Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Evlilik bir kısmet işidir
Evlilik bir kısmet işidir
Ana-oğul, Dağhan Külegeç’le Ayşe Erbulak, Sözcü Pazar’a konuştu:
Magazin 21 Şubat 2016 - 01:18

Yüksel ŞENGÜL

Dağhan Külegeç “Evlilik, bir kısmet işidir. Elbette özel hayatımın bir düzene girmesini ben de istiyorum. Ama önce müstakbel gelini bulmak gerekiyor” dedi…

Ayşe Erbulak “ Bikini giymek için değil merdivenleri rahat çıkabilmek için kilo veriyorum. Kontrollü yaşamayı hayatımın vazgeçilmezi ilan ettim” dedi.

Kısa süre önce Anne Bak Kim Geldi? adlı beşinci polisiye romanını okurlarına sunan oyuncu, yazar, gazeteci, eğitmen Ayşe Erbulak'la en son Kiraz Mevsimi dizisinde izlediğimiz genç kızların sevgilisi Dağhan Külegeç'le sahibi oldukları Bostancı'daki Erbulak Oyunculuk ve Yazarlık Evi'nde buluştuk. Sadece kendi eğittikleri çocukları aldıkları Ajans Ayşe Erbulak'ı açan anne-oğulla, yazarlıktan oyunculuğa kadar her şeyi konuştuk.
– Yoğunluk Ayşe Erbulak'ın hayatındaki olmazsa olmazı galiba…

Ayşe Erbulak (A.E): Ben çalışmayı seviyorum, “İşleyen demir ışıldar” sözüne inanırım. Betül Mardin, 90 yaşında ama haftada iki gün evinde hâlâ ders veriyor. Haldun Dormen 88 yaşında ama hâlâ sahnede. Ara Güler o yaşında fotoğraf çekiyor.
Dağhan Külegeç: Ben de üç aydır iş bekliyorum.

– Teklifler gelmiyor mu?
Dağhan Külegeç: Gelmez olur mu, üç ayda sayısız dizi teklifi geldi. Ancak içime sinen bir proje çıkmadı henüz. Laf olsun diye asla oynamam.

ANNEMLE BERABER DİZİ İSTİYORUM

– Erbulak Oyunculuk ve Yazarlık Evi'nde de görevlerin olmalı…
Dağhan Külegeç: Benim en iyi bildiğim iş dizi olayı. Burası emin ellerde, annem idare ediyor.
– Ayşe Erbulak da yazmaya bayılıyor… Bu kaçıncı kitap oldu?
Ayşe Erbulak: Anne Bak Kim Geldi? beşinci romanım oldu. Yazarak yazmayı öğrendim.
– Dağhan, Anne Bak Kim Geldi? romanı için neler söylersin?
Dağhan Külegeç: Anne bak Yüksel abi geldi (gülüyor). Şimdi şaka bir yana annemin bu romanı çok güzel bir film olabilir.
– Ne güzel, o filmde de ana-oğul birlikte oynasanız. Böyle bir çalışma hoş olmaz mı?
Dağhan Külegeç: Annemle birlikte bir film ya da dizide oynamayı çok istiyorum. Annem senaryo değil, daha çok kitap yazmayı sevi-yor. Ayrıca kitap yazmakla film çekmek ayrı şeyler. Kitabı sadece bir kişi yazar, bitirir. Filmde pek çok kişi bir araya gelerek çalışır.
Ayşe Erbulak: Kitap yazarken patron be-nim. Senaryoda iş değişiyor, başkaları yazdıklarına karışıyor. Bunu sevmiyorum. Özgürce yazmalıyım, kimse müdahale etmemeli.

Mürüvvetim ne zaman olacak acaba!

– Geçen yılın nisan ayında nikah masasına oturdunuz…
Ayşe Erbulak: Özden'le (Özgürdal) evlendik ve mutluyuz. Çok eskiden tanışıyorduk ama birlikteliğimiz üç yılı aşmıştı. Sonunda evlendik.
– Annen “Hadi oğlum mürüvvetini görmek istiyorum” demiyor mu?
Dağhan Külegeç: Ben de aynı soruyu soruyorum anneme “Benim mürüvvetimi ne zaman göreceğiz?” (gülüyor). Şaka bir yana evlilik bir kısmet işidir. Önce müstakbel gelini bulmam gerekiyor. Gerisi çok kolay.

AÇ KALMADIM AMA HiÇBiR ZAMAN DA DOYMADIM

– Kadınlar 14 kiloyu nasıl verdiğinizi merak ediyor…
Ayşe Erbulak: Beş aylık bir süre içinde 14 kilo verdim. 77 kiloydum 63 kiloya indim. Boyu 1.50 cm olan birisi için fazla kilo inanılmaz sırıtıyor. Bu arada ben duran, yavaş hareket eden biri değilim. Tez canlıyım, koşturmaya aşığım. Bunlara sporu da ekleyip biraz da boğazımı tutunca kilolar kendi-liğinden gitmeye başladı. 14 kilonun dışında 5 kilo daha vermem gerekiyor. Şimdiki hedefim 50'li kilolara inebilmek.
– Yaz geliyor diye mi?
Ayşe Erbulak: Bikini giymek için değil merdivenleri rahat çıkabilmek için kilo veriyorum. Diyet bitince yeniden kilo almaya başladığım için, kontrollü yaşamayı hayatımın vazgeçilmezi ilan ettim. Bundan böyle kontrollü yaşayacağım. Eşimle (Özden Özgürdal) birlikte haftada iki gün hafif spor yapıyoruz. Sağlıklı besleniyoruz, düzenli yaşıyoruz. Aç kalmadan ama sofradan da doymadan kalkıyorum.
– Ne yer ne içersin?
Ayşe Erbulak: Sabah birkaç zeytin, minik bir dilim peynir… Öğlen beyaz et ve salata… Akşam bir dilim ekmekle, buharda pişmiş sebze yemeklerinden bir porsiyon… Bol yoğurt, bol su.
– Sen nasıl form tutuyorsun?
Dağhan Külegeç: Dizi seti varsa sadece ona odaklanıyorum. Ama yoksa sporumu asla ihmal etmi-yorum. Son dönemde tenise başladım, çok iyi tenis oynuyorum. Hatta tiryakisi oldum.

İçimdeki iblis, yazınca birden ortaya çıkıyor

– Annenin cinayet romanları yazmasını nasıl değerlendiriyorsun?
Dağhan Külegeç: Ben annemin kanlı, kurşunlu ve de cinayetli konuları kale-mine dolamasını asla anlamış değilim.
Onun on parmağında on bir marifet vardır ama bu cinayet romanları nereden çıktı doğrusu ben de bilemiyorum. Rahmetli Erol Taş dünyanın en tatlı adamıydı ama filmlerinde en berbat kişi olurdu. Annem de Erol Taş'ın başka bir versiyonu oldu galiba. Annem dünyanın en tatlı kadınıdır. Gelgelelim yazdığı cinayet romanlarını okuyunca dehşete kapılıyorum, anneme çok şaşırıyorum.
Ayşe Erbulak: Herkesin içinde kötü de vardır iyi de vardır. Mutlak iyi ya da kötü yoktur. İçimdeki iblisi bu cinayet romanlarıyla ortaya çıkarıyorum. Zamanında yaşadığım entrikalar, tanık olduğum kötü olayları da kullanıyorum romanlarımda.
– Komedi yazmayı denedin mi?
Ayşe Erbulak: Komedi yazamıyorum. Konuşurken espri patlatmaya bayılıyorum. Ama iş yazmaya gelince, olmuyor.
– Komedi mi dram mı?
Dağhan Külegeç: Komediyi de dramı da çok seviyorum. Ama en sevdiğim filmler, komediyle dramın olduğu filmlerdir.
– Mesela…
Dağhan Külegeç: Mesela, Züğürt Ağa filmi… Ona hem gülüyoruz hem ağlıyoruz. Gözyaşıyla kahkaha içiçedir.

Türkiye'nin ilk çocuk oyuncu ajansını biz açmış olduk

– Gelelim Ajans Ayşe Erbulak'a…
Dağhan Külegeç: 7-14 yaş aralığında olup bizim Erbulak Oyunculuk ve Yazarlık Evi'nde yetişmiş, eğitim görmüş çocukları Ajans Ayşe Erbulak'a alıyoruz. Yapımcılar reklamda ya da dizide çocuk oyuncuya ihtiyaç duyunca gönül rahatlığı içinde bizim kapımızı çalacaklar.
– Ayşe Erbulak: Türkiye'nin ilk çocuk oyuncu ajansını açtık. Şu anda ajansımızda 70'in üzerinde çocuk oyuncu bulunuyor.
Dağhan Külegeç: Bu ajansın bir Hafize Anası var. Hababam Sınıfı'ndaki Adile Naşit'in aynısı…
– Hafize Ana kim?
Ayşe Erbulak (gülüyor): Benden söz ediyor.
Ajansın Hafize Anası benim. Buradan yetişen çocukların yıldız olacaklarına inanıyorum.

 

 

Son güncelleme: 10:00 - 21.02.2016