Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İlham Gencer’den sokak konseri
İlham Gencer’den sokak konseri
Ünlü caz piyanistimiz 89 yaşındaki İlham Gencer, önceki gün Bebek’te sokak çalgıcılarına eşlik edince…
Magazin 12 Mayıs 2016 - 09:06

Bebek'te bir kafede arkadaşlarıyla oturan İlham Gencer, bulundukları masaya gelen sokak müzisyenlerinin elindeki müzik aletini alıp “Bir başkadır benim memleketim” şarkısını söylemeye başladı.
ilham-gencer-ic

Bu sırada onun yakınında bir masada oturan oyuncu Melike İpek Yalova'da bu güzel sürpriz karşılığında sevincini gizleyemedi ve İlham Gencer'in mini konserine tempo tutarak eşlik etti.

ipek-yalova-ic


BELL’İN METRODA KONSER VERMİŞTİ

Böylesi müzik dehalarının konserlerini izlemek için yüksek meblağların ödendiği ve uzun konser sıraları beklendiği düşünülecek olursa, İlham Gencer’in sokak çalgıcılarına eşlik etmesi ve mini bir konser vermesi çevredeki insanlar için büyük bir şans olmuş. Bu mini konserin bir benzeri de Dünyaca ünlü keman virtüözü Joshua Bell tarafından 2007 yılında verilmişti. Sıradışı bir deney yapmak isteyen Bell, tam 4 milyon dolarlık Stradivarus kemanıyla insanların ilgisini çekip çekemeyeceğini ölçmek için, Washington DC metrosunun bir durağında sabahın erken saatlerinde bir resital vermeye karar verir. 45 dakika boyunca Bach’ın ünlü eserlerini çalan Joshua Bell’i metro durağından aceleyle geçen birkaç kişi dışında kimse durup dinlemez.

joshuabell_konser

Konserlerine gitmek için aylar öncesinden sıraya girilen ve çok yüksek bilet ücretleri ödenen Bell’in en dikkatli izleyicisi ise üç yaşlarında bir oğlan çocuğu olur. Annesinin çekiştirmelerine rağmen, çocuk önünde durur ve dikkatle kemancıya bakar. En sonunda annesi daha hızlı, çekiştirerek çocuğu yürümeye zorlar. Hiç kimse onun dünyanın en iyi kemancısı Joshua Bell olduğunu anlamaz.

Oysa Joshua Bell’in metrodaki bu mini konserinden iki gün önce Boston’da verdiği konser biletleri ortalama 100 dolara satılmıştı! Bu çalışma, Washington Post gazetesi tarafından algılama, keyif alma ve öncelikler üzerine yapılan bir sosyal deney gereği kurgulanmıştı. Sorgulanan şeyler ise; sıradan bir yerde, uygunsuz bir saatte güzelliği algılayabiliyor muyuz? Durup ondan keyif alıyor muyuz? Beklenmedik bir ortamda, bir yeteneği tanıyabiliyor muyuz?

Son güncelleme: 10:57 - 12.05.2016