Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fazıl Say’dan duygulandıran Ankara paylaşımı
Fazıl Say’dan duygulandıran Ankara paylaşımı
Fazıl Say, Ankara için yaptığı paylaşımla takipçilerini duygulandırdı.
Magazin 16 Mart 2016 - 13:21

Ankara Kızılay’da meydana gelen patlamada 37 vatandaşımız hayatını kaybetti. Türkiye’yi yasa boğan bu kanlı saldırıda, herkes acısını kendi diliyle paylaştı. Ankara için paylaşım yapan ünlülerin arasından bir isim, duygusal paylaşımıyla yükseldi. Ünlü piyanist Fazıl Say’ın paylaşımı takipçilerini duygulandırdı.

İşte at üzerinde bir kızın fotoğrafını paylaşan Say’ın yazdığı notlar:
MELANKOLİK ŞARKICI
Susuyoruz. 2 gündür çıt çıkmıyor çevremde. Dostlarımla, bol bol yazıştığımız, güldüğümüz, şakalaştığımız gruplarımıza artık tek bir mutlu haber inmiyor. Herkes birbirine çok dikkatli olunması ne yapılması gerektiğini kısaca yazıyor, “bitmişiz” der gibi. “Hayatta kalalım yeter” hisleriyle.
Hepimizi iyice Korku ve dehşet sardı.
Ölüm kültürü sokaklarda. Her an her yerde. “Ölüm kültürü” malesef belirleyici unsur oldu yaşadığımız topraklarda. Ya çözümü? Kimse bilmiyor.
Bu terör olayları olurken -ve her seferinde bizler çaresizlik içinde serzenişlerdeyken- vahim halimizi hissederken, nedense, -hep- aynı anda televizyonlarda umursamaz eğlence programları ve arabesk vıdıvıdısı hırla gürle devam ediyor. Hayatta pek çok şey iptal olurken veya ertelenirken, bazı şeyler nedense hep devam ediyor. “Hayat devam ediyor” cümlesini biz kuramazsak da böyle günlerde, onlar nedense çok rahat kurabiliyor! Ama bizim hayatlarımızdaki kültür iptal olabilir. Sorun yok. Olsun hatta. Hatta ve hatta hayatlarımız da olmasın.
Hep bu denilir bize; “git…sus..”

Sevdiğimiz şeyleri, iyi şeyleri, hayatın güzelliklerini yaşayamıyorken, ya da yaşasak da paylaşamıyorken, hiç ait olmadığımız bir yaşam biçimi, tüm “eğlence” dediği gülünç ilkellikle üzerimize geliyor.
Buna da açıklama yok..
Kültürler köprü kurmuyor. Kurmak isteyen de kovuluyor. …
Sabahın erken saatlerinde CD kayıdı günlerinde…
Kayıttaki biri, insansız bir salonda, kendi için ve bu dünya için didinip duruyor, orada bir ses var halbuki, Piyanonun gizli bir ruh üzeri önündeki melankolik şarkıcısı, sesi..
Peki bu onun için mutluluk mu? Belki sadece yaşam hissi.
Sadece var olmak.
Bakın, şu küçük kız atı ile engelleri aşarken de bir gizli ruh onu daha iyiye, daha öteye taşımak istiyor adeta.
Melankolik şarkıcı manejde de devrede.
Mutluluk mu?
Bu yalnızlıkların içindeki aranan şey, “mutluluk” olamaz sadece. Çok daha büyük bir şey arıyoruz hayatta. “Yaşamak”.
Ve yaşamları elinden alınan suçsuz insanlara o yüzden gerçekten üzülüyoruz. Susuyoruz. Titriyoruz. Yaşamaya inandığımız için. Melankolik şarkıcı, her şeye anlam kattığı için.
Ve yine o yüzden “umursamayanlara” kızıyoruz, deliriyoruz.