbes'in suçunu itiraf etmesinin ardından kazadan sonra cezaevine giren Kenan Doğru serbest bırakıldı. Ancak bu gelişmenin üzerine Özçelik ailesinin Doğru'dan delilleri karartmak suçu iddiasıyla şikayetçi olacakları öğrenildi.

resimid_4005167

Beşiktaş Çarşı grubunun avukatı Devrim Alparslan, Torbalı Adliyesi’ne giderek teslim olan ve tutuklanmasına karar verilen Emrah Serbes ile Kenan Doğru’nun kaza anında yan yana olduğunu belirterek, “Emrah o an şoka girmiş, hatta hastaneye götürmüşler. Yaklaşık yarım saat kadar bilinci yerinde değilmiş. Kenan da ona işlerinde yardım ediyordu. Onun verdiği refleksle sanırım sorumluluğu üstlendi” dedi.

EMRAH SERBES'İN İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Ünlü yazarın mahkemede verdiği ifadede, olaydan sonra özel bir psikiyatri kliniğinde 4-5 gün kadar tedavi olarak kendini cezaevi koşullarına ruhsal ve bedensel olarak hazırladığını söyledi.22 Eylül tarihinde Aydın-İzmir otoyolunda meydana gelen kazada, İzmir istikametinden Aydın yönüne seyir halinde olan 34 NT 5005 plakalı otomobil, aynı yönde ilerleyen Ayhan Özçelik yönetimindeki 35 TV 9335 plakalı otomobile arkadan çarpmış, kazada 59 yaşındaki Ayhan Özçelik ile 16 yaşındaki kızları Zeynep Özçelik hayatını kaybetmişti. Behzat Ç.'nin senaristi yazar Emrah Serbes, 22 Eylül tarihinde Aydın-İzmir otoyolunda meydana gelen ve bir baba-kızın yaşamını yitirdiği trafik kazasını kendisinin yaptığını belirterek bugün Twitter hesabından itirafta bulundu. İtirafın ardından İzmir Torbalı Adliyesine gelip teslim olan Serbes, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

SERBES: PSİKİYATRİ KLİNİĞİNDE 4-5 GÜN YATTIM

Ünlü senarist Emrah Serbes'in tutuklandığı mahkemede verdiği ifade ortaya çıktı. İfadesinde, olay günü tatil için arkadaşı Kenan Doğru ile Bodrum'a doğru yola çıktıklarını anlatan Emrah Serbes, “Yola çıkmadan önce arkadaşım olan Kenan Doğru ile konuştuk. Bana iş bulamadığını söyleyince 2 bin TL karşılığında şoför olarak anlaştık. Kendisi o gün çalışmaya başladı. İlk olarak arabayı Kenan kullanıyordu. Yorulduğunu anlayınca İzmir taraflarında aracı ben kullanmaya başladım. Yağmur çiselemeye başladı ve yerlerin kaygan olduğunu düşünerek hızımı 130-140 km'ye düşürdüm. Güvenlik sıkıntı olursa emniyet şeridine rahat geçebilmek için orta şeride geçtim. Olay yerine geldiğimizde rampayı çıkar çıkmaz orta şeritte bir aracın olduğunu gördüm. Direksiyonu sol tarafa kırdım ama kullandığım aracın sağ ön tekerleği ile öndeki araca çarptım. Frene bastım ama zemin kaygan olduğu için işe yaramadı. Takla atarak yolun en sağ tarafındaki tele takılarak durabildik. Aracın sunroofundan dışarı çıktık ve çarptığımız araca doğru gittik. Aracın içindeki bayanın hala yaşadığını fark ettim ve geçen araçlara 112'yi aramalarını söyledim. Camdan fırlayarak ölen çocuğu görünce kendimi kaybettim. Suçu üstlenmememin en temel nedeni budur. Arkadaşım Kenan bunu anlayınca suçu üstleneceğini söyledi ve öyle yaptı. Araç kullanırken kesinlikle alkol ya da uyuşturucu kullanmadık” dedi. Olaydan sonra İstanbul'a gittiğini anlatan Emrah Serbes, “Özel bir psikiyatri kliniğinde 4-5 gün kadar yattım ve tedavi oldum. Kendimi cezaevi koşullarına ruhsal ve bedensel olarak hazırladım. Daha sonra İzmir Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığına gelerek teslim olmaya karar verdim. Cezam neyse çekmeye razıyım” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

15 YILA KADAR HAPİS ALABİLİR

Hürriyet'ten Damla Güler'in haberine göre Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan ŞenŞen, davanın, “taksirle birden fazla kişini ölümü ya da yaralanmasına sebep olmak” suçundan açılabileceğini belirterek, “Bu suçun cezası 2 yıldan 15 yıl kadardır” dedi. Taksir yani kusur derecesinin cezayı arttırabileceğini söyleyen Şen, “Taksir derecesi ağırsa ceza yarı oranında artar. Eğer kasıt varsa, yani kaza olacağını öngörüp ilgilenmemişse cezası daha da artar” dedi.

SUÇU ÜSTLENEN CEZA ALIR MI?

Kenan Doğru’nun Emrah Serbes için suçu üstlenmesini de değerlendiren Prof. Dr. Ersan Şen, “Bu arkadaşın üstlenmesi onların demesiyle olmaz. Kameralara bakılacak, deliller toplanacak, varsa tanıklar dinlenecek. Bunun takdirini kolluk ve Cumhuriyet Savcısı yapacak” dedi. Kenan Doğru’nun suçu üstlenmiş olması durumunda ise, “Suçu üstlenme” suçundan yargılanacağını söyleyen Şen, bu suçun da cezasının 1 aydan 2 yıla kadar olduğunu belirtti.

Suçu üstenme durumunun birinci dereceden akraba olduğu durumlarda indirim ya da beraatla sonuçlanabileceğini söyleyen Ersan Şen, “Birinci derece akraba olduğunda vicdanen koruduğu düşünülür. Ama bu arkadaşlar için geçerli değildir” dedi.

emrah2

AĞIR CEZADA YARGILANACAK

“Bundan sonra herkes eyleminden yargılanacak” diyen Ersan Şen, “Savcı soruşturmayı genişletecek. Şoförün alkol alıp almadığını belirlemek de savcının işi. Ancak alınan alkol doğrudan kazaya neden oldu diye yorumlanmaz. Alınan alkol araç kullanmayı etkilerse, kötü araç kullanırsa o ayrıdır” dedi.

AİLE ŞİYAKETÇİ OLACAK

Bu arada Emrah Serbesin suçunu itiraf etmesinin ardından kazadan sonra cezaevine giren Kenan Doğru serbest bırakıldı. Ancak bu gelişmenin üzerine Özçelik ailesinin Doğrudan delilleri karartmak suçu iddiasıyla şikayetçi olacakları öğrenildi.

EMRAH SERBES KİMDİR?

Emrah Serbes Twitter hesabından yayınladığı itiraf niteliğindeki mesajda ölümlü bir trafik kazasında sorumluluğun kendisinde olduğunu itiraf etti ve teslim olacağını söyledi. Bu itiraftan sonra Emrah Serbes kimdir sorusu araştırılmaya başlandı. Ünlü yazar teslim oldu ve çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.  Emrah Serbes, sosyal medyanın gündemine 1 numara olmuş durumda.

emrah-serbes-kimdir

Emrah Serbes, 27 Ocak 1981 tarihinde Yalova’da dünyaya geldi. Eğitim hayatını Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Tiyatro Tarihi ve Teorisi Anabilim Dalı Bölümü’nden mezun olarak tamamlayan Serbes, bazı gazetelerde ve dergilerde yazarlık ve söyleşiler yaptı. Yazarın ilk öykü kitabı olan “Erken Kaybedenler”, 2009’un Haziran ayında satışa sunuldu.

OY VE KAFA DERGİLERİNDE YAZDI

Bir dönem TV’de yayınlanan polisiye dizisi Behzat Ç.’nin bazı bölümlerinde yazarlık yapan Emrah Serbes, aynı zamanda “Behzat Ç: Seni Kalbime Gömdüm” adlı sinema filminin de senaristliğini üstlendi.

Adının daha fazla duyulmasına vesile olan Behzat Ç senaristliği, onun farklı çevrelerce tanınmasını sağladı ve popüler bir yazar oldu. Son olarak iletişim yayınlarından Deliduman adlı kitabı yayımlanmıştır.

Bir süre boyunca da OT dergisi için kısa hikayeler yazan Emrah Serbes, günümüzde aylık olarak çıkarılan ve yayımlanan KAFA dergisi için hikayelerini yayımlamaktadır.

SERBES'İN KİTAPLARI

Metaforla Saadet Olmaz (2006)
Her Temas İz Bırakır (2006)
Son Hafriyat (2008)
Erken Kaybedenler (2009)
Hikayem Paramparça (2012)
Deliduman (2014)
Müptezeller (2016)

Son güncelleme: 10:14 - 29.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.