Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hamdi Alkan ve aynı projede birlikte yer aldığı kızı Zeynep Alkan Şık’a konuştu
Hamdi Alkan ve aynı projede birlikte yer aldığı kızı Zeynep Alkan Şık’a konuştu
Gençlerle birlikte çalıştığı uzun soluklu projelerle pek çok başarıya imza atan Hamdi Alkan, bu kez yönetmenliğini yaptığı ‘Hayat Bazen Tatlıdır’ dizisiyle gündemde. Türkiye’de yaklaşık 20 milyon öğrenci olduğundan anlattıkları hikayenin hemen hemen her evde karşılık bulduğunu söyleyen Alkan ve aynı dizide rol alan kızı Zeynep’le bir araya geldik…
Edda SÖNMEZ
Magazin 13 Kasım 2016 - 22:29

Yönetmen ve oyuncu Hamdi Alkan şimdilerde, Star TV'nin sevilen dizisi ‘Hayat Bazen Tatlıdır' adlı projede kızı Zeynep Alkan'la çalışıyor. Onlar birbirini tamamlayan bir baba-kız. Biz de ŞIK ekibi olarak Alkan Ailesi'nin iki üyesinin çalıştığı dizinin setine gittik, baba-kızla tadına doyulmaz bir sohbet gerçekleştirdik.

img_9900

Üç kız babası Hamdi Alkan, “Ben iyiliğin toplumda her zaman karşılık bulabileceğine inanan bir insanım. Kaygılıyım, çünkü dünya bu anlamda sıkıntılı” diyor. Kadına şiddet konusunda da dert yanan usta oyuncu ve yönetmen, toplumun bir an önce aydınlanması gerektiğini ve çözümün eğitimde olduğunu söylüyor.

SETTE TORPİL YAPMIYOR

Baba-kız aynı yapımda görev almalarının özel hayatlarına bir etkisi olmadığın belirten Hamdi Alkan, sette kızına torpil yapmadığını söylerken, Zeynep Alkan ise sette ilişkilerinin profesyonel olduğunu dile getirdi. Zeynep Alkan, ” Sonuçta arkadaşlarıma farklı bir izlenim vermek istemem. Babam reji masasındayken ben karavanda senaryo çalışıyorum” diyor.

Yeni diziniz hayırlı olsun! Nasıl gidiyor çalışmalar?

Gençlerle çalışmayı ve onları tecrübeli isimlerle kaynaştırmayı seviyorum. Bugün de hemen her evde bir öğrenci hikayesi var. Biz de onlar için doğru mesajlar verebildiğimiz bir dizi yapmaya çalışıyoruz.

Kızınız Zeynep de aynı projede oyuncu olarak yer alıyor. Baba-kız çalışmak nasıl bir duygu?

Baba-kız olmaktan öte profesyonel bir işin içerisindeyiz… Zeynep enerjisi çok yüksek biri ve bu işe benim zorlamamla başlamadı. Herhalde genlerinde var. Bazı açılardan benden de ilerde. Set bittiği zaman ise yine baba-kız oluyoruz.

img_9893

Kızınıza torpil yaptığınız oluyor mu?

En büyük torpilim onunla aynı dizide çalışmak. Ama Zeynep bu dizide babası bir oyuncu ve yönetmen olduğu için yer almıyor. Bu karar tamamen yapımcıya ait. Bazen onun enerjisinde yıllar önceki beni görüyorum.

Toplum bir şekilde aydınlanmalı

Üç kız çocuğu yetiştiriyorsunuz. Bir baba olarak endişelendiğiniz konular var mı?

Sadece kızlarım olduğu için değil tüm insanlık adına endişeleniyorum… Ben iyiliğin her zaman toplumda karşılığını bulabileceğine inanan bir insanım. Kaygılıyım çünkü dünya bu anlamda sıkıntılı. Çocuklarıma her zaman, “İyi insan olmaya çalışın, dürüst olun” diyorum.

Peki ülkemizde kadına şiddetin bu kadar artmasını neye bağlıyorsunuz?

Dünyanın gidişatına ve cehalete bağlıyorum. Toplumun bir şekilde aydınlanması gerekiyor. Bu konuda yetkililerin sadece yasa çıkarmasından öte bunu tüm tabana yaymaları gerek.

İçimdeki çocuğu öldürmem

Kendinizi tanımlamanızı istesek, Hamdi Alkan nasıl bir adam?

İçimdeki çocuğu öldürmemeye çalışıyorum. Hayatı olduğu gibi yaşamaya çalışıyorum. Yalan söylememek üzerine kurulu bir hayat mücadelesi veriyorum.

img_9916

Yeni oyunculardan kimleri beğeniyorsunuz?

Beren Saat, Engin Akyürek, Çağatay Ulusoy, Özcan Deniz, Mahsun Kırmızıgül, Aras Bulut İyinemli'yi çok beğeniyorum. Burak Özçivit'i ve Murat Boz'u da beğeniyorum.

Biraz da koleksiyoner kimliğinizden bahseder misiniz?

Bendeki arşiv zıvanadan çıktı. Mustafa Kemal Atatürk'ün imzalı mektuplarından Türk edebiyatçılarının imzalı fotoğraflarına, Hatay'la ilgili belgelerden jilet koleksiyonuna faklı şeyler topluyorum.

Her koşulda aynı mesleği seçerdim

Seni tanıyabilir miyiz?

18 yaşındayım. İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda viola eğitimi aldım. Şu an da Bahçeşehir Üniversitesi Reklamcılık Bölümü'nde okuyorum ve ‘Hayat Bazen Tatlıdır' dizisinde Emel'i canlandırıyorum.

img_9934

Sanatçı bir aileden geliyorsun. Oyuncu olmanda bu durumun ne kadar etkisi oldu?

Annem ve babam oyuncu olmasaydı da ben yine oyuncu olmak için çok çaba gösterirdim. Babamla çok benziyoruz. Birlikte çok düşünürüz ve bol bol hayal kurarız. Ailece üretken bir yapımız var. Zaten küçüklüğümden beri de tiyatro yapıyorum.

Babamın evliliğini kıskanmadım

Babanın ikinci evliliği konusunda hiç kıskançlık yaşadın mı?

Babam mutluydu ve onun için doğru olanı yaptı. Selen'i çok seviyorum. İkisi de çok mutlu. Ben de kıskanmak yerine bu evliliği destekledim. En başından belli aramız hiç kötü olmadı. O da benim gibi enerjik, deli dolu. Babamı çok mutlu etti. Annem ve Selen arasında bazı şeyler oldu ama ben hep uzak kaldım. Şimdi ise hep birlikte medeni bir aile olduk. Hepimiz mutlu mesut hayatımıza devam ediyoruz.

Son güncelleme: 07:52 - 14.11.2016