Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Işıltılı gözlerin altında: Ceyda Düvenci
Işıltılı gözlerin altında: Ceyda Düvenci
Ceyda Düvenci, Elele dergisine samimi açıklamalarda bulundu
Magazin 23 Ocak 2016 - 09:21

Onun adı güç. Onun adı aşk. Onun adı enerji. Onun adı umut. Onun adı cesaret. Ceyda Düvenci, dokunduğu ve baktığı her noktayı gözlerinden saçılan ışıkla değiştirme, geliştirme ve iyileştirme gücüne sahip. Böylesine özel bir ismin bir kadın olarak portresi takdimimizdir… 

“Öyle bir kadın vardı ki karşımda onu anlamak da anlatmak da kolay değil. Hayatın tüm kartlarını baştan oynayıp çabuk olgunlaştırdığı ama onun her şeye rağmen içindeki küçük kızı yeniden büyütmeyi seçtiği bir hikaye onunki” diyen Elele dergisinden Ece Üremez, fotoğrafçı Serhat Hayri'nin objektifine birbirinden güzel pozlar veren Ceyda Düvenci'nin portresini renkli bir röportajla çiziyor… Bülent Şakrak ile henüz evlenerek yepyeni bir dönemin başlangıcında olan Ceyda'yı sadece bir kadın olarak tanıyor.

Sizi hiç tanımayan birine kendinizi nereden anlatmaya başlardınız? Nasıl tanıtırdınız?
İlk söyleyeceğim şey şu olurdu: Ben çok güçlü bir kadınım ve çok dürüst bir kadınım, duygularım çok temiz ve bembeyaz. Gerçekten karşılık beklemeden hayatı yaşayan bir kadınım, gönlümden geçtiği gibi… Zorluklar beni güçlendiriyor ve en büyük hedefim anı yaşamak. Bir de öğrenmekten hiç vazgeçmiyorum. Bana de ki; ölene kadar üniversite öğrencisi olabilirsin, ben hemen kabul ederim.

İnsanların size baktıkça umut dolu hissettiğini ve sizden güç aldığını düşünüyorum hep. Her türlü zorluk karşısında geçerli olacak birkaç öneride bulunmanızı istesem…
Bence herkesin hayatı yeterince zor. Tabii ki gardımın düştüğü oluyor, umutsuzluğa kapıldığım oluyor, “Ne yapacağım?” dediğim oluyor, ben de insanım, benim de direncimin azaldığı yerler oluyor ama öyle anlarda bile çok hızlı ayağa kalkıyorum ve diyorum ki; “Tamam ya her şey toparlanacak, her şey çok güzel olacak. Her şeyin bir sebebi var, bu da bize bir şey öğretecek. Bu yolculuk da bana yeni bir şey öğretecek, ben de bunun peşinden gideceğim.” Gerçekten de hayata dair böyle büyük kurgular olmadı kafamda hiçbir zaman.

AŞK OLMADAN YAŞAYAMAM

Hayatta ‘keşke' dediğiniz neler var?
Keşke daha yavaş olsa hayat… Keşke daha özümseye özümseye yaşasak. Keşke kapitalizm bu kadar sarmasaydı her tarafımızı. Keşke yaşayabilmek için bu kadar fazla para kazanmak zorunda kalmasaydık. Keşke.

Ne olursa sinirden deliye dönersiniz?
Gıybet, haksızlık, huzur kaçırma, hayatın akışına müdahale ve yalan. Çok mutsuz oluyorum ve sinirlenebiliyorum.

Seni seviyorum demekten korkar mısınız?
Hiç korkmam. Sevdiğimi çok sık kızıma, eşime, dostlarıma söylerim.

HER SABAH UYANABİLDİĞİME ŞÜKREDiYORUM

Size neyi yalvarsak da yaptıramayız?
Birine yalvarsan kötülük yapmam. Yalvarsan mantar ve parça et yemem. Soğuk havada yalvarsan tişörtle dışarı çıkmam çünkü üşüdüğüm an tanıyamazsınız beni, çok kötü kalp kırabilirim. Yalvarsan çikolata yemeden duramam.

Yeniden anne olmayı diliyor musunuz?
Tabii ki… Çok istiyorum.

Hayatta sizi en çok neler heyecanlandırır?
Her sabah uyanmak, uyanabiliyor olmak. Çok şükredilesi bir şey… Düşünsene sağlıklısın ve uyanıyorsun, ağrın yok sızın yok, ayaklarını yere basıyorsun ve yürüyerek güne başlıyorsun.