Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Eski 45’likler tadında bir aşk şarkısıyla geri döndü…
Eski 45’likler tadında bir aşk şarkısıyla geri döndü…
Leman Sam, Sezen Aksu, Tarkan ve Nilüfer’in vokalisti olarak uzun yıllar şarkı söyleyen Zeynep Önkaya’nın sözü ve müziği kendisine ait olan şarkısı ‘Beni Aşkla Sınama’ 25 Kasım’da piyasaya çıkıyor.
Magazin 12 Kasım 2016 - 02:47

Röportaj : Nil SOYSAL

Zeynep Önkaya artık vokalistlik defterini kapatmış. Şimdi sözü ve müziği kendisine ait olan şarkılarıyla geri dönüyor. Aslında bu ‘geri dönme' lafı da pek yerine oturmuyor çünkü 2008'den bu yana ilk defa single çıkarsa da, sahne performanslarına, arptan, piyano ve şan derslerine kadar verdiği eğitimine bakılırsa genç sanatçı adeta “Sıra bende” dercesine iddiasını ortaya koyuyor…

img_0145

‘Beni Aşkla Sınama' adlı şarkınız 25 Kasım'da dinleyiciyle buluşuyor. Heyecanlı mısınız?

Her yeni proje farklı bir heyecan yaratıyor. Bu şarkı da yeni olmasına rağmen 90'lardaki nitelikli pop melodisine sahip. Eski 45'liklerin tadında fakat son derece modern ve elektronik bir altyapıya sahip. Buna rağmen verdiği nostalji duygusunu dinleyenlerin beğeneceğini umuyorum. Bu şarkı iki versiyonda çıktı. Dans versiyonunda Türkiye'nin en önemli müzisyenlerinden Erol Temizer'le çalıştım. Bir tane de akustik versiyon var.

Biraz da şarkının klibi hakkında bilgi verir misiniz?

Klibi Polonya'nın Szczecin şehrinde çektik. Polonyalı bir yönetmenle çalıştım. İşin enteresan tarafı hiç Türkçe bilmeyen bir yönetmen olmasıydı. Bilmediği bir dilde ilk defa klip çekiyordu ve şarkının duygusunu klibe çok güzel yansıttı. Açıkçası benim çok içime sindi.

img_0136

İyi bir müzik eğitimi almışsınız. Bize biraz da eğitiminizden bahseder misiniz?

Yedi yaşımda TRT çocuk korosuyla başladı müzik eğitimim. Daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda 12 yıl arp ve piyano eğitimi aldım. Konservatuvarda okurken caz müziğine merak sardım. Herhalde İstanbul'un caz kulüplerindeki ilk caz piyanistlerinden biri benim. Hatta o dönemde hem çok genç hem de henüz öğrenci olduğum için ailem hiç istememişti gece çalışmamı. Buna rağmen müzik aşkım ağır bastı ve hiç vazgeçmedim.

Destek de köstek de olmadılar!

Sahnede eşlik ettiğiniz bu isimler albüm aşamasında sizi desteklediler mi?

Tam olarak desteklediklerini söyleyemem ama köstek de olmadılar. Bu kadar uzun süre boyunca bir albüm ve iki single yaptım. 11 şarkının sözünü ve müziğini yazdığım ilk albümüm 2004 yılında Hakan Peker'in prodüktörlüğünde çıktı. O albümdeki ‘Bazıları Çabuk Bıkar' isimli şarkımla o yıl Kral TV'de ‘En İyi Çıkış Yapan Kadın Pop Adayı' oldum. 2008'de de bir single yaptım. O single'ı İngiltere'de çıkardığım ‘Love Season' adlı İngilizce bir şarkı izledi.

iki kadın yan yana gelemiyor

Gündeminizde yeni bir proje var mı?
Ayşe Hatun Önal'a vokal koçluğu yaparken kadın düetleri yapmaya karar vermiştim. Kadın dayanışmasına vurgu yapan bu düetler benim çok istediğim ama bir türlü hayata geçiremediğim bir proje. Çünkü gördüm ki iki kadının yan yana gelmesi çok zor!