Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadınlar TV’de ne istiyor?
Kadınlar TV’de ne istiyor?
Türkiye’de artık sadece kadınlar için yayın yapan bir kanal var! Dünyada 150 milyon haneye ücretli olarak ulaşan Lifetime, yayınlarını ilk kez Türk izleyicisi için şifresiz açtı.
Magazin 28 Mayıs 2016 - 00:15

Özlem GÜRSES

Türkiye'de artık sadece kadınlar için yayın yapan bir kanal var! Dünyada 150 milyon haneye ücretli olarak ulaşan Lifetime, yayınlarını ilk kez Türk izleyicisi için şifresiz açtı.

Esra Oflaz Güvenkaya'nın öncülüğünde Türkiye'ye gelen kanal, 26 Nisan 2016 itibarıyla yayın hayatına başladı. Sadece ünlü formatlar değil Özge Uzun, Aret Vartanyan gibi Türk kadın izleyicinin çok sevdiği isimler de canlı yayınlarla ekrana geliyor…
Bir kadının bu işe kalkışması bir tesadüf değil elbette! Esra Oflaz Güvenkaya lise yıllarından beri çalışan bir kadın, hatta şimdiki genç kızları anlayamıyor, “En büyük hayalleri evlenmek! Oysa iş ve evlilik gayet güzel yürüyor, kadınlar işlerinden vazgeçmemeli” diyor.

23

Tüm ailenin izleyeceği yayınlar var

Hayırlı olsun yeni kanalınız. Nerden çıktı bu sadece kadınlara özgü kanal?
Üç senedir kadın odaklı, kaliteli, özel bir kanalın eksikliğini hissediyordum. Bütün ana kanalların içinde kadın kuşakları var, ama Lifetime ile kendilerine ait bir adresi oldu kadınların. Amerika, İngiltere gibi çok sayıda ülkede var Lifetime ve tümünde şifreli ve ücretli. İkna ettik, “Bizde şifreli kanal tutmaz, platformlarda da bu iş çok zorlaştı, siz bunu açık yapın Türkiye'de” dedik, başardık.
Nasıl bir akış var?
Reality şovlar, bol ödüllü formatlar, diziler, sadece Lifetime için yapılan kadın odaklı filmler var. Ama biz yerelleşirken Türkiye'deki ailelerin ve kadınların kültür ve değerlerine uygun bir yayın akışı oluşturduk. Özge Uzun'la ‘Hayat Başlasın' 9.30'da başlıyor, her gün 90 dakika sürüyor. Arkasından her gün ‘Her Şey Güzel Olacak' Aret Vartanyan ile ekranların tek kişisel platformu dediğimiz programımız var.
24 saat yayın var değil mi?
Evet, belli bir saatten sonra, Prime Time kuşağında tüm ailenin izleyeceği yayınları koyduk. Daha geç saatlerde genel eğlence kanalı kimliğimiz ortaya çıkıyor. Aynı anda hem erkek hem kadın izleyicinin ilgisini çeken programlar.
Yaz sezonu nasıl olacak?
Yaz için yurtdışında çok tutmuş farklı bir format programını Türkiye'ye adapte ediyoruz şu anda. Yemek üzerine çok eğlenceli bir program.

25

İş hayatı evlenene kadar değil

Seviyorsunuz işinizi… Çalışmadığınız hiçbir dönem yok mu?
Hiç yok! Mezun olmadan önce işe başladım. Fuarlarda çalışırdım o zaman da… Hep kendi paramı kazandım. Seviyorum ben çalışma hayatını. Sonuçta varlıklı bir aileden de gelmediğim için her zaman kendi ayağımın üzerinde durayım, kimseye muhtaç olmayayım istedim hep…
Nasıl bir hayat sizinki? Sabah kaçta başlar gün mesela?
Kızımla beraber her sabah 5.45'te kalkıyorum. Hep birlikte hafif bir kahvaltı yapıyoruz, sonra o okula, ben de spora gidiyorum. Saat sabah 7'de salondayım. Ağırlık çalışıyorum, kardiyo yapıyorum, pilates de seviyorum. Ağırlık yapmazsak yaşlanırız. Bana bunu bizzat Mehmet Öz söyledi, “Ben sabah kalkıyorum, ilk iş yatağın yanındaki dambılları alıp kaslarımı çalıştırıyorum” dedi.
Ofise kaçta gidiyorsunuz?
Dokuz gibi ofisteyim. Ben eskiden çok uzun saatler çalışırdım. Sabah altıda ofiste olurdum, gece kanapede yattığım olurdu. Ama kızım Almila'dan sonra akşam en geç 18.30'da evde olmaya çalışıyorum. Dışarı çıkacaksam da onu uyutuyorum, sonra çıkıyorum.
Bu enerjinin kaynağı ne?
Çok iyimser biriyimdir, olayların hep dolu kısmını görürüm. Kızıma da onu öğrettim: “Ne yaparsan yap, aşk ile yap!” Hep soruyorum, “Kızım bugün okulda en çok neye sevindin, ne mutlu etti seni?” diye.

22

TÜRK KADINI KAVGADAN BIKMIŞ

Kadınların ne istediğine dair bir araştırma yaptınız mı?
Yaptık, Türk kadını kavga gürültü görmek istemiyor. Yorulmuşlar. Ratingler iyi gidiyor belki ana kanallarda ama aslında bir bıkkınlık oluşmuş. Her şeyin birbirine benzemesinden sıkılmışlar. Daha farklı, daha dinamik, daha sahici, duyguların samimiyetle geçeceği kadın odaklı bir kanal istiyorlardı.
Araştırmaya göre nasıl bir tip Türk kadını?
Bence çok kuvvetli Türk kadınları, profil araştırmasında da çıktı bu. Ama mevcudiyetlerini çok ortaya koymak istemiyorlar, Programlarda da benzer tonda yaklaşımları beğeniyorlar.
Bir sosyal sorumluluk projesi, bir internet sitesi, böyle destekleyici çalışmalar olacak mı?
Web sitemiz zaten açıldı, hem programlar güncel olarak yayınlanıyor, hem de canlı yayın var. Sosyal sorumluluk ise yurtdışıyla paralel gidecek, ‘Kadınlar ve Kız Çocukları' başlığında çalışacağız. Lifetime Amerika Bayan Obama'nın da desteklediği kampanyalar yapıyor. Benzerleri için biz de hazırlanıyoruz. Şu anda çalışıyoruz. Beyaz Saray’a da gideceğiz.

24

ÇOCUK DA YAPIN KARİYER DE…

Sizi hiç geren, sinirlendiren bir şey olmaz mı?
Günlük meditasyon yöntemlerim de var. Çok mükemmeliyetçiyim, işin iyi yapılmamasına kızıyorum. Bunun çok iyi bir şey olduğunu da düşünmüyorum, boğuşuyorum o konuyla.
Genç kızlara bir öneriniz var mı?
Genç kızlarımız bu aralar işi ikinci plana attılar. Benim de eşim ve kızım var ama hepsine yetişiyorum. Oysa şimdiki genç kızla işi hep ‘evlenene kadar' diye düşünüyor. Bu bana tuhaf geliyor. Evlen, onu da yap, çocuğunu da yap, işine de asıl. Çocuk zaten okula gidecek. Ha, evde mutluysan, ona da tamam. Ama ben her şekilde bir şeylerin üretilmesi gerektiğini düşünüyorum.