Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Emrah Serbes’in itirafı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Emrah Serbes’in itirafı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Behzat Ç. dizisinin senaristi Emrah Serbes 22 Eylül'de İzmir-Aydın karayolunda gerçekleşen ölümlü bir trafik kazasının suçunu sosyal medya hesabından yayınladığı bir mektupla itiraf etti. Sözcü, okurlarına soruyor! İtiraf hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Paylaşın, yayınlayalım...
Magazin 28 Eylül 2017 - 13:42

Serbes’in bu davranışı herkes üzerinde büyük bir şok etkisi yarattı. Emrah Serbes hesabından yayınladığı mektubunda, kaza anında yanında bulunan arkadaşı Kenan Doğru’nun olayı üstlendiğini yazdı ve “Kazayı yanımda oturan arkadaşım Kenan Doğru üstlendi. Şu an suçsuz olduğu halde cezaevinde yatmaktadır. Kenan'ı Beşiktaş tribününden tanırım, senelerce birbirimizi kolladık. Bu hadise nedeniyle hiç kimseye bir şey söylemeden sonuna kadar cezaevinde benim için yatabilecek bir insandır. Ama aradan günler geçtikçe bu vicdani sorumluluğu kaldıramayacağımı anladım. Savcılığa geldim ve kendim teslim oluyorum. Hayatını kaybedenleri geri getirmeyecek olsa da cezam neyse çekmeye hazırım. Hayatını kaybedenlerin yakınlarından özür dilerim. Keşke bu kazada ben ölseydim. Hayatı boyunca haktan, hukuktan, adaletten bahsetmiş biri olarak bundan sonra doğan her gün benim için azap olacak. Suçun cezasından kaçabilirsin ama vicdanın azabından kaçamazsın” ifadelerini kullandı. İtiraf mektubuyla büyük ses getiren Emrah Serbes’in bu davranışı sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı. Biz de Serbes’in bu hareketinden yola çıkarak itiraf mektubunun sizin üzerinizde yarattığı etkiyi ve konuyla ilgili düşüncelerinizi merak ettik… Bizlere net@sozcu.com.tr adresi üzerinden ulaşarak konuyla ilgili düşüncelerinizi yazın bizler de tüm Türkiye ile paylaşalım.

İŞTE SİZDEN GELENLER…

FİKRET FİLEK

Yargıdan kaçanlara alkış tutar hale geldik. Hem adaleti yanılt, hem kaza anındaki durumu örtbas et, sonra çık ortaya; “Pardon ya vicdanım el vermedi” diye mektup yayınla. Yok öyle yağma. En ağır şekilde yargılanmalı, cezasını fazlasıyla çekmelidir.

NİYAZ FETTAYEV

Alkolü olması veya olmaması çok önemli ki, böyle bir adım atan birisinden yine de gerçekleri anlatacağından hiç şüphem yoktur. Yorum yazmadan önce bu durumda “Ben ne yapardım?” diye soru sormakta, empati kurmakta fayda vardır. Yaşanmadan bilinmez söylenen şeylerden.

MUSA AKBAL

Olması gereken daha başlangıçta sorumluluktan kaçmaması olduğu halde, güzelim ülkemizde adalet toplumdan o denli dışlanmış olacak ki, maalesef adaleti yanıltmaktan vazgeçenleri taktir ve tebrik etme ihtiyacı duyar olmuşuz.

ALİ AYDIN GÜRKURT

Alkollü olabilir, uyuşturucu kullanmış da olabilir, belki hiç birini kullanmadı. Peki aynı şartlarda hangimiz Emrah Serbes’in yaptığını yapabilirdik? Örneğin ben ‘Kaçar mıydım, teslim mi olurdum?’ sorusunun cevabını kendime veremedim. Yaşanmadan hiç kimsenin ahkam kesmesine gerek yok. Helal olsun Emrah Serbes! Çekebileceğin en ağır cezayı zaten vicdanınla çekiyorsun. Hapishane ne ki? Bir kitap daha yazar çıkarsın.

BERRİN GÜRER

Türkiye'ye ve dünyaya örnek olabilecek bu davranışta adaletin Emrah SERBES'in de yanında olmasını dilemenin yanında, adaletinde bu örnekten ders alarak tüm adaletsizliklere son vermesini dilerim.
“ÖZÇELİK ailesinden ölenlere Allahtan rahmet ve yaralı anneye acil şifalar dilerim”

ÖZLEM KEKEÇ

Çok samimi ve ayrıntılı bir itiraf mektubu yazmış. Ben kazayı üstlenmemesinin sebebinin yaşadığı şok olduğunu düşünmüyorum. Çünkü araçtakilerin nabzını kontrol etmesi, 112′ yi araması oldukça bilinçli hareketler. Genç kızın öldüğünü anlaması üzerine başına geleceklerden korkup kazayı üstlenmekten kaçındığını sanıyorum. Yakın arkadaşının kazayı üstlenmesi ve cezaevine girmesi daha sağlıklı düşünüp itiraf etmesine sebep olmuştur. Çünkü nereye kadar böyle bir vicdani sorumluluğun altında ezilebilir. Üstelik adı üzerinde kaza, kendisi de bariyerlere çarpıp durabilmiş. Gene de “keşke ben ölseyim” cümlesini samimi buluyorum. Ben de böyle hissederdim herhalde…

YAVUZ ADANALI

Üzüldüm, Allah kimsenin başına vermesin kötü bir durum her iki taraf içinde… Emrah Serbes doğru olanı yapmış. Geç olsa bile vicdanın sesini dinlemiş. Olayın iç yüzünü bilmeden insanları alkollüydü alkolsüzdü gibi yargılamak doğru değil. Kim olursa olsun ‘oh olsun’ yaklaşımından kurtulmak lazım

YUNUS EMRE ÇETİN

Tabi ki ceza almalı… Ama bu kazalara neden olan bir çok insan nasıl ceza almadan kurtuluyor, bunun konuşulması lazım.

ÖZLEM KURT

Kaza için oldukça üzgünüm. Emrah Serbes’i her zaman hak, adalet, eşitlik kavramlarından bahsederken gördük. Serbes, kendine yakışanı yaptı. Dışardan gördüğümüz kısmıyla vicdanı, sorumluluk duygusu, karakteri kaçmaya müsait değildi. Gidenler geri dönmeyecek ancak Serbes de her zaman aklımızda ‘İnsan’ olarak kalacak.

CEM AKILLI

“Kaza” yapıp o küçük kızı öldürdüğünde alkollü müydü? Gerçeği bilmiyoruz, ama bu, davanın tüm seyrini değiştirecek bir durum. Birilerinin ölümüne alkollü araç kullanarak sebep olmak, çoğu zaman müebbet gerektirir. Taksirle öldürmek ise kabaca 5-10 yıla tekabül eder. Son olarak belirtmeliyim ki suçu üstlenen arkadaşı “adaleti yanıltmak” suçundan yargılanmalıdır.

ORÇUN CEYLAN

Büyük bir yazarsınız, iyi bir kariyeriniz var, herkes sizi tanıyor ve pat bir kaza bütün hayatınızı değiştirecek. Kendinizi Emrah’ın yerine koyun cevabı zaten bulacaksınız. Ben ikilemde kaldım açıkçası. Tabii ki doğru olan gerçeğin açıklanması. Bütün zorlukları göze alarak o da bunu yaptı. Türkiye’de adaletsizlik diz boyu olmuşken hapse girmeyi göze almak ve vicdanının sesini dinlemek bence ayakta alkışlanır.

ATANUR YILDIZ

Emrah Bey, normalde yapılması gerekeni yapmış. Dürüst, temiz ve her şeyden önce vicdan sahibi biri olduğu belli. Kendisini kutluyorum.

ZEKİ KAYA 

Ben pek iyi niyet göremiyorum. Ciddi bir süreç beklemiş. Bu kazada iki kişinin öldüğünü unutmamak gerek. Ayrıca teknoloji çağında kameralar, olası görüntüler ve benzeri unsurlarla kazanın gerçek sorumlusunun o olduğu tespit edilebilirdi. Bunu fark etti ve harekete geçti diye düşünüyorum.

MUSA ÇAKIR 

İnsanların ölümüne bilerek veya bilmeyerek neden olmak çok korkunç. Benim en büyük korkularımdan biridir bu… Dolayısıyla hem vefat edenlere hem de Emrah Bey’e çok üzüldüm. Yaşadığı psikolojiyi bilmiyoruz. Dolayısıyla yargılamak istemiyorum ama doğru olan gerçeğin bir şekilde açığa çıkmış olmasıdır.

ALİ .K
Adamlık yapmış ama biraz geç olmuş. Keşke herkes için bir itiraf köşesi olsa da herkes yediğimiz haltları itiraf edebilsek. Özgürlük güzel şeydir ama vicdan seni tutsaktan beter eder.

 

 

Son güncelleme: 16:51 - 28.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.