Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hâlâ kadın-erkek eşitliğini tartışmak saçma
Hâlâ kadın-erkek eşitliğini tartışmak saçma
Güzel ve başarılı oyuncu Başak Daşman, bizi son dizi projesi ‘Rüzgarın Kalbi’ setinde ağırladı. Hayatıyla ilgili çok özel detayları bizlerle paylaşan Başak Daşman, kadınlara uygulanan şiddet konusunda da dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Edda SÖNMEZ
Magazin 19 Eylül 2016 - 01:40

Güzel ve başarılı oyuncu Başak Daşman, bizi son dizi projesi ‘Rüzgarın Kalbi' setinde ağırladı. Hayatıyla ilgili çok özel detayları bizlerle paylaşan Başak Daşman, kadınlara uygulanan şiddet konusunda da dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

İki yıldır boş olan kalbinden yazdığı kitaba oyuncuyla tadına doyulmaz bir sohbet gerçekleştirdik. “Uzun zamandır iyi bir karakteri canlandırmadım; bu proje bana çok iyi geldi” diyerek sözlerine başlayan Başak Daşman, bayram mesajını da bizler aracılığıyla sevenlerine iletti…

 

– Yeni bir dizi projesiyle ekranlardasınız. Yaz aylarında çalışmak nasıl bir duygu?
Galiba en son 1999 yılının yaz ayında dizi çekmiştim. Sıcak havada çalışmaya karşıyım fakat ‘Rüzgarın Kalbi'nde İstanbul'da değil de Foça'da çalıştığımız için proje bana çok sıcak geldi. Karakteri de sevdim ve artık zincirlerimi kırmam gerektiğini düşündüm. Ama zorlukları da var tabii. Denizin kıyısında çekim yapıyoruz ve orada insanlar denize giriyor. Biz ise makyajla güneşin altındayız. Yine de Foça'da olduğumuz için keyifliyiz.

basak-ic-5

Bize biraz da canlandırdığınız Ayla karakterinden bahseder misiniz?

Oynadığım karakter şeker bir insan uzun zamandır şeker bir insan oynamamıştım. Rahat, esprili, sevgi dolu, aile ilişkileri düzgün, zeki, neşeli, kendini aşka kapatmış bir karakter.

KENDİMİ AŞKA KAPAMAM

Kendi hayatınızda, şuan oynadığınız Ayla karakterinin yaptığı neyi yapmazdınız?

Kendimi aşka kapamazdım mesela. Oynadığım karakter Ayla'nın başından çok kötü şeyler geçmiş benimde geçti. İnsanın kendini herhangi bir duyguya kapamasını doğru bulmuyorum. Söz konusu aşksa buna ben kendimi kapamam.

UZUN BİR SÜRE SONRA İYİ KARAKTERİ OYNAMAK HOŞUMA GİTTİ

Peki, dizinin nesi sizi cezbetti?

Dizinin yönetmeni ve uygulayıcı yapımcısı benim daha önce çalıştığım arkadaşlarım oldukları için bir bakım dedim. Yazın işte Foça mı gönderin bir okuyum dedim. Ve karakter beni çok cezbetti. Çünkü televizyonda hep arka arkaya kötü karakteri oynadım uzun zamandan sonra iyi bir karakteri oynamam hoşuma gitti. Dediğim gibi çalışmaya pek niyetli olduğum bir dönem değildi çünkü kitabım da çıkacak yakında o yüzden onunla ilgileniyordum ama karakter beni çekti ve geldim iyi ki de gelmişim.

basak-ic-4

İNSANLIĞIMIZ VE DUYGULARIMIZIN DEFOLARI HAKKINDA BİR KİTAP YAZDIM

Bildiğim kadarıyla önümüzdeki aylarda bir kitabınız çıkacak. Bundan biraz bahseder misiniz?

Öykü kitabı. İçerisinde masalsı öyküler, gerçek öyküler ve aşk hakkında, hayat hakkında ölüm hakkında pasajlar var. Biraz insanlığımız ve duygularımızın defoları hakkında. Defoların bizi biz yaptığı taraflar ya da bizde olmaması taraflar biraz sosyolojik biraz psikolojik masalsı yoğurarak anlattığım öyküler.

İKİ SENEDİR PİLATESLE İLGİLİYİM

Kaç kardeşsiniz?

Biz 3 kardeşiz. Kız kardeşim pilates eğitmeni Nişantaşı'nda stüdyosu var ben de 2 senedir onunla çalışıyorum. Erkek kardeşim de Boğaziçi'nde okuyor. Böyle tatlı 2 tane yaratıcı kardeşim var.

Gecen sene oynadığınız tiyatro oyununuz vardı bu sene devam mı?

Özel kadınlar listesi bu senede devam edecek. Geçen sene 50 oyun oynandık. Bu sene gecen sene kadar sık oynamayacağız ama ayda iki- üç oyun oynayacağız.

basak-ic-2

TARİH BOYUNCA KADINA NEFRET VE DÜŞMANLIKLA YAKLAŞILMIŞ

Genellikle kadınları konu alan oyunlarda görüyoruz sizi. Bunun özel bir nedeni var mı?

Neden olmasın. Ve biliyorsunuz ki yok. Kadın karakterlerde Türk tiyatrosunda dünya tiyatrosunda tarihe baktığınız zaman kadın oyuncuların oynaya bileceği çok fazla karakter yok. Ama erkek oyuncuların oynayabilecekleri çok fazla karakter yazılmış maalesef kadınlar için geçerli değil. Tarih boyunca kadına, nefret ve düşmanlıkla yaklaşılmış. Geriye bakınca en eski algı, kadına olan düşmanlık herhâlde. Bu yüzden daha fazla kadın yazara daha fazla kadınlarla ilgili yazılara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. E bir de ben kadınım, ekibimiz kadınlardan oluşuyor neden kendi hikayemizi anlatmayalım.

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK PROBLEM BİR CİNSİN DİĞER CİNSİ KONTROL ETMEYE ÇALIŞMASI

Peki ülkemizdeki kadın düşmanlığına nasıl bakıyorsunuz?

Yani şimdi bir şey diyeceğim o da buraya yazılmaz. Hani yediğin kaba diye başlayan bir laf var ya bu onun gibi bir şey. Çünkü bir sürü şeye dayanamıyorum. Dünya'da bir sürü şey var açlık var, sefillik var, kapitalizm var, dünyanın sürekli kaos içinde kalması var ve buna bağlı binlerce şey var. Ama bunun temelinde bence çok çok büyük dünyanın geneli için büyük bir problem. Ama Türkiye de daha büyük olan problem, bir cinsin diğer bir cinsi kontrol altına almaya çalışması. Çünkü kendi problemleri ve öz güvensizliği hükmetme arzusu yüzünden temelde öyle görünüyor ama bence hastalığı yüzünden başka bir açıklaması olamaz. Kimse kimsenin üstünde egemenlik veya kontrol kurma hakkı yok. Yani devletlerin insan hakları üzerinde bir baskısı yoksa, erkeklerin de kadınlar üzerinde böyle bir hakkı yok.

basak-ic-3

BİZ AVRUPA ÜLKESİ DEĞİLİZ ÖNCE BUNUN FARKINA VARALIM

Bu sorun nasıl çözülür sizce?

Bana çok saçma geliyor 2016 yılındayız ve hala kadın erkek eşitliğini tartışıyoruz. Bence Ortadoğu ülkesiyiz biz bunu kavrarsak hayatımız daha normalleşecek. Avrupa ülkesi olmak istiyoruz daha modern bir ülke olmak istiyoruz yıllardır büyük bir kısmımız ama aslında bir Ortadoğu ülkesiyiz. Ve bir Ortadoğu ülkesine göre daha iyi bir konumdayız. Âmâ tabii benim baktığım noktadan hiç iyi bir noktada değiliz. Şu anda hep beraber bunu bütün iyi niyetimizle çözmeye kalksak 30-40 yılda ancak çözeriz öyle söyleyeyim o kadar berbat bir noktadayız.. Âmâ tabii ki bir şeyler yapmamız gerekiyor birbirimize tutunmamız gerekiyor öncelikli olarak bir araya gelirsek olayları düzelte biliriz diye düşünüyorum. Suudi Arabistan'daki kadınlar bence bir savaşın içinde yaşıyor gibiler bana öyle geliyor. Orada şiddet görmüş bir kadın kalkıp gelse mülteci olarak sığınma istese ben evimi açarım.

SİYASETTEN TEMEL OLARAK HOŞLANMIYORUM

Peki siyasetle aranız nasıl?

Siyasetten temel olarak hoşlanmıyorum. Ama gittikçe ideolojik kavramlarında kalmadığını birbirinin içine girdiğini tamamen zeminlerin kaydığını düşünüyorum. O yüzden herhangi bir şey hakkında bir şey söylemekte gittikçe güçleşiyor çünkü çok sivri taraflar oluştu. Ama bu tarafların zeminleri de politik yani akli mental zeminleri de sağlam değil. Şimdi tarihte bir takım kavramlar çıkıyor politik ekonomik siyasi kavramlar bu kavramların taraftarları oluşuyor bunlar böyle gidiyor. Bazen miladını dolduruyor bitiyor yenisi geliyor. Şu anda olan şeyse şu orta da gerçek siyasi mental olarak bir zemin yok farklı şeyler üzerinden dönüyor yani. Onun için bunun hakkında çok fazla bir şey söylemek istemiyorum.

basak-ic

Peki tiyatro oyunu dışında yeni projeleriniz var mı?

Kitap ve tiyatro dışında çok fazla zamanım yok yeni projelere. Şu an 6 gün falan çalışıyoruz dizi de oturduktan sonra tam belli de değil burada mıyız yoksa İstanbul'a gelir miyiz tam belli değil.

Diziyle ilgili nasıl tepkiler alıyorsun?

Çok güzel tepkiler aldık çok mutlu oldum. Oynadığım teyze karakterini sevmişler bayağı. Sürekli keşke benim teyzem olsaydın falan diye yazıyorlar.

İKİ SENEDİR HAYATIMDA KİMSE YOK

En son ne zaman aşık oldunuz?

İki seneyi geçti. Şu an hayatım da kimse yok.

KESİNLİKLE EVLENMELİYİM YA DA NİYE EVLENEYİM GİBİ SERT BAKIŞ AÇILARINI SEVMİYORUM

Peki sizin başınızdan bir evlilik geçti tekrar evlenmeyi düşünür müsünüz?

Aman aman niye evleneyim ya da kesinlikle evlenirim falan gibi bu tarzda sert bakış acılarını sevmiyorum. Biri evleniyor mutsuz bir evliliği var diye abi ne evleneceksin gibi şeyler. Yani sana ne ne saçma sapan şeyler sen öyle yaşarsın başkası da benim gibi anneannem dedem gibi 50 yıldır evli yaşar. Herkes her şey hakkında böyle sert yorumlar yapmamalı. Benim yok hani biri çıkar karşıma evet hayat bununla güzel geçer dersem evlenebilirim yani.

basak-5

AŞKI ÇOK TATLI YAŞIYORUM, BAYILIYORUM AŞKA

Aşkı nasıl yaşarsınız?

Ya ben çok tatlı yaşıyorum. Bayılıyorum aşka . Ben şöyle birisiyim aslında hayatımda her şey yolunda gitsin işim ailem arkadaşlarım eğer aşk yoksa bir yerde bir sorun var ya bir yerde halletmem gereken bir şey duygusuyla yaşıyorum yüzden aşık olduğum zaman çok mutlu oluyorum.

Son güncelleme: 09:13 - 19.09.2016