Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Evlat sevgisi aşktan daha üstün
Evlat sevgisi aşktan daha üstün
Türk sinemasının Sultanı Türkan Şoray ve kızı Yağmur Ünal’la soğuk havalara inat sıcak bir sohbet yaptık.
Edda SÖNMEZ
Magazin 6 Mayıs 2016 - 00:34

14
Türk sinemasının Sultanı Türkan Şoray ve kızı Yağmur Ünal'la soğuk havalara inat sıcak bir sohbet yaptık. Etiler'deki Boğaz manzaralı evlerinin sıcacık ortamında bizi ağırlayan anne-kız ŞIK'a konuştu…

O bir efsane… Gözlerimi ayıramıyorum onun ışığından. Yeşilçam'ın ‘Sultan'ı Türkan Şoray hâlâ çok güzel ve özel. İçinde, kendi başına var olmuş, çok sağlam bir kadın barındırıyor. Çok yakında Mor Çatı Derneği'yle birlikte şiddet gören kadınlara destek olmak adına bir resim sergisi açacak. Kızı Yağmur'la birlikte karşılıyor bizleri ve her zamanki mütevazı, anaç tavırlarıyla yanıtlıyor sorularımızı. Anneler Günü için bir araya geldiğimiz anne-kız birbirine öylesine bağlı ki aralarındaki enerji adeta gözle görülüyor. Kızını çok sevdiğini her fırsatta dilen getiren bir anneyle böylesi özel bir gün için röportaj yapmak son derece keyifli oldu. Biz de bu vesileyle tüm annelerin Anneler Günü'nü kutluyoruz.
Öncelikle, Anneler Günü'nüz kutlu olsun!
Çok teşekkür ederim…
Yağmur'u kucağınıza ilk aldığınız anda neler hissettiniz?
O kollarımda dakikalar geçirdikçe, sıcaklığını hissettikçe o ana kadar hiç hissetmediğim duygu seline boğuldum.
Oyunculuk, müzisyenlik, annelik, ev kadınlığı… Hangi kimliğinizle kendinizi daha üretken buluyorsunuz?
Ancak emek vererek verimli ve üretken olunduğunun bilincinde oldum.

15

Annelik benim için okyanusta yüzmek gibi…

Annelik nasıl bir duygu?
Annelik benim için okyanusta yüzmek gibi bir duygu. Her kulaçta başka bir heyecan, haz, özgürlük, sonsuzluk ve biraz da korku… Anne olunca insan, ‘'Bu kadar sevgi içime nasıl sığar?'' diyor. Onun gözünde bir damla yaş varsa bende de seller oluşuyor…
Kendinizden daha fazla sevebileceğiniz birinin hayatınızda olması sizi ne yönde değiştirdi?
Anne olmak hayata bambaşka bir anlam katıyor; önceliğiniz hep bebeğiniz oluyor. Şefkat, koruma, endişe, hayranlık ve sorumluluk duygusunu hep yüreğinizde hissediyorsunuz. Kendini şanslı hissettiren bir duygu annelik. Yaşamın en büyük armağanı. Evlat sevgisi aşktan da üstün.
Kızınızın ismini koyarken zorlandınız mı?
Hayır. Yağmur'un ismini babası Cihan Ünal koydu.
Yağmur ile ilgili kurduğunuz en güzel düş ne?
Zaman zaman tatil planları yaparız. Birlikte çok güler, eğleniriz tatilde ama benim kurduğum en güzel düş Yağmur'un bebeklerini görmek.
İnsan çocuk sahibi olduğunda kendi anne ve babasıyla yaşamış olduğu şeylerle de yüzleşiyor. Bu açıdan baktığınızda ne söylemek istersiniz?
Ergenlik çağlarında annemin bazı uyarılarına tepki göstermiştim. Bana çok fazla karışırdı ve ben şikayet edince “Ah kızım, anne olunca anlarsın!'' derdi. Gerçekten de ancak anne olunca annemi anladım ve bana o zaman koruma içgüdüsüyle müdahale ettiğini fark ettim.

13

Her kadın bu mucizeyi yaşamalı

Her kadın anne olmalı mı?
Her kadın bu mucizeyi yaşamalı. Yağmurumun “Anneciğim!” diyen sesini duyduğumda dünyanın en mutlu insanı oluyorum.
Peki siz annenizden nasıl öğütler aldınız?
Annemden aldığım öğütleri şu an hatırlayamam ama kişiliğimin gelişiminde annemin çok fazla etkisi olduğunu düşünüyorum. Annem çok sevecendi, herkesle dosttu, iyi kalpliydi ve yalanı sevmezdi.

İleride ona “Yağmur'un annesi Türkan Şoray” diyecekler…

Hayatta kızınızdan istediğiniz en önemli şey nedir?
Yağmur bana aşırı düşkün, bu yüzden de dünyanın en mutlu annesiyim. Yağmur özgüvenli ve kişilikli bir birey. Yaşına göre çok olgun, egosu olmayan, mütevazı, sevgi dolu, pozitif enerjisi olan bir evlat… Böyle bir kızım olduğu için iftihar ediyorum. İyi bir kariyer yapma yolunda. İleride ona “Yağmur'un annesi Türkan Şoray” diyecekler…

Irmak da bana “Türkan Anne” diyor

Cihan Ünal'ın ilk eşinden dünyaya gelen Irmak Ünal'la aranızda nasıl bir anne-kız ilişkisi var?
Yağmur ve Irmak iki kardeş. Birbirlerini çok seviyorlar. Irmak'ı da kızım gibi görüyorum. Bana “Türkan Anne” diye hitap ediyor.
Son olarak annelere ne söylemek istersiniz?
Tüm annelerin emek vererek büyüttükleri evlatlarının güzel günler görmelerini diliyorum.

19

Türkan Şoray'ın kızı olmak kelimelerle tarif edilemez

Yaş aldıkça annesinin muhteşem gülüşünü ve tevazusunu alan Yağmur Ünal, konu sinema olduğunda, birlikte görev aldıkları projeden sonra annesinin gelecekteki temsilcisi olacağını hissettiriyor…

Anneler Günü'ne dair yaptığımız özel röportajda, tüm sorularımıza büyük bir içtenliğiyle cevap veren Türkan Şoray kadar Yağmur Ünal da tüm içtenliğiyle annesinin kızı olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Annesini hayattaki en büyük dayanağı olarak tanımlayan Yağmur, özel hayatından kariyerine geleceğe dair minik tüyolar da verdi.
Annen senin için ne ifade ediyor?
Annem en yakın dostum, sırdaşım, dayanağım, duvarım. Onun varlığında duyduğum huzurun tarifi yok.
Peki annenizin Türkan Şoray olması sizin için ne ifade ediyor?
Bu, tarif edilemez bir gurur ve ben her geçen gün bu gururu daha da yoğun olarak hissediyorum. Ama “Türkan Şoray gibi bir annenin kızı olmak ne demek?” derseniz “Şanslı doğmak” diye cevap veririm.
Aranızda nasıl bir anne-kız ilişkisi var?
Genellikte lafta kalır ama biz gerçekten de çok yakın, iyi iki arkadaşız. Her şeyi paylaşırız, birlikte çok güleriz, birbirimizi anlamaya çalışırız. Tabii bir de birbirimizin tek damla gözyaşı için dünyayı bile yakabiliriz (gülüyor).

22

Annem beni çok güldürür

Annenle en çok ne yapmayı seviyorsun?
Annem beni çok güldürür; onunla sohbet etmeyi çok seviyorum. Sıradan bir günde yaşanan bir olay ikimizi çok eğlendirebilir. Ciddi veya can sıkıcı bir andan bile bazen komik anılar çıkarırız.
Günlük temponuz içerisinde trafiğin karıştığı durumlar oluyor mu?
Bizim ev hep biraz karmaşıktır. Kapı çalar, köpekler havlar, telefonlar susmaz; hele yardımcımız Gülşen hiç susmaz. O gün bir programı varsa bir telaş havası eser. Annem biraz paniktir ama ben onu sakinleştiririm. Eğer yaptığımız bir programa geç kalıyorsam işler iyice karışır.

23

Annelik duygusunu mutlaka yaşamak istiyorum

Seni ne zaman evlendiriyoruz?
Evlilik doğru zaman gelince olur. Fakat annelik duygusunu kesinlikle yaşamak istiyorum. Bir de diğer taraftan bakayım; anne sevgisinden daha büyük bir duygu var mıymış…

Türkan Şoray'ın kızı Yağmur'u ilk kucağına aldığı andan. 21 Ekim 1984 / Ankara24Yağmur'un ilkokul birinci sınıfta aldığı ilk karnesi. Yıl 1990

Bir çocuğun güvende hissetmesi çok önemli

“Evladımı tıpkı annem gibi yetiştirmek isterim” diyor musun?
Evet. Umarım annem gibi bir anne olabilirim. Ben bugüne kadar kendimi hiç sevgisiz ya da ilgisiz hissetmedim. Her zaman annemin önceliği olduğumu bildim çünkü her zaman arkamdaydı. Özellikle bir çocuğun kendini güvende hissetmesi çok önemli. Annem de bana bunu hissettirdi.
En beğendiğiniz Türkan Şoray filmleri hangileri?
‘Hayallerim, Aşkım ve Sen', ‘Devlerin Aşkı', ‘Selvi Boylum Al Yazmalım', ‘Güllü Serisi', ‘Melek mi Şeytan mı?'.

20

Sette anne-kız gibi değildik

‘Uzaklarda Arama' adlı filmde annenizle birlikte çalıştınız. Setteyken anne-kız ilişkiniz nasıldı?
Sette anne-kız gibi değildik. Kendiliğinden çok güzel bir sistem oturdu. Ben yapımcı, o ise yönetmendi. Sahnem olduğunda da ben oyuncu annem ise yönetmenimdi. Bu film çalışmalarının ilk gününden beri böyleydi. İşler bitince tekrar evdeki anne-kız oluyorduk.
Anne olduğunda, annenin ve babanın seni yetiştirirken yaptığı hangi hareketleri tekrarlamak istemezsin? Hangilerini örnek alırsın?
Annem gibi şefkatli, ilgili, çocuğumla arkadaş olmak isterim. Çocuğumun benimle her şeyi konuşabilmesini isterim; böylelikle ona yol gösterebilirim. Büyürken benim hissettiğim daimi desteği ve huzuru çocuğuma aktarabilen bir anne olmayı isterim.

16
Son güncelleme: 14:55 - 07.05.2016