Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kutup ayısı karikatürünün sahibi Selçuk Erdem sosyal medyadan seslendi
Kutup ayısı karikatürünün sahibi Selçuk Erdem sosyal medyadan seslendi
Öğrenci çalışma kitabında yer alan kutup ayısı karikatürünün çizeri sosyal medya hesabından yetkililere seslendi.
Magazin 9 Eylül 2017 - 11:40

Yeni eğitim öğretim yılı öncesi okul kitabı tartışmalarına bir yenisi daha eklendi. 6’ncı sınıf Türkçe Dersi Öğrenci Çalışma Kitabı'nda yer alan bir karikatürde kutup ayısının yaptığı uygunsuz hareket eğitim camiasında tepkiye neden olurken, uygunsuzluğun fark edilmesi üzerine kitabın toplatıldığı öne sürüldü. 2017- 2018 eğitim-öğretim yılında okutulacak kitaplar okullara ulaştırıldı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu'nun izni ile basılan ders kitaplarında yer alan soruların içeriği ve bazı görseller tartışmalara konu oldu. Dikkat çeken görsellerden biri de 6'ncı Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı'nda yer aldı. Talim Terbiye Kurulu'nun 10.02.2017 tarih ve 7 sayılı kurul kararıyla 2017- 2018 öğretim yılından itibaren 5 yıl süreyle ders kitabı olarak kabul edilen ve öğrencilere ücretsiz verilen kitap paketinin içinde yer alan kitabın 13'üncü sayfasında bulunan 8 karikatür şaşırttı. ‘Karikatürü yorumlayalım’ başlıklı etkinlikte, karikatürist Selçuk Erdem’in buz parçası üzerindeki bir kutup ayısının sudaki bir adama pençesini uzatarak, konuşma balonunda ‘Tut elimi' demesi tasvir ediliyor. Ancak ayının pençesi ile yaptığı uygunsuz hareketi içeren karikatürün ders kitabında yer alması eğitim camiasında tepki çekti.

Turkce karikatur

KARİKATÜRÜN ÇİZERİ SELÇUK ERDEM SOSYAL MEDYADAN SESLENDİ

Söz konusu karikatürün sahibi Selçuk Erdem, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bu karikatürün kendisinden izinsiz bir şekilde kullandığının altını çizerek şu serzenişte bulundu: “Karikatürleri izin almadan kullanırsanız başınıza bunlar gelir. Bana sorsaydınız okul kitabı için uygun olmadığını söylerdim.”

selcuk-erdem-ic