Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Melek Baykal tepki çeken fotoğrafıyla ilgili konuştu
Melek Baykal tepki çeken fotoğrafıyla ilgili konuştu
Melek Baykal geride bıraktığımız yıl tepki çeken paylaşımıyla ilgili ilk kez konuştu.
Magazin 2 Mart 2016 - 14:55

Geride bıraktığımız yıl Yozgat’a bir ziyaret yapan ve buradaki ziyaretinden bir fotoğrafı sosyal medyada paylaşan Melek Baykal, kendisiyle hatıra fotoğrafı çektiren başörtülü kadınlarla ilgili tepki çeken ifadeler kullanmıştı.

MELEK BAYKAL AYLAR SONRA

Yozgat’taki Hayri İnal Konağı’nda çekilmiş bu fotoğraflar ilgili yaptığı yorum büyük bir tepkiyle karşılaşınca Baykal özür dilemişti. Aylar sonra Ahmet Hakan, Melek Baykal’a ‘Neydi orda söylemek istediğiniz’ ve ‘başörtüsünüe karşımısınız’ diye sordu. Baykal bu soruya, “İnsanların başını örtme, kapatma özgürlüğü vardır tabii ki. Ama başını örtmeme özgürlüğü de var.

Foto: Bülten - Sosyal medya

Yozgat Belediyesi, kaç yıllık bir konağı yenileyip insanlara sunmuş, “gelin görün burayı” diye… Ama orada çalışanların hepsi neden başörtülü, türbanlı? İçlerinden en azından ikisi, üçü başı açık olamaz mı? Bu yaklaşımda “başın örtülü değilse burada çalışamazsın” gibi bir anlayış ortaya çıkmıyor mu? Benim asıl mesele ettiğim şey buydu. Ama derdimi anlatamadım, kendimi yanlış ifade ettim”

“BAŞÖRTÜLÜ AYRIMI YAPMADIK”

“4.5 yıl televizyonda kadın programı yaptım. O programda kadınlara istihdam sağladık. Eğer ik başı açık kadına istihdam sağladıysak, mutlaka iki başörtülü kadına istihdam sağladık. Ayrımcılık yapmadık. Başörtüsüne karşı olmak diye bir şey yok. Ben bir hacı torunuyum. Hem anneannem hem babaannem başörtülüydü.”

MELEK BAYKAL’IN TEPKİ ÇEKEN PAYLAŞIMI

“Sonra kafamı sola çevirdim gördüğüm manzara 150 sene sonra geldiğimiz noktaydı… Yani konağın yeni sahipleri Yozgat belediyesi ve çalışanları… yeni sahipleriyle aralarına girip resim çektirdim. Yüzümdeki ifadeden ne kadar mutlu olmuşum anlarsınız zaten… Konağı terk ederken aklımda tek bir şey kaldı konağın gerçek sahiplerinin medeni halleri. Sonra karmakarışık duygularla oradan uzaklaştım. Ve kendi kendime sordum. Biz ne zaman ve neden bu kadar geriye gittik diye. Cevabını bulamadım.” En az 100 sene önce çekilen resimlerdeki hanımefendiler son derece medeni bir tavır ve kılık kıyafetleriyle bana gülümsüyorlardı.”