Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Gürcan Ersoy: ‘Aşık olursanız değmesinler keyfinize’
Gürcan Ersoy: ‘Aşık olursanız değmesinler keyfinize’
Türk rock müziğinin sevilen ismi Gürcan Ersoy, müzik dolu hayatını anlattı.
İmge BALIK
Magazin 15 Kasım 2016 - 11:27

Sesiyle Türk müziğine yeni bir renk getiren Gürcan Ersoy ile henüz tanışmadıysanız, şimdi tam zamanı! 7 yaşından beri enstruman çalan, kendi bestelerini yapan, her durumda aşkın gücüne inanan ve aşktan beslenen bir isim Gürcan Ersoy.  2011 ‘de ilk albümü ‘Ben ve Benim Gibi Çocukların Hakkında' albümünü yayınladıktan sonra, geçtiğimiz mayıs ayında ‘Yeni Bir Hikayem Var' ve 'Bir İlkbahar Sabahı' şarkılarından oluşan mini-albümünü yayınladı. Şimdilerde ise yeni video klibi ‘Yeni Bir Hikayem Var' ile ekranlarda müzik severleri kendine hayran bırakırken, sahnde ise performansları ile  adından söz ettiriyor. Türk rock müziğinin sevilen ismi Gürcan Ersoy, müzik dolu hayatını anlattı.
imge.balik@sozcu.com.tr

MÜZİK, KENDİMİ İFADE EDEBİLMENİN EN İYİ YOLU

‘Müzisyen olmalıyım’ dediğiniz ilk anı hatırlıyor musunuz? 
Müzik, kendimi bildim bileli hayatımın merkezinde oldu. İlk bestemi yaptığım zamanı hatırlıyorum, tam 15 yıl olmuş. 7 yaşımdan bu yana bir şekilde enstruman çalıyorum. Müzik aletleri benim oyuncaklarım gibiydi. Ortaokul yıllarında rock müzik dinlemeye başladıktan sonra gitara olan ilgim arttı ve 15 yaşımda ilk gitarımı aldım. Sevdiğim şarkıları çalıyordum, gruplar kurdum cafe'lerde, okul şenliklerinde, çeşitli organizasyonlarda sahne alıyorduk ve bu benim için muhteşem bir deneyimdi.  Müzik, kendimi ifade edebilmenin en iyi yolu gibi gelmişti bana. Kendi şarkılarımı söylemek istiyordum. Beste yapmaya başlayınca, hayallerim de netleşmeye başladı. Ve hayatıma müzisyen olarak devam etmeye karar verdim.

‘Yeni Bir Hikayem Var’ın hikayesi nedir? Video klip çalışması nasıl geçti? 
Çok eğlenceliydi, harika bir ekiple çalıştık. Video bir green box stüdyosunda çekildi. Daha sonra Hakan Yılmaz 3D görselleri ve animasyonları dizayn edip bizim görüntülerimizi videonun içine yerleştirdi. Ve ortaya bu güzel video klip çıktı. Benim için klibin ilginç yanıysa ilk kez bir green box stüdyosunda çekim yapmak oldu.
gurcanic

AŞK ALGINIZI AÇAR
Kendi şarkılarını yazan bir sanatçı olarak, ilham kaynaklarınız neler?  Şarkılar nasıl çıkıyor ortaya?
Şarkı yazmaya lise yıllarında başladım. Genelde kendi yaşanmışlıklarımdan yola çıksam da etkileşimde olduğunuz her şey, herkes. Yani yaşadığımız hayat, her an yeni bir duyguyu tetikliyor aslında.  Hemen hemen her şey, ilham kaynağı olabiliyor. Bazen bir kelime bir melodi çağrıştırıyor ya da aklınıza gelen bir sese bir söz yazabiliyorsunuz.  Bütün bunlar yolda yürürken, bir kitap okurken ya da öyle boş boş dururken olabiliyor.  Özellikle üretim sürecindeyseniz, yani bir şarkının üzerinde çalışıyorsanız algılarınız en üst seviyelere çıkıyor. Hele bir de o ara yanlışlıkla falan aşık olursanız, değmesinler keyfinize.

Aşk üretim sürecinde ne kadar etkili oluyor?
Aşkın insan kimyası üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu, en az bir kez aşık olmuş herkes az çok bilir.  Aşk çok güçlüdür. Bu da şarkı yazarken harika bir etki yaratıyor. İlla aşk şarkısı yazmak zorunda değilsiniz. Hatta şarkı yazmak zorunda da değilsiniz. Ressam da olsanız, mimar da olsanız öğretmen de olsanız, eğer aşıksanız bu her şekilde yaptığınız işe yansır. Az önce de bahsettiğim gibi, aşk algılarınızı açar, farkındalığınızı arttırır. Daha hassas ve duygusal olursunuz ki, bu da bir şarkı yazarken bir bestecinin en çok ihtiyaç duyduğu şeydir.

Kimleri dinliyorsunuz?
Yerli yabancı bir çok farklı türden müzik dinlemeyi seviyorum. Türk rock müziğini, yeni çıkan isimleri yakından takip etmekle birlikte son dönemde The Last Shadow Puppets, Tame İmpala, The Weeknd, Moderat gibi isimler playlist'lerimin üst sıralarındalar.

gurcan1

MÜZİK YAPMAK ZORLU BİR İŞ
Müzik sektöründe başka hangi alanlarda çalışıyorsunuz?
Konserlerde çalıp söylemenin yanında, kendi bestelerimin düzenlemelerini ve demo kayıtlarını yapıyorum.

Bugüne kadar bu sektörde yaşadığınız en büyük zorluk nedir ?
Genel olarak zorlu bir sektörün içindeyiz esasen. Yani günümüz şartlarında müzik yapmak başlı başına zorlu bir iş. Sürekli birşeylerle mücadele etmek durumundayız.  Müzisyen olmak, müziğini farklı insanlarla paylaşmak çok güzel bir duygu.
Son dönemde yazdığım şarkı sözlerine de bu ruh hali yansımış durumda aslında. Bir yol var, uzun ve zorlu.  Ama her şeye rağmen o yolda ilerlemek çok keyifli.

Bundan sonraki planlar ve yeni projeler belli midir? 
Konserlerimize başlıyoruz. Kesinleşen tarihler ve duyuruları sosyal medya hesaplarımızdan takipçilerimizle paylaşacağız.