Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘İki büyük aşkım Senfoni ve Safinaz’
‘İki büyük aşkım Senfoni ve Safinaz’
Hayat Şarkısı'nda Nilay'ı oynayan Aydan Taş, at ve kedi sevgisini, Sözcü Pazar'a anlattı
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 18 Eylül 2016 - 01:30

Aydan Taş “Arkadaşım Ezgi Mola, usta bir at binicisidir. Ona özendim at binmeye başladım. Evdeki kedim Safinaz da atı kıskanıyor şimdi. Onlar benim iki büyük aşkım oldu” dedi.

53

Enerjisi yüksek, cıvıl cıvıl bir oyuncu olan Hayat Şarkısı dizisinin Nilay’ı Aydan Taş’la Maslak Sipahi Atlı-spor Kulübü’nde buluştuk. Daha önce Bebeğim, Organize İşler ve Hadi İnşallah adlı filmlerle Sınıf, Krem, Yalan Dünya ve Karadayı dizilerinde izlediğimiz Taş, muhasebecilikten oyunculuğa geçmiş. Sohbetimize atlarla başladık.

– Atları çok seviyorsun…
Atları çocukluğumdan beri severim. Atın asaleti, sadakati başkadır.

İKİSİ ENERJİ VERİYOR

– Atlar sana enerji mi veriyor?
Hem de nasıl. Dersten bir saat önce gelip, Senfoni adlı atımla konuşuyorum. Ahıra gidip, Senfoni ile konuşuyorum. Evde de Safinaz adlı bir kedim var. Şu an Senfoni ve Safinaz hayatımın iki önemli karakteri, iki aşkı oldu.
– Ata yakın olmanın tehlikeleri de var…
Biliyorum. Türkan Şoray yıllar önce Cemo filminde attan düştü ve ölümden döndü. Son olarak atın çarpmasıyla Cemal Hünal’ın yüz kemikleri kırıldı. Atlara yakın olmanın riski var elbette. Ancak riski seviyorum. Risk hayatın her anında var. Trafikte, sette, sokakta her an başımıza kötü bir şey gelebilir.

54

İKİ DİPLOMASI OLAN OYUNCUYUM

– At binmeye nasıl karar verdin?
Oyuncu arkadaşım Ezgi Mola, usta bir at binicisidir. Ona özendim ve at binmeye karar verdim. Bir aydır ata biniyorum, müthiş bir mutluluk ve enerji veriyor.
– Oyunculuk hayallerin nasıl başladı ve nasıl gerçekleşti?
Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin sınavlarını kazanmama rağmen, “Önce eğitim” diyen babamı kırmadım ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde işletme, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde iktisat okudum. Çifte diplomalı oyuncuyum.
– Mesleğini yaptın mı?
BKM’ye girdim. Ancak oyuncu olarak değil muhasebeci olarak (gülüyor). Oyunculuğa geçişim filmlere konu olur. Bir ay telefonlara baktım, sonra muhasebeye geçtim.

50

KAPI ARALIĞINDAN SINIFA GİRDİM

– Nasıl oldu bu?
Yılmaz Erdoğan okul açmaya karar verince oyuncu adayları geliyordu ve ben onları kıskanıyordum. Bir gün kapı aralığından sınıfı izlerken Erdoğan bana döndü ve “Gel içeri, arkadaşlarına kendini anlatır mısın?” dedi. Beni o sınıfa dahil etmişti ve ben mutluluktan uçabilirdim.

55

Hayatın bir değil çok şarkısı var

– Erol Taş’la bir akrabalığın var mı?
Erol Taş keşke dedem olsaydı. Çocukken arkadaşlarımı kandırır, “Erol Taş dedem olur” derdim. Onunla kamera önünde oynamak kısmet olmadı ama Krem dizisinde Halit Akçetepe dedem, Ayşen Gruda da anneannem oldu. Onlardan çok şey öğrendim.

51

– Profesyonelliğe geçişin nasıl oldu?
Profesyonelliğe Çok Güzel Hareketler Bunlar’la adım attım. Sonra Bebeğim, Organize İşler ve Hadi İnşallah adlı filmler geldi. Ardından Sınıf, Krem, Yalan Dünya ve Karadayı dizilerinde rol aldım.
– Hayat Şarkısı’nı konuşalım mı?
Son anda bir aksilik olmazsa Hayat Şarkısı ikinci sezonuna önümüzdeki hafta başlayacak.
– Hayatın bir şarkısı var mıdır?
Bana göre hayatın bir şarkısı değil pek çok şarkısı vardır. Hayat bazen caz, bazen pop, bazen arabesk şarkılar söyler.

52

HİKAYELER YAZIYORUM

– Hayatın şarkısı varsa, Nilay dizide hangi şarkıyı söylüyor?
Nilay kırsal bölgede yetiştiği için türkü ve arabesk söylüyor. Nilay çok duygusal bir kız.
– Ortak yanlarınız?..
Nilay gibi bir arkadaşım olsun isterim. Duygusal ve içi dışı bir.

DİZİ SÜRELERİ ÇOK UZUN

– Dizi sektörüyle ilgili neler söylersin?
Dizilerin süreleri çok uzun. Oyuncular ve özellikle kamera arkasında çalışanlar çok fazla yoruluyorlar.
– Arzuladığın rol…
Hangi rol olursa olsun, benim derdim o rolü en iyi şekilde oynamaktır. Rol seçimi yapmıyorum. Bu arada hikayeler yazıyorum, hikayeler biriktiriyorum. Bir gün film olabilir.