Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kazanacağımı tahmin etmedim
Kazanacağımı tahmin etmedim
Bu yıl Altın Koza’da En İyi Kadın Oyuncu seçilen Gizem Erdem’in itirafı
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 22 Ekim 2016 - 23:51

Derviş Zaim'in Rüya adlı filmi bu hafta vizyona girdi. Filmdeki Sine rolüyle Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazanan Gizem Erdem'in gözü şimdi de bu akşam Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde sahibini bulacak olan En İyi Kadın Oyuncu ödülünde. Erdem'le filmini, ödülüyle rolünü konuştuk.

35

ÇOK ÜZÜLDÜM, ÇOK

– Adana'da Altın Koza En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldın.
Ne yazık ki ödül gecesi Adana'da olamadığım için ödülü alamadım.
– Eyvah… O alkış, o güzellik kaçırılır mı?
DOT'un Nefesinizi Nasıl Tutarsınız oyununun provalar yüzünden Adana'da olamadım.
– Üzgün müsün?
Doğrusu, Altın Koza'yı alacağımı tahmin etmiyordum. Tiyatro provalarım var diye de Adana'ya gitmedim. Ödül alan mutlu olur ama sonuçları öğrendiğim an yıkıldım. Ödülümü benim yerime arkadaşlarım aldı. Ne kadar üzüldüğümü size anlatamam.

33

Gizem Erdem “Tiyatro provalarım var diye Adana'ya gitmedim. Sonuçları öğrendiğim an yıkıldım. Bugün Antalya'dayım ve bu akşam tören alanında olacağım. Altın Portakal'ı kazanırsam, sahneye koşarak çıkacağım” dedi.

AFiFE'YE ADAY OLDUM

– Almaya gitmediğin Altın Koza ödülün nerede şimdi?
Evimin en göze çarpan noktasında duran Altın Koza ödülüme her baktığımda buruk bir mutluluk duyuyorum. Ama bugün Antalya'dayım ve bu akşam tören alanında olacağım. Altın Portakal'ı kazanırsam, sahneye koşarak çıkacağım.
– Gizem Erdem'in daha önce de aldığı ödüller de var.
2012'de Canavarlar Sofrası filmindeki rolümle Ankara Film Festivali'nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandım. 2013 ve 2015'te Afife Ödülü'ne aday oldum.
– Bu kaçıncı filmin?
Bu dördüncü filmim oldu. 2012'de Canavarlar Sofrası, 2015'te ise Çekmeceler ve Nadide Hayat filmlerinde oynadım.

32

SiNEMAMIZIN iLK MiMARi FiLMi

– Gelelim Rüya filmine…
Rüya filmi iki gün önce vizyona girdi. Sine adlı idealist bir mimar rolündeyim. İnşaat sektöründeki yolsuzluklar dahil, pek çok olayı sinemaya gidenler benim gözümden izleyecekler. Önemli bir özelliği de, sinemamızın ilk mimari filmi olmasıdır.
– Mimar olmayı düşündün mü?
Kuzenim ve amcam mimar. Ancak ben mimar olmayı hiç düşünmedim. Oyunculuğun keyifli yanı da bu. Her şeyi olabilme uğraşı içindesiniz. Sine rolü için mimarlıkla ve de özellikle Yedi Uyuyanlar'la ilgili bilgilerimi artırdım.
– Yedi Uyuyanlar'la Sine'nin yolu kesişiyor mu?
Yok, Yedi Uyuyanlar'ı rüyamda görüyorum. Bu yüzden filmin adı Rüya. O gördüğüm rüya ile ve yaşadıklarımla bağlantılı sahneler var filmde.
– Gizem Erdem'in pek çok dizileri de oldu.
İlk kez Yılan Hikayesi'nde Çetin Tekindor'un kızını oynamıştım. Ardından Vicdan ile Çıplak Gerçek dizileri oldu. En son da iki yıl önce Beş Kardeşler dizisinde yer aldım.

31

OYUNCULUKTAN ÖNCE DANS VARDI

– Biyografinde profesyonel dansçı yazıyor…
Küçük yaşlarda baleye başladım. Bedenim müsait olmadığı için sürdüremedim. Daha sonra profesyonel dansa başladım. İlk gözağrım dans oldu. Ankara Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nden mezun olduktan sonra oyunculuğum yoğun şekilde devam etti.
– Piyano, gitar çalıyorsun.
Ankara'da bale eğitimimi sürdürürken piyano dersleri de almıştım. Gitarı babam çaldığı için beni de etkiledi.
– Eskrim nereden geldi?
Bilkent'te tiyatro eğitimi alırken, eskrim de yaptım. Çünkü eskrim, tiyatro eğitiminin olmazsa olmazıdır. Eskrim, oyunculukta kordinasyonu yükseltiyor, çok önemli.
– Gönlünde bir rol var mı?
Problemli karakterleri oynamak istiyorum. Rol beni zorlarsa mutlu oluyorum.

34