Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Festivale damga vuran yetenek
Festivale damga vuran yetenek
Bol ödüllü filmin başrol oyuncusu ŞIK’a konuştu
Edda SÖNMEZ
Magazin 29 Ekim 2016 - 00:42

Yeşim Ustaoğlu'nun yönettiği, Funda Eryiğit ile Ecem Uzun'un başrolünü paylaştığı ‘Tereddüt', 53'üncü Uluslararası Antalya Film Festivali'nden 5 ödülle döndü. Festivalin uluslararası yarışmasından ‘En İyi Film', ‘En İyi Yönetmen' ve ‘En İyi Kadın Oyuncu' dallarında ödülleri toplayan film 16 Aralık'ta gösterime girecek.

Antalya Film Festivali'nde ulusal ve uluslararası dalda ‘En İyi Kadın Oyuncu' seçilen Ecem Uzun (24) her ne kadar film vizyona girmeden önce konuşmak konusunda tereddüt yaşadıysa da, ŞIK'a bir ayrıcalık yaptı. Bu genç yetenekle, filme de konu olan farklı sosyo-kültürel ve ekonomik durumda olan iki kadının birbiriyle örtüşen hikayesini konuştuk…

4

Bu mutluluk herkese nasip olmaz

– ‘Tereddüt' filmindeki Elmas rolüyle Antalya'da iki ödül birden aldınız. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Senaryoyu okuyunca bu filmin hayatımda önemli bir dönüm noktası olacağını anladım. Çünkü Elmas her oyuncunun canlandırmak isteyeceği bir karakter. Çok mutluyum; bu mutluluk herkese nasip olmaz.
– Daha önce Adana Film Festivali'nde de ödül almıştınız değil mi?
Evet… O festivalde Reha Erdem'in filmi ‘Koca Dünya'yla ‘Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu' dalında ödül aldım.
– Antalya'da filmin ilk gösteriminden önce neler hissettiniz?
Filmin Toronto ve Varşova gösterimlerine gidememiştim. O yüzden filmi ilk kez göreceğimden ötürü çok heyecanlandım ve gerildim. Elmas'ı canlandırmak beni bir oyuncu olarak çok zorlamıştı ama sonucun nasıl olacağını çok merak ediyordum. Bir de ‘Koca Dünya' filmi her ne kadar daha önce çıkmış olsa da, benim ilk filmim ‘Tereddüt' aslında. O nedenle ‘Tereddüt'le ilk karşılaşma anımın duygusu çok başkaydı tabii ki…

1

Seyirci filmi ayakta izlemeye razı oldu

– Seyircinin filme yaklaşımı nasıldı?
Hepimiz için filmin Türk izleyiciyi nasıl etkileyeceği çok önemliydi. O yüzden de gala gecesi çok değerliydi; salonda adeta izdiham yaşandı. Sonradan festival ekibinden öğrendiğimize göre festivalin en çok ilgi gören filmi ‘Tereddüt' olmuş. Galada seyirciler yerde oturmaya hatta ayakta durmaya razı olarak girdi salona. Herkes filmi sonuna kadar, adeta nefesini tutarak izledi. Salondan tek bir çıt sesi bile çıkmadı. Bu çok ama çok güzel bir duyguydu. İçinde yer aldığım ve emek verdiğim bir şeyin bu kadar ilgi görmesi, merak ediliyor olması müthiş. Ama beni asıl şaşırtan ve mutlu eden gösterim sonrası aldığım olumlu tepkilerdi.
– Filmdeki hangi unsurların bu tepkilere neden olduğunu düşünüyorsunuz?
Yeşim Ustaoğlu'nun bu filmi, iki kadının bir terapi sonrası çıktıkları iç yolculuklarını anlatırken seyirciyi de adeta terapiye sokuyor ve kendiyle yüzleştiriyor. Bu filmi izleyen seyirci soru sormaktan çok ne hissettiklerini anladı. Film her ne kadar kadınların hikayesi olarak görülse de aslında her iki cinse de sorular sorduran, sorgulatan bir yapım. O yüzden de çok değerli…

2

Ruhumu besleyen projelerde yer almak istiyorum

– Ekrana ilk olarak çıktığınız iş hangisiydi?
İlk kez 11 yaşında bir reklam filmiyle ekrana çıktım. Ardından da ‘Aliye' dizisi geldi…
– Hayran olduğunuz oyuncu ve yönetmen kim diye sorsam bana hangi isimleri sayarsınız?
Hayran olduğum oyuncu Meryl Streep, yönetmen ise David Lynch… En çok çalışmak istediğim yönetmen Nuri Bilge Ceylan.

8

– Şöhret sizin için ne ifade ediyor?
Şöhret cidden umurumda değil. Sadece oyunculuk yapayım, bana yeter.
– Kariyerinize nasıl yön vereceksiniz? İlk tercihiniz dizi mi yoksa sinema mı olacak?
Sektör olarak bir ayrım yapmıyorum. Bunların yanına tiyatroyu da ekleyebiliriz çünkü ondan asla vazgeçmeyeceğim. Benim temel meselem oyunculuk yapmak ve bunun hangi alanda olduğunun bir önemi yok. Yeter ki ruhumu, oyunculuğumu besleyen projeler olsun ve doğru insanlarla çalışabileyim.
– Biraz da toplumsal konulara değinelim… ‘Türkiye'de kadın olmak' konusunda ne söylemek isterseniz?
Türkiye'de kadın olmak cidden çok zor. Bu konuda genç yaşıma rağmen o kadar büyük korkularım var ki. Ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim, ikinci kez dünyaya gelsem yine de kadın olmak isterim.

7

12 yıldır ekranlarda

Ecem Uzun (24) , oyunculukla ilgili ilk önemli adımını sekiz yaşında Sarıyer Belediye Tiyatrosu'nda kursiyer olarak attı. Burada aldığı tiyatro eğitimine ek olarak oyunculukla ilgili çalışmalarına Kadir Has Üniversitesi'nin Tiyatro Bölümü'ne girerek devam ettirdi. Halen tiyatro bölümünde öğrenci olan Uzun'u ilk olarak 2006 yılında yayınlanan ve büyük ses getiren ‘Aliye' dizisinde canlandırdığı Gülsün karakteriyle tanıdık. 12 yıldır bugüne dek pek çok dizi, reklam ve filmde rol alan Uzun aldığı ödüllerle de adından sıkça söz ettiriyor. Oyuncu, 2014'te ‘Afife Jale En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı', ‘Sadri Alışık Umut Veren Oyuncu' ve ‘Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri Umut Veren Genç Kadın Oyuncu' ödüllerine layık görüldü. Bu sene de Antalya Film Festivali'nde ‘En İyi Kadın Oyuncu', Adana Film Festivali'nde ‘Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu' ödülünü aldı. Uzun'un daha önce rol aldığı diziler arasında ‘Aşk Yalanı Sever', ‘Küçük Sırlar', ‘Ah Kalbim', ‘Pulsar', ‘Gönül Salıncağı' ve ‘Geniş Zamanlar' yer alıyor.

Son güncelleme: 07:07 - 29.10.2016