Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hayat sevince güzel
Hayat sevince güzel
Algı Eke “Bana göre hayatı güzelleştiren şıpıldak otu tek kelimeyle sevgidir.
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 7 Ağustos 2016 - 06:16

Algı Eke “Bana göre hayatı güzelleştiren şıpıldak otu tek kelimeyle sevgidir. O kadar sihirli o kadar kıymetli ki, her hastalığa çare, her derde deva. Ülkemin, insanımın rahatlamasını, kötü günlerin artık bitmesini, refah içinde birbirimizi severek yaşamamızı umut ediyorum” dedi.

Daha önce Galip Derviş'te Hülya, Ayrılsak da Beraberiz'de Berna, Baba Ocağı'nda Kısmet, Dürüye'nin Güğümleri'nde Hayriye, Keşanlı Ali Destanı'nda Fehime karakteriyle izlediğimiz Algı Eke şimdi de ekranın sevilen dizisi Hayat Sevince Güzel'de Zarife rolüyle geçiyor kamera önüne. Eke'yle sohbetimize önce dizi ve rolüyle başladık..

46

– Diziyi ve Zarife'yi konuşalım…
Hayat Sevince Güzel dizisi aşkın her halini anlatma çabasında olan umut dolu bir masal. Dolayısıyla Ege'de çekilme sebebi de izleyiciye bir masal anlatma çabası. Ege'nin atmosferi ve resimleri masal anlatmak için çok uygun.
Zarife'ye gelince. Küçük yaşta annesini kaybetmiş, evin bütün sorumluluğunu sırtlamak zorunda kalmış, kısaca erken büyümüş, küçük bir kadın. İyi kalpli ama huysuz, merhametli ama sinirli…
– Onunla örtüşen yanlarınız var mı?
Oynadığım bütün karakterlerde kendimde olan özellikleri de kullanıyorum elbette. Zarife için de aynı durum söz konusu. Ben de küçük yaşta büyümek, daha olgun bir çocuk olmak zorunda kaldım. Ailevi şartlar onu gerektiriyordu. Annemi iki buçuk sene önce kaybettim, haya- tım bir gecede başka bir yöne evrildi. Zarife'nin de annesi yok, bence en büyük ortak noktamız bu olsa gerek. Sonra tıpkı benim gibi iç sesleri var Zarife'nin. Konuştuklarıyla dışarıya yansıttıkları çok farklı.
– İkinci bir Algı mı var?
Evet… Beynimde hiç durmadan sorgulayan ikinci bir Algı var, o kadar çok konuşuyor ki, bir türlü susturamıyorum onu. Bazen sıkılıyorum.

– Bu yıl Kaçma Birader filminde izledik seni. Ceylan Özçelik'in yönettiği Kaygı adlı bir filmin daha olmuştu.
Kaygı henüz festivalleri dolaşıyor. Sanırım vizyona girmesi 2017'yi bulacak.

43

DELiKANLI BiR KIZ DEĞiLiM

Zarife gibi hemen parlıyor musun?
Hemen parlarım, ani öfkelerim çoktur. Bu yüzden haklıyken haksız duruma düşerim çoğu zaman. Zarife daha deli, o yakıp yıkıyor ortalığı, sonuçlarını hiç düşünmeden. Bu yüzden köyde adı Delibozuk olmuş. Ben o kadar cesur biri değilim özel hayatımda. Ancak yaşım ilerledikçe belli olmaz (gülüyor).
Zarife için “Köyün delikanlı kızı” diyorlar. Algı öyle midir?
Yok, ben öyle delikanlı kızlardan değilim. Ani öfke sıkışmalarım dışında oldukça kontrollü biriyim, çoğu zaman sakinliği ve susmayı tercih ederim.Zarife bana göre bir masal karakteri, Kırmızı Başlıklı Kız gibi. Olmayan bir köyde dedesiyle birlikte, her derde deva bir merhem yapıyor.
Dizinin çekildiği Ildır ve çevresi, moral veriyor mu?
Ildır çok güzel bir yer. Ben Ege'yi hiçbir yere değişmem. Şartlarımız dışardan göründüğü gibi değil.
“Çekim arasında denize girme” gibi şansın yok yani…
Doğru konuşmam gerekirse, çekim arasında değil denize girmek, kahve içme zamanı bile zor buluyorum.
Buralarda ata binme, traktör sürme gibi fırsatların oluyor mu?
Ata binmek özel hayatımda da çok sevdiğim, ilgilendiğim bir spor. Zaman zaman dizide ata biniyorum, traktör sürüyorum. Ayrıca birçok sahnede ineklerle, kazlarla, tavuklarla, koyunlarla oynuyorum. Zarife'yle en büyük ortak yönlerimizden biri de hayvan sevgimiz. O da ben de çoğu zaman hayvanları insanlara tercih ediyoruz.

– Komedi mi dram mı, tiyatro mu sinema mı ya da dizi mi?
Komedi benim için hep ilk planda ama bu projeden sonra dram istiyorum. Sinema kalbimin en özel köşesinde, vazgeçilmez sevgilim.

45

SEVGİ ÇOK ÖNEMLİ

– Dizideki gibi bir şıpıldak otu bulabilsen… Şöyle her derde deva olanından…
Bu bölgeden öğrendiğim şifalı otlar yok, ama hayatımda yemediğim kadar enginar yedim burada. Çekim yaptığımız Ildır, enginarıyla meşhur.Şahane bir lezzet.
– Hayatı güzelleştiren gerçek “şıpıldak otu” nedir?
Bana göre hayatı güzelleştiren şıpıldak otu tek kelimeyle sevgidir. O kadar sihirli o kadar kıymetli ki, her hastalığa çare, her derde deva. Dinlerin ortak iki çağrısı, sev ve şükret.
– Bu dizide oynaman için nasıl ikna edildin?
İstanbul'da yaşanan canlı bomba olaylarından sonra birçok proje askıya alındı. İnsanlar AVM'lerin içindeki sinemalara gitmeye korkar oldu. Derken dizinin yönetmeni Eray Koçak teklif edince hemen kabul ettim.

44

KÖTÜ GÜNLER BİTSİN ÜLKEM VE İNSANLARIM ARTIK RAHATLASIN

– Özellikle doğayı hissetmek ve yaşamak adına İstanbul'u bırakıp buralara yerleşmek aklından geçiyor mu?
Ülke olarak hepimiz çok zor bir süreçten geçiyoruz. İstanbul'u çok özlüyorum ama burayı da çok seviyorum. Bu ara sanırım en önem verdiğim şey güvende olmak, kendimi nerde güvende hissedeceksem orda olmak istiyorum. Ülkemin, insanımın rahatlamasını, kötü günlerin artık bitmesini, refah içinde birbirimizi severek yaşamamızı umut ediyorum. Nerede olursak olalım, hayat sevince güzel. Sevgi çok önemli.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.