Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İbrahim Erkal’ın çengelli iğnesinin altından Osmanlı çıktı
İbrahim Erkal’ın çengelli iğnesinin altından Osmanlı çıktı
İbrahim Erkal Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Huber Köşkü’ndeki iftar davetinde taktığı çengelli iğneye açıklık getirdi.
Magazin 21 Haziran 2016 - 13:20

Sanat ve spor dünyasının önde gelen isimlerine verdiği iftar yemeğinin en dikkat çeken ismi Ünlü sanatçı İbrahim Erkal oldu. Gömleğindeki çengelli iğneyle dikkatler üzerine çeken İbrahim Erkal, bunun sebebini açıkladı. Erzurumlu ünlü sanatçı İbrahim Erkal, yaptığı açıklamada:

ibrahim-erkal-sli

“Bu davranışın devlet ricali gereği özel anlamı vardır. Ayrıca yakaya çengelli iğne takmak Osmanlı döneminde devlet erkanına saygıyı belli etmek anlamında kullanılırdı. Kaftanın yakası çengelli iğne ile bir araya getirilirdi. Devlet büyüklerine saygının bir ifadesi olarak algılanır.

İLGİLİ HABERİbrahim Erkal Cumhurbaşkanı'nın iftar davetine yakasında çengelli iğne ile katıldıİbrahim Erkal Cumhurbaşkanı’nın iftar davetine yakasında çengelli iğne ile katıldı

Bizde devletin en üst makamı yani Cumhurbaşkanının davetlisi olarak o makama saygı ifadesini böyle bir mesajla ifade ettik. İbrahim Erkal farklı bir sanatçıdır. İbrahim Erkal yakasına çengelli iğne takmışsa, demek ki vardır bir bildiği. Devlet, millet, bayrak sevgisi bunu gerektirir” dedi.

İLGİLİ HABERCumhurbaşkanı'nın Huber Köşkü'ndeki iftar daveti sonrası katılanlar neler dedi?Cumhurbaşkanı’nın Huber Köşkü’ndeki iftar daveti sonrası katılanlar neler dedi?

ÇENGELLİ İĞNENİN TARİHİ

İbrahim Erkal’ın Osmanlıya dayandırdığı çengelli iğneye, patent kayıtlarında 1849 yılında Walter Hunt’un başvurusunda rastlıyoruz. Ancak çengelli iğne aslında çok daha eski bir buluş. Bu tarihten 2000 yıl öncesinde Romalıların yaylı bir çeşit çengelli iğne kullandıklarına dair kanıtlar var. Romalılar birçok buluşa isimlerini yazdırmışlar ancak çoğu unutulup gitmiştir, taa ki yeniçağda tekrar icat edilene dek. Hunt’un günümüzdeki görüntüsüne büründürdüğü çengelli iğne, 150 yılı aşkın bir süredir çok fazla değişikliğe uğramadan varlığını sürdürüyor.

cengel-ic-3

PUNK AKIMI VE ÇENGELLİ İĞNE MODASI

Çengelli iğnenin Osmanlıda kullanımı ne kadar yaygındı bilinmez ama çengelli iğne özellikle 1970’lerin ortalarında punkçılar tarafından takı olarak bile kullanılıyordu. Çengelli iğne takmak 1970’lerin ortalarında Londra’da yükselen Punk akımı ile moda oldu. Topluma karşı isyan hareketi olarak doğan, kendi müziği dansı ve felsefesini oluşturan Punk kültürü aynı zamanda kendi giyim tarzını da yarattı. Saçlarını genelde “Mohawk” adı verilen tarz yapan punklar, çengelli iğne, kapı kilidi, zincir… gibi aksesuarları da bolca kullanıyor. Bir rivayete göre ise İngiliz Sex Pistols grubu, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in suratına çengelli iğne taktığı görseli yayımlayınca punklar arasında çengelli iğnenin moda olduğu söylenir.

ÇENGELLİ İĞNE HAKKINDA 2 DİPNOT
İbrahim Erkal çengelli iğne için, “Osmanlı döneminde devlet erkanına saygıyı belli etmek anlamında kullanılırdı” dedi. Erkal’ın Osmanlı’ya dayandırdığı çengelli iğne sınavlarda bile soruluyor.

İşte Öğretmenlik Alan Sınavı’nda sık sık çıkan o soru;

Fibula adı verilen çengelli iğnenin ilk örneği hangi Anadolu medeniyetinde görülür?

A)Hititler
B)Frigler
C)Lidyalılar
D)Uratular
E)İyonyalılar
Cevap: (B) Frigler

PEKİ FRİGLER NE ZAMAN YAŞAMIŞ VE NELER YAPMIŞ?

Frig mimarisinin ve mühendisliğinin en önemli ürünü M.Ö. 8.yüzyılda inşa edilmiş olan başkent Gordion'daki kaledir. Kale, M.Ö. 4.yüzyıla kadar ayakta kalmıştır. Kalenin anıtsal bir kale kapısı vardı. Kalenin içinde ise megaron denilen dikdörtgen yapılar ve krallık sarayı bulunuyordu. Yapıların içinde çakıl taşı mozaik döşemeleri vardı. Frigler bu bezemeci döşeme yönteminin mucididirler. Maden ve ağaç işlemeciliğinde de gelişmişlerdi. Kazılarda makara kulplu bronz tabaklar, kazanlar, altın, gümüş ve bronz yaylı çengelli iğneler, değerli madenlerden giysi kemerleri, tokalar ve zengin bezemeli dokuma ürünleri, ahşaptan ve seramikten hayvan heykelcikleri ve geometrik desenlerle süslü ev eşyaları bulunmuştur. Özellikle çengelli iğne (fibula) yapımında kullandıkları teknolojinin o döneme göre çok ileri olduğu görülür. Frigler dokumacılıkta çok ustaydılar.

 

Son güncelleme: 13:55 - 21.06.2016