Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadına şiddetin durması eğitime bağlı
Kadına şiddetin durması eğitime bağlı
Ece Belen Atrek “Özellikle ailelerin erkek çocukları kızlara karşı kayıran tavırlardan vazgeçmeleri gerekir.
Magazin 21 Şubat 2016 - 02:13

Yüksel ŞENGÜL

Sabah haberlerinin güzel spikeri Ece Belen Atrek “Özellikle ailelerin erkek çocukları kızlara karşı kayıran tavırlardan vazgeçmeleri gerekir. Kadına şiddetteki çözümün ilk adımı aileden başlamalı” dedi

Ece Belen Atrek

Sabah haberlerinin minyon tipli güzel spikeri Ece Belen Atrek'le Star TV binasının Maslak'taki stüdyolarında buluştuk. Atrek'le mesleğini, yaşadıklarını ve projelerini konuştuk.

– Önce seni tanıyalım…
Kızlık soyadım Belen, evlendikten sonra Atrek soyadını da aldım. 1986 İstanbul doğumluyum. Mimar Sinan Kolej'inden mezun oldum.

ÖNCE STAJYERDİM

– Düşlediğin, istediğin meslek miydi spikerlik?
Hayalimdeki meslek reklamcılıktı. Reklamcılık için çok çabaladım. Hatta çizim kurslarına bile gittim. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi'ni kazandım ama gönlümdeki iş bu değildi.
– Nasıl anladın?
Bir masada saatlerce oturamayacağıma tanık oldum. Bunun üzerine ikinci sınıfta habercilik bölümüne geçiş yaptım. Bu arada Can Gürzap'ın Diyalog okuluna gittim, spikerlik üzerine dersler aldım. 2008'de bu kanalın grafik bölümünde stajyerliğe başladım. Bir hafta bu bölümde kaldım. Sonunda dayanamadım, hâlâ haber müdürüm olan Ünal Oymak'ın kapısını çaldım, derdimi anlattım. “Ben grafik bölümünden haber bölümüne geçmeyi çok istiyorum” dedim. “Tamam” dedi ve bir yıl stajyer muhabir olarak çalıştım. Sonunda kadroya alındım. Haber merkezinde muhabirlikten montaja kadar her işi yaptım, her bölümle ilgililendim. Dış haberlere baktım, yurt haberlerine baktım. Haberi öğrenmek için haberin her alanında çalıştım. Bu çok önemli.

BENİ NAZLI ÇELİK İSTEDİ

– Kamera önüne geçişin nasıl oldu?
Muhabirlik yaparken kamera önünü ucundan da olsa yaşadım elbette. Ancak 2011'de Avrupa Star'ın hafta sonu haberlerini sunmamı istedikleri zaman çok sevindim. Sonra bir gün her zaman hayranlıkla izlediğim Nazlı Çelik “Benim olmadığım zamanlarda ana haberi senin sunmanı istiyorum” dedi. Nazlı Çelik tatile gittiğinde ana haberler koltuğunu bana emanet ediyor. Yaz döneminde ana haber spikeri olarak nöbet bende oluyor. Çok zor ve sorumluluk gerektiren bir iş.

Bir spiker asla panik ve telaşa kapılmamalı…

– Haberi iyi sunmanın püf noktaları nelerdir?
Asla bu işin ustasıyım demem. Çünkü her gün yeni şeyler öğreniyorum. Haberi en iyi şekilde sunmanın püf noktalarının başında, haber merkezinin mutfağından geçmek gelir. Bu arada merak etmen ve ülkede yaşananlarla ilgili bilgi sahibi olman lazım… En önemlisi soğukkanlılık. Bir spiker asla paniğe, telaşa kapılamaz.
– Canlı yayında hiç heyecan duymaz mısın?
Elbette heyecanlanırım. Özellikle canlı yayın başlamak üzereyken her sabah içimde kelebelekler uçuşur. Canlı yayın başlar başlamaz o heyecanım da uçup gider, yüz ifadem anında değişir.
– Ciddi bir yüz ifadesi…
Özel hayatımda gülmeyi, güldürmeyi seven birisiyim ama canlı yayında yüzüm çok asık olur.
– Bu biraz da haberlerin tatsızlığından olmalı…
Doğru söylüyorsunuz. Kamera önünde beni gündem asla güldürmüyor. Keşke hep güzel haberler olsa.

Bu konularda örnek verebilir misin?
Geçende canlı yayın sırasında yandaki stüdyonun dekoru yıkıldı. İnanılmaz bir gürültü koptu. Kılım bile kıpırdamadı. Yönetmen “Muhteşemsin” dedi. Demek ki haber sunarken dünya yıkılsa fark etmeyeceğim (gülüyor).

Şehit haberlerini sunmak zordur

– Ekran ne yazık ki yüreğimizi dağlayan haberlerle dolu. Gözün hiç mi yaşarmıyor?
Şehit haberlerini sunmak bu ülkedeki bütün spikerler için çok zor oluyor. O anda bizi dinleyen anne babalarla çocuklar elbette aklıma geliyor. O acılı görüntüler araya girince, gözyaşlarımı gizliyorum. Yüreğim ve sesim titriyor, bunu hissettirmemeye çalışıyorum.
– Bir başka acımız da kadına şiddet…
Keşke kadına şiddet hemen sona erse.
– Nasıl sona erebilir?
Kadına şiddetin durması eğitime bağlı. Özellikle ailelerin erkek çocukları kızlara karşı kayıran tavırlardan vazgeçmeleri gerekir. Bizim kültürümüzde kız çocukları geri plana
atılıyor. Bu çok yanlış bir davranış.

Yayında hiç mi gıcık tutmaz, öksürük gelmez…
Canlı yayında her şey başınıza gelebilir. Soğukkanlı olursanız bu durumu seyircinin dikkatini dağıtmadan geçiştirebilirsiniz.
Yayın sırasında farklı bir güç geliyor bana. O gün hasta da olsam yayın sırasında iyileşiyorum. Kamera önünde yükselen adrenalin beni her şeyden koruyor. Ayrıca otokontrolüm çok iyidir.

KUM TORBASINA YUMRUK ATMAK BANA İYİ GELİYOR

– Bir spiker yalnız sunumu ve diksiyonuyla değil fiziğiyle de ön plana çıkmalı mı?
Televizyonda güzellik, görsellik elbette önemli. Ancak bir spiker için fiziksel güzellik asla ön planda olmamalı. Her kadın makyaj yapınca güzel olur. Bana göre asıl güzellik, haber sunumunu en iyi şekilde yapmaktır.
– Evlilik teklifleri alıyor musun?
Bana yapılan bir evlilik teklifine “Evet” diyeli 3.5 yıl oldu ama hâlâ evlilik teklifleri geliyor (gülüyor). İzleyenlerimden evli olmama rağmen hâlâ evlilik teklifleri alıyorum.
– Anne olacak mısın?
Şu anda mesleğime odaklıyım. Anne olacağım günler de gelecek elbet.
– Güzellik sırların.
Devamlı göz önünde olduğum için bakımlı olmaya çalışıyorum. Saçıma ve makyajıma dikkat ediyorum. Pilates yaparım, tempolu yürürüm, yüzerim. Bu arada kick boks yapıyorum. Tüm hanımlara tavsiye ederim. Kum torbasına yumruk atmak bütün stresimi yok ediyor. Kilo problemim yok.

04.00'te kanaldayım

– Gelelim sabah haberlerine.
2014'te yönetim sabah haberlerini sunmamı istedi. Büyük bir keyifle bu işe başladım. Sabah haberlerini sunuyorum ama geceden hazırlık yapıyorum. Çünkü gece pek çok olay oluyor.
– Uyku düzenin değişti mi?
Elbette uyku düzenim değişti. Akşam 20.00 gibi uyuyorum, sabah 03.30'da kalkıyorum, 04.00'te kanaldayım. Gazeteler geliyor, hepsine tek tek bakıyoruz, son gelişmeleri tarıyoruz. Sonra da 07.00 ile 08.30 arasında sabah haberlerini sunuyorum.

Son güncelleme: 09:55 - 21.02.2016